Connect with us

Komentáře

Seriál Rio 2016: Olympijský park Lipno – propadák nebo ne?

Jedeme do Ria! Nebo aspoň tak nějak si asi mají připadat návštěvníci “malého” Ria na jihu Čech. Určitě si vzpomínáte na Olympijský park, který Český olympijský výbor (ČOV) připravil v roce 2014 na pražské Letné. Park tehdy přilákal na Letnou více než 400 000 návštěvníků. Velkou část z návštěvnosti parku tvořily tehdy školní výpravy. Rio Lipno se vzhledem k prázdninám zaměřilo na děti a aktivní rodiče. Co je tedy ten olympijský park a jak vlastně projekt letos komunikoval?

podpis

Fotka z podpisu spolupráce, zleva Jiří Zimola, hejtman Jihočeského kraje (ČSSD), Jiří Kejval předseda ČOV

Park je součástí projektu Jižní Čechy olympijské, který připravil Jihočeský kraj ve spolupráci s Českým olympijským výborem. Když se ČOV rozhodoval, kde park vybuduje, vypsal nabídku, které se chopilo nejaktivněji právě vedení Jihočeského kraje. Nakonec se Olympijský výboru dohodl s hejtmanem Jiřím Zimolou na podmínkách a projekt 21. 12. 2015 slavnostně podepsali. Kromě parku připravil Jihočeský kraj historicky první reprezentační ples Jihočeského kraje v olympijském stylu, slavnostní závody dětí na lyžích nebo krumlovský Brazilský festival.

 

Park Rio Lipno?

Jedná se o pokračovatele parku na Letné. Rozprostírá se kolem celého Lipna a návštěvníci si zde mohou vyzkoušet 47 olympijských i neolympijských sportů. Je to projekt s rozpočtem 65 milionů korun, které jdou z veřejných zdrojů, z partnerských a sponzorských darů a přímo z Mezinárodního olympijského výboru. Velkými sponzory jsou tradičně značky jako Škoda Auto, T-Mobile, ČEPS, RWE a další. Za prvních 5 dní provozu jeho branami prošlo na 82 000 návštěvníků. Hlavní program se odehrává v Lipně nad Vltavou. Dle auditu společnosti KPMG by měl do regionu přinést “spotřebu” v hodnotě 650-800 milionů korun.

 

davy

Rio Lipno 2016

 

Než jsem začal psát článek, byl jsem přesvědčen, že ČOV park nekomunikoval dostatečně dopředu. Věděl jsem o jeho potenciální existenci již od podzimu loňského roku, přesto jsem až do začátku Olympijských her o projektu prakticky neslyšel. ČOV ve skutečnosti zvolil cestu jako z budoucího Kotlerova Marketingu 17. edice pro rok 2017. Použili totiž Youtubery i vlastní youtube kanál a okořenili je slavnými sportovci. Oslovili A Cup Of Style, Shopaholic Nicol, Pedra, Barboru Votíkovou a ze sportovců třeba oblíbeného stříbrného kajakáře z Londýna Vávru Hradílka nebo zlatou snowboardistku Evu Samkovou. Do Ria Lipna dorazil například i Jirka Král. Komunikaci vedli na Instagramu, Twitteru a Youtube. Využili i klasické kanály jako přímé rádiové vstupy z Lipna či televizní a onlinové spoty všeho druhu. Česká televize si dokonce vytvořila vlastní studio přímo v Lipnu nad Vltavou. Velmi marně hledám spot, v němž se banda fanoušků oblečená v nové kolekci od Alpine Pro (více o kolekci oblečení pro sportovce zde) ptá kolemjdoucích na cestu do Ria. Bylo o co stát. Facebooková stránka parku má k dnešnímu dni více jak 7 861 fanoušků s cca 50% nárůstem za poslední týden. Hodnocení jsou velmi pozitivní, jen občas se objeví někdo z “domorodců”, kdo projekt kritizuje kvůli potenciálním dlouhodobým dopadům na tuto oblast.

 

 

Štěstí a neštěstí

Popravdě se mi Olympijský park Rio Lipno zdá jako krásné jablko, které má trochu hořkosladkou příchuť. Přestože je Lipno nejnavštěvovanějším rekreačním místem v ČR a přestože byla posílena infrastruktura oblasti a organizátoři dělají, co můžou, některé okolnosti prostě nejsou šťastné. Například vykácení lesa kvůli výstavbě parku, parkování i za 300 Kč/den, občasné dlouhé fronty na místa, beznadějně vyprodané ubytování (dle slov starosty v loňském roce vyprodané i bez Ria Lipna), či nekonečná cesta přes uzavírky. Pak tu je ještě ta věc s PR dopadem celé akce. Po karambolu se sněhem před několika lety se do hledáčku opět dostává běžkařka Kateřina Neumannová, která na projektu spolupracovala a je i jeho tváří. Je tedy také otázkou, nakolik je či není celý projekt předvolební kampaní ČSSD a osobní kampaní Jiřího Zimoly. Jihočeský kraj o místo pořadatele velmi stál. Do projektu investoval prý 30 milionů z krajského rozpočtu.

 

Zimola

Outdoorová kampaň na podporu projektu Jihočeský kraj olympijský.

 

Peníze, peníze, peníze

Oficiální 4 olympijské parky by letos měly přijít dohromady na 104 milionů korun. Pardubický park by měl stát 9 milionů, Plzeň necelých 10 a Ostrava kolem 20. Není tedy přeci jenom 65 milionů za jeden příliš mnoho? Pravda je taková, že původní rozpočet Letenského parku, byl celých 80 milionů korun, ale nakonec organizátory vyšel “levněji”, na pouhých 64 milionů. Což odpovídá rozpočtu Rio Lipna. Pokud to ale vezmeme jako srovnání cena za sport, tak jeden sport na Lipně vyšel na 1,4 milionů a na Letné na výrazně vyšších 5,8 milionů korun. Navíc investice do vybudování letenských atrakcí byla jen krátkodobá – vytvořit a složit – zatímco lipenské investice by měly v kraji zůstat dlouhodobě. Okolí Lipna by tedy mělo získat nová turistická lákadla a tak pomoci více než polovině z 5000 obyvatel oblasti, která pracuje ve službách.

 

youtuberi-01

Jirka Král v Rio Lipno 2016

 

Jak na mě tedy projekt působí? Přes všechny informace, které jsem pro článek přelouskal, se mi do Ria Lipna nechce odjet. Je to jako to obrovské jablíčko, které si nakonec nekoupíte, protože na něm prostě něco není, jak má být. Je otázka, jestli jsem já součástí cílové skupiny? Na druhou stranu nutno uznat, že skrz striktně zacílené kampaně se podařilo nalákat takovou cílovou skupinu, že i tak monstróznímu projektu, jako je Rio Lipno, se podařilo nevyvolat žádné větší negativní reakce. Navíc v konečném výsledku vybraná cílová skupina přinese také největší zisk. Klobouk dolů ČOV. 

 

Zdroje:

http://www.olympijskeparky.cz/clanky/vyjadreni-cov-ke-kaceni-stromu-v-lipne-nad-vltavou

http://www.kraj-jihocesky.cz/index.php?par[id_v]=1&par[lang]=CS&par[akt]=5263

http://www.budejckadrbna.cz/z-kraje/10527-jihocesky-kraj-porada-vubec-prvni-reprezentacni-ples-ponese-se-v-olympijskem-duchu.html

http://nazory.e15.cz/reportaze/reportaz-z-lipna-nad-vltavou-prijela-pout-tentokrat-sportovni-1312228

http://www.olympic.cz/upload/files/karta-KPMG.pdf

http://www.lipno.cz/aktuality/projekt-rio-lipno-2016-je-oficialne-schvalen/
http://archiv.ihned.cz/c1-65395000-olympijske-parky-v-plzni-a-pardubicich-porazeji-lipno-nabizeji-zazitek-levneji

http://www.olympijskeparky.cz/clanky/youtuberi-na-lipne-a-cup-of-style-radily-na-raftech-jirku-krale-zaujalo-judo

 


Jak citovat tento článek?

ŠEDIVÝ, Petr. Seriál Rio 2016: Olympijský park Lipno – propadák nebo ne?. Radka, FLÉGLOVÁ, editor. In: Markething [online], 2016. ISSN 1805 – 4991. Dostupné z: http://www.markething.cz/serial-rio-2016-olympijsky-park-lipno-propadak-nebo-ne

Continue Reading

Druhým rokem studuji na MKPR, za tu dobu jsem si začal všímat jak by se co mělo a co zas nemělo dělat. Čím víc času trávím s oborem, tím více si uvědomuju jeho potenciál a jeho reálný dopad na společnost.

More in Komentáře

To Top