Connect with us

Komunikace

Řídí svět satanističtí pedofilové v čele s Hillary? Podle QAnon ano.

Konspirační teorie QAnon zní naprosto šíleně, což je už samo o sobě pro někoho důvodem, proč jí věřit. Je to tak bláznivé, že to prostě musí být pravda. V něčem ale QAnon vyniká. Oproti dalším konspiračním teoriím, jejichž samotnou podstatou je, že jim věří jen menší skupiny lidí, se QAnon s miliony následníků dostává do mainstreamu. Podle zprávy Daily Kos/Civiqs ze září minulého roku 56 % republikánů věří tomu, že je tato teorie úplně, nebo alespoň částečně pravdivá. Dá se jí tedy ještě vůbec říkat konspirační?

Q

Tak se podepisoval anonymní uživatel na síti 4chan, který v říjnu 2017 začal zveřejňovat příspěvky s informacemi vedoucími ke konspirační teorii QAnon. Není jasné, zda jde o muže či ženu, nebo dokonce skupinu lidí. Má jít údajně o někoho z bližšího okolí Donalda Trumpa, což má evokovat právě písmeno Q, jímž se označuje poměrně vysoký stupeň prověrky státních zaměstnanců, kteří přicházejí do styku s citlivými informacemi klíčovými pro obranyschopnost země.

Jeho podporovatelé postům, které zveřejňuje, říkají „drops“. Tyto posty obsahují „drobečky“ (crumbs), které pak oni sami „upečou“ (bake) do „důkazů“ (proofs). Pro tyhle „pekaře“ je to zábavný koníček i smrtelné vážné poslání zároveň. Mají pocit, že odhalují nějaké tajné informace, které jim nepřímo zprostředkovává někdo na vysoké pozici, a oni jsou těmi vyvolenými,  kteří je mají dát dohromady. Jde v podstatě o takový scavanger hunt na internetu.

Válka se satanistickými pedofily

V čem tedy tkví podstata konspirace? Je vlastně nemožné obsáhnout všechno, co tahle teorie může mít pod sebou, jde totiž o kombinaci hned několika teorií. Jan Charvát jádro této teorie popsal jako domnění, že „svět ovládá tajná klika pedofilů uctívajících satana, která kontroluje politiky, média i Hollywood. Proti nim pak stojí Donald Trump, který chce jejich panství ukončit.“ To je základní kámen, na který pak navazuje spousta dalších teorií, které ji nějakým způsobem rozšiřují. Jen pro představu: JFK je stále naživu, Rothschildové mají kontrolu nad všemi světovými bankami a výrobce nábytku Wayfair skrze své produkty prodává a posílá zákazníkům děti (a jsme zpět u pedofilie).

Základní domněnkou však je, že ona tajná skupina pronikla do všech sfér života. Údajnými členy by měli být v čele s Hillary Clinton například Barack Obama, Tom Hanks, Oprah Winfrey nebo papež František. A samozřejmě, jak jinak, George Soros.

Donald Trump má proti této skupině vést tajnou válku, která má být příčinou konce tohoto „deep state“, jakéhosi spiknutí elit. Pro příznivce této teorie je Trump hrdinou.

„Jsou to vlastenci, kteří milují svou zemi.“

To o podporovatelích konspirační teorie řekl Donald Trump na briefingu Bílého domu 19. srpna 2020. Po dotazu novinářky teorii nijak nerozporoval, což si její příznivci přebrali jako souhlas s tím, že opravdu tajnou válku vede. „Jestli můžu pomoct zachránit svět před problémy, jsem ochotný to udělat,“ prohlásil Trump.

Ostatně na Twitteru Trump příspěvky o QAnon otevřeně retweetoval. I jeho syn Eric se přidal, když na svůj instagramový profil přidal příspěvek propagující teorii. (V současné době už příspěvek na profilu není.)

Kdo se ale k teorii hlásí naprosto otevřeně, je například republikánská senátorka Marjorie Taylor Greene, která byla do funkce zvolena v srpnu minulého roku. Je velkou fanynkou Donalda Trumpa a Q označila za vlastence, který miluje svou zemi.

Není se tedy čemu divit, že když nejvyšší představitelé otevřeně podporují tuto šílenou teorii, dojde nakonec až k takovým událostem, které nastaly 6. ledna. Během protestů a konečně i při samotném útoku na Kapitol se dalo napočítat mnoho příznivců QAnonu. Ať už na sobě měli trička s písmenem Q, vlajky nebo transparenty, nemohli jste si jich nevšimnout. Samotnou tváří celého útoku se stal jeden z představitelů konspirační teorie QAnon, Jake Angeli.

Jake Angeli v Bílém domě 6. 1. 2021

V Arizoně, ze které Angeli pochází, s ním před půl rokem v létě 2020 natočila stanice ORF rozhovor, a to ještě netušili, jaké jméno si v lednu „QAnon šaman“ udělá.

Pizzagate

Možná vám celá tato teorie něco připomíná. Vzpomenete si na moment, kdy se v létě 2016 Edgar Welch násilím dobýval do pizzerie v D.C., aby zkontroloval, že ve sklepě nedrží děti? Aféra Pizzagate je základem konspirační teorie QAnon.

V roce 2016 totiž Wikileaks zveřejnilo e-mailovou korespondenci Johna Podesty, manažera kampaně Clintonové, s majitelem pizzerie Comet Ping Pong, kde měl probíhat fundraiser pro prezidentskou kampaň. Na nám již známém serveru 4chan se chopili zastánci krajní pravice „dešifrování“ těchto zpráv, z čehož vyplynulo, že je tato restaurace hlavním štábem skupiny vedené Clintonovou a jejím manažerem Podestem, která má údajně unášet děti za účelem sexu a následného satanistického obětování. Do skupiny měli kromě Clintonové patřit i další přední členové demokratické strany.

Vše vyvrcholilo v prosinci 2016, kdy osmadvacetiletý Edgar Maddison Welch šel osobně prozkoumat, zda restaurace opravdu ve sklepě děti drží, a případně je odtamtud zachránit. Měl u sebe několik střelných zbraní a nůž. Ohrožoval obsluhu, po které střílel, ale zázrakem nikoho nezranil. Nakonec se vzdal policii, když zjistil, že tam opravdu žádné děti nevězní.

A základ pro QAnon tak byl na světě.

Nejhorší je nevědět

Proč jsou tedy konspirační teorie lákavé? Nabízejí vysvětlení složitých věcí. Je pro nás prostě lepší přijmout i lživou teorii, než žít v nejistotě a nevědět. Zároveň nám také dávají pocit výjimečnosti. Jsme pak jedni z mála, kteří prozřeli, ti vyvolení, což je příjemné příjemný pocit. Právě nejistota je v dnešní pandemické době jednou z příčin, proč se konspiracím obzvlášť daří.

Proto také existují teorie o řízení světa, které je pro nás těžké uchopit, ať už jde o zednáře, ilumináty nebo židy. Konspirace se také množí kolem velkých událostí jako 9/11, přistání na Měsíci nebo úmrtí různých osobností, typicky Adolfa Hitlera apod. Jedny z nejznámějších teorií jsou ty o UFO, Area 51 nebo Chemtrails.

Česko je v tom taky

Jednou z odlišností QAnonu od ostatních konspiračních teorií je skutečnost, že je tato teorie velmi spjatá se současnou politickou sférou, jejímž hlavním aktérem je (do nedávna ještě prezident USA) Donald Trump. Není tedy překvapivé, že má převážně americké příznivce. I přesto si však QAnon našel fanoušky i jinde po světě – kromě České republiky například ve Velké Británii, Kanadě, Mexiku, Brazílii nebo Maďarsku. To je ale jen skromný výčet.

Tak jako tak, konspiračním teoriím současná doba nahrává. Jsou součástí společnosti, jen se jim někdy zkrátka daří více a někdy méně. Jak jim můžeme předcházet? Vzdělávat sebe, svoje okolí i rodinu a důvěřovat faktům a odborníkům, kteří vědí, o čem mluví. Takže pro zopakování: země není placatá, vakcíny fungují, přistání na Měsíci nebylo smyšlené, Chemtrails jsou blbost a klimatická změna je reálná.

Jak citovat tento článek?

ROHLÍČKOVÁ, Františka. Řídí svět satanističtí pedofilově v čele s Hillary? Podle QAnon ano. Jan VOHRALÍK editor. In: Markething [online], 2020. ISSN 1805 – 4991. Dostupné z: https://markething.cz/ridi-svet-satanisticti-pedofilove-v-cele-s-hillary-podle-qanon-ano

Zdroje

https://www.esquire.com/news-politics/news/a51268/what-is-pizzagate/

https://www.denik.cz/ze_sveta/qanon-utok-kapitol-konspirace-20210111.html

https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/usa-spojene-staty-kongres-konspiracni-teorie-marjorie-taylor-greeneova.A200812_124638_zahranicni_dtt

https://www.bbc.com/news/53498434

https://www.forbes.com/sites/jackbrewster/2020/06/20/eric-trump-promotes-qanon-conspiracy-on-instagram-while-plugging-tulsa-rally/?sh=66ef113d3198

https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/co-hlasa-konspiracni-teorie-qanon/r~382caf6c51aa11eb9d470cc47ab5f122/

https://www.theguardian.com/us-news/2020/aug/25/qanon-conspiracy-theory-explained-trump-what-is

https://www.respekt.cz/rozhovor/qanon-je-politicka-hrozba-i-pohadka-pro-dospele-to-se-nevylucuje

https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/konspiracni-hnuti-qanon-je-za-nim-politicky-extremni-prostredi-k-sireni-pomohl-i_2101130600_bar

https://www.theatlantic.com/magazine/archive/2020/06/qanon-nothing-can-stop-what-is-coming/610567/

https://www.theatlantic.com/politics/archive/2021/01/betting-against-qanon-predictit/617396/

https://civiqs.com/reports/2020/9/2/report-americans-pessimistic-on-time-frame-for-coronavirus-recovery

https://www.forbes.com/sites/tommybeer/2020/09/02/majority-of-republicans-believe-the-qanon-conspiracy-theory-is-partly-or-mostly-true-survey-finds/?sh=36a39f845231

Continue Reading

Studentka 1. ročníku magisterské žurnalistiky, absolventka MKPR. Když ve volném čase nečte knížky nebo Twitter, stará se o pokojovky. Většinou neúspěšně.

More in Komunikace

To Top