Connect with us

Komunikace

Seriál Rio 2016: Jak se dnes obléknou zadky světových sportovců?

Už za několik málo hodin proběhne na brazilském stadionu Maracana zahájení 31. Letních olympijských her v Riu. K této obrovské úvodní ceremonii tradičně patří i promenáda sportovců všech zúčastněných států a právě v tento moment se budou oči diváků upírat nejen na sportovce, ale i na jejich uniformy. Na co se můžeme tentokrát těšit? Co všechno se za těmito uniformami skrývá?


Zahájení největší sportovní události světa se pochopitelně bez slavných značek neobejde. Protože nejen výkony, ale i šaty dělají sportovce. Jednotlivé národní týmy obléká nespočet slavných značek, které se snaží v olympijských kolekcích co nejlépe vystihnout národního ducha. Jejich design však musí zároveň odpovídat přísným regulím v rámci jednotlivých sportů. Většinou se všechny informace o těchto kolekcích drží v tajnosti až do jejich oficiálního slavnostního uvedení. A některé se dokonce představují jen hodiny před ceremonií nebo až na samotné ceremonii. Mnoho států však již svá módní esa z rukávu vytáhla a už teď víme, že je rozhodně na co se těšit. Kdo tedy nejstylověji reprezentuje svou zemi a jak je na tom Česko?

 

Kanadská olympijská uniforma

Kanadská olympijská uniforma zdroj: People style

Australané budou nosit saka s podšívkou se jmény svých úspěšných olymioniků

Australané budou nosit saka s podšívkou se jmény svých úspěšných olymioniků     zdroj: ABC

 

Průvod sportovců připomíná promenádu na červeném koberci, kde se pod drobnohledem téměř jedné miliardy diváků každý detail počítá. Tentokrát se nám představí hned několik světově známých módních domů, mezi nimi například Lacoste pro Francii, Ralph Lauren pro USA, Stella McCartney pro Velkou Británii nebo výrobce bot s ikonickou červenou podrážkou Christian Louboutin pro sportovce Kuby. Uniformy jsou propracované do nejmenších funkčních i dekorativních detailů a některé z nich nabízí překvapivá designová řešení.

 

Lehkost i ochrana před virem zika

Největší pozornost světových médií ve spojení módy a sportu vzbudil kanadský tým se značkou Dsquared2, která se odklonila od tradičního podání uniforem a zvolila minimalistickou unisex sportovní eleganci. Prim hraje také kolekce Jihokorejců, kteří se zaměřili na ochranu svých sportovců proti viru zika přenášeným hmyzem. A třeba taková Stella McCartney tentokrát vsadila na technologii materiálů a v kolaboraci se značkou Adidas vytvořila kolekci, ve které používá ještě o 10 % lehčí látky než na londýnských hrách v roce 2012.

Kolekce Kuby od Christiana Loubutina

Kolekce Kuby od Christiana Loubutina      zdroj: fashionista.com

lacoste

Lacoste tradičně pro Fracii     zdroj: crash.fr

Jihokorejci jdou módou proti zika viru

Jihokorejci jdou módou proti zika viru     zdroj: Forbes.com

Švédský řetězec rychlé módy H&M se rozhodl své sportovce obléct do udržitelné módy z recyklovatelných materiálů a zdůraznit tak dlouhodobé směřování značky. Zároveň značka nepoužila přímo žádné švédské symboly, drží se pouze barevnosti vlajky, ale i přesto je design jasně rozpoznatelný.

 

Team-UK-1200x863

Stella McCartney a tým Velké Británie     zdroj: Forbes.com

Švédský národní tým

Švédský národní tým v oblečení značky H&M     zdroj: Forbes.com

Národní hrdost/národní trapas

Ne vždy se však zadaří, což potvrzují reakce na kolekci týmu USA, která vznikla pod taktovkou značky Ralph Lauren, a Gruzínců, jak informuje The Guardian. V prvním případě se na kolekci snesla vlna kritiky a posměšků hlavně skrz Twitter. Někteří upozorňovali na fakt, že se uspořádání a barvy proužků na trikách až příliš nápadně podobají ruské vlajce, jiní zas kritizovali příliš upjatý styl. V případě Gruzínců došla nespokojenost dokonce tak daleko, že se začala podepisovat petice žádající změnu stávajících modelů.

 

Reakce na uniformy týmu USA

Reakce na uniformy týmu USA     zdroj: CNN

Kritika gruzínské uniformy

Kritika gruzínské uniformy     zdroj: The Guardian

Česko, Zátopek a holé zadky

Pro přešlapy bohužel nemusíme chodit až za oceán. Už od roku 2010 připravuje olympijské kolekce českého týmu společnost Alpine Pro, která stojí i za tou nynější. Hlavním motivem se tentokrát, po Muchově listu a psychedelických kruzích, stal čtyřnásobný olympijský vítěz Emil Zátopek, a to ve formě běhajících panáčků. Design měl podle slov svých tvůrců působit hravě a spojit tak české symboly s motivy brazilského životního stylu, což se ale podle některých médií a komentátorů nepovedlo ani zdaleka. Pomyslnou třešničkou na dortu se stala lacině vypadající kampaň Agrofertu s názvem Holé Zadky, která ve svých dvou klipech doslova ukázala holá pozadí sportovců. Nejsme si jistí, co nám tím chtěl Agrofert přesně říct, ale doufáme, že se jedná jen o nepodařený pokus o nadsázku.

Česká kolekce

Česká kolekce

Uniformy při zahajovací ceremonii sehrávají roli komunikačního prostředku. Dávají najevo sounáležitost a jednotu národního týmu a zároveň značí úctu k tradici her, k divákům a k zemi, která je pořádá. Bohužel to tuto olympiádu vypadá, že se světový mediální úspěch českých kolekcí nezopakuje. My ale pevně věříme, že se naši sportovci lidem vtisknou do paměti hlavně svými sportovními výkony.

 
Zdroje

http://www.forbes.com/sites/stephanrabimov/2016/05/30/fashioning-the-olympics-rio-top-six/#73d275f31625

https://stillmed.olympic.org/Documents/Reference_documents_Factsheets/Opening_ceremony_of_the_Games_of_the_Olympiad.pdf

https://www.theguardian.com/world/2016/jul/29/georgias-rio-2016-opening-ceremony-outfits-prompt-mockery

http://www.abc.net.au/radionational/programs/blueprintforliving/the-good-bad-and-ugly-of-olympic-uniforms/7671872

http://site.people.com/style/polo-ralph-lauren-lacoste-hm-and-more-brands-unveil-2016-olympic-uniforms/

http://fashionista.com/2016/07/cuban-olympic-team-christian-louboutin

http://www.telegraph.co.uk/fashion/events/the-fashion-olympics-gold-medal-for-the-most-stylish-athlete-goe/

https://www.theguardian.com/fashion/2016/jul/21/style-games-fashion-moments-from-the-forthcoming-rio-olympics

http://www.bbc.com/news/blogs-trending-36884422

http://edition.cnn.com/2016/08/02/americas/team-usa-olympic-uniform-mocked-irpt/

http:// www.crash.fr/lacoste-presents-the-official-lacoste-olympic-collection/

http://www.alpinepro.cz/fandete-ceskemu-olympijskemu-tymu-v-oficialni-olympijske-kolekci-od-alpine-pro

 

Jak citovat tento článek:

FLÉGLOVÁ, Radka. Seriál Rio 2016: Jak se dnes obléknou zadky světových sportovců? HRIVŇÁK, Adam. editor. In: Markething [online], 2016. ISSN 1805 – 4991. Dostupné z: http://www.markething.cz/serial-rio-2016-jak-se-dnes-obleknou-zadky-svetovych-sportovcu

Continue Reading

Absolventka Marketingové komunikace a PR na FSV UK, nyní studentka StuNoMe na FF UK. Zajímá se snad o všechno, psala bakalářku o pornu, ale nejvíc jí baví umění a videohry.

More in Komunikace

To Top