Connect with us

Komunikace

Shopexpo 2015 – e-shopy z celého Česka na jednom místě

V letošním roce jsme svědky masivního rozšiřování velkých marketingových konferencí po celém Česku. Po nedávném Engage 2015 se začátkem června v Ostravě odehrál první ročník konference pro e-shopy – Shopexpo. A to ve velkém stylu – na konferenci se objevilo přes 2 100 návštěvníků, kterým přednášelo více než 50 přednášejích ve dvou sálech a pěti učebnách.

Celá konference trvala dva dny a byla trošku odlišná od těch, které se konají v Praze. Její hlavní cílovou skupinou totiž nebyli marketéři, ale právě majitelé e-shopů, kterým byl celý program šitý na míru. Dost možná i proto se sešlo tolik návštěvníků. Velikost však může být i překážkou – nejeden návštěvník nám přiznal, že je mu líto, že většinu času běželo současně až 7 přednášek, a že je jim proti srsti vybrat si jen jednu.

Facebook bude čím dál tím důležitější

Pokud by se dala celá konference shrnout do jedné věty, dostali bychom se asi k něčemu jako „Facebooku patří budoucnost“. Toto poselství vyznělo hned z jedné z prvních přednášek, kterou vedl zakladatel Socialbakers, Jan Řežáb. Ten ukázal, jak moc podceňovaným médiem Facebook stále je. Každý den se k němu v Česku připojí zhruba tři až čtyři milióny diváků. To je zhruba dvakrát tolik, než se večer dívá na Televizní noviny na Nově. Jenže, investice do reklamy na něm tomu ani zdaleka neodpovídají. To potvrzovala i většina dalších přednášejících, která připomněla, že se z této sociální sítě stává reklamní platforma, kterou je potřeba brát vážně. Nezáleží už ani na počtu fanoušků, vše co se počítá je dosah příspěvku. A ten bude tak velký, jak si zaplatíte.

Jsme e-shopová velmoc

Konference také potvrdila to, o čem se už několik let mluví – Česká republika je e-shopovou velmocí. Počet online obchodů v ČR je srovnatelný s počtem ve Velké Británii, a dosahuje zhruba 37 300. Toto číslo je již pár let stejné, to ale neznamená, že by nevznikaly nové. Ve skutečnosti jich každý rok vznikne několik tisíc, několik tisíc jich ale i zanikne. Čísla se tak vyrovnají. Počet ale není tak důležitý, důležitý je obrat. A ten u českých online shopů dosahuje 35 miliard korun. To není k zahození, tvoří to ale stále jen 7,5 % veškerého obratu retailu. Dá se tak předpokládat, že toto číslo dále poroste.

Mimochodem – ačkoliv je u nás skoro 40 000 e-shopů, pouze tisíc z nich tvoří dvě třetiny celého obratu.

Data, data, data. A taky data

Otřepaná – ale pravdivá – poučka tvrdí, že získat nového zákazníka stojí neporovnatelně víc, než udržet si toho současného. Překvapivě mnoho e-shopů ale pořádně nevěnuje současným zákazníkům pozornost. Přitom, pokud by si vzali 10 % nejaktivnějších zákazníků a poslali jim 20% slevu, vydělali by pravděpodobně mnohem více, než kdyby stejnou částku investovali do online reklamy.

Samozřejmě je ale potřeba také myslet na zákazníky nové. I jejich akvizice se ale dá dělat mnohem účinněji. Stačí k tomu využít pořádně data, která má obchod k dispozici. Tomu jak, se věnovalo hned několik workshopů.

Za rok znovu?

Akce ukázala, že se dá pořádná solidní konference uspořádat i mimo Prahu. Ačkoliv trpěla některými dětskými nemocemi, pořadatelům se podařilo zorganizovat konferenci na minimálně stejně úrovni jako další velké marketingové konference. I proto se těšíme na druhý ročník, který prý má být ještě větší než ten první.

 

Jak citovat tento článek?

OPLUŠTIL, Ondřej. Shopexpo 2015 – e-shopy z celého Česka na jednom místě. Markething [online].  9. června 2015 [cit.2015-06-09]. ISSN 1805-4991. Dostupné z: http://www.markething.cz/shopexpo-2015

 

Continue Reading

Bývalý šéfredaktor serveru Markething.cz, v současnosti v redaktorském důchodu. Zajímá se o média, o in-store marketing, ale i o marketing služeb.

More in Komunikace

To Top