Connect with us

Komunikace

Rekapitulace dekády – challenges, Pokémon Go a královské svatby

Rozloučili jsme se s rokem 2019 a tedy i s obdobím „desátých” let. A ještě předtím, než naplno vstoupíme do let dvacátých (pevně doufáme, že se místo na válečné konflikty budeme soustředit například na zažehnání klimatické krize), pojďme se společně ohlédnout za uplynulou dekádou v rekapitulaci toho, co světem od roku 2010 do 2019 hýbalo.

2010

V roce 2010 spatřil světlo světa Instagram. 6. října 2010 jej založili Kevin Systrom a Mike Krieger a byl zprvu podporován pouze na zařízeních firmy Apple. Pro Android a jiné byl ke stažení až v roce 2012. Dnes tuto sociální síť používá každý 7. člověk na planetě a průměrný uživatel stráví prohlížením feedů a stories více jak 30 minut denně.

Možná právě na Instagramu jste mohli v ten samý rok vídat až podezřelé množství fotek osob ležících čelem k zemi – svět si totiž zamiloval planking. Lidé soutěžili v tom, kdo bude plankovat na tom nejpodivnějším místě a nebáli se opravdu ničeho.

Nejpodivnější místa na planking.

2011

Celý svět sledoval královskou svatbu prince Williama a Kate Middleton, která se konala ve Westminsterském opatství v Londýně. Kate nám dokázala, že pohádky neexistují jenom ve filmech či na papíře a ve svých šatech z dílny módního domu Alexander McQueen za téměř 10 milionů korun řekla 29. dubna své ano.

2011 byl také přelomovým rokem pro všechny fanoušky Harryho, Rona a Hermiony. 14. července 2011 měl totiž premiéru závěrečný díl kouzelné sedmidílné ságy Harry Potter a Relikvie smrti, 2. část. Poslední knihu si v den jejího vydání koupilo neuvěřitelných 11 milionů čtenářů a jako značka má Harry Potter dnes hodnotu přes 15 miliard amerických dolarů. Filmové ateliéry v Londýně navštíví každý rok přes 1 milion nebelvírských, havraspárských, zmijozelských a mrzimorských nadšenců.

Kate a William si řekli své ano.

2012

Před údajným koncem světa, který měl nastat 21. prosince, si svět našel nové hudební hvězdy. Hit Gangnam Style přes noc celosvětově proslavil korejského rappera PSYe. Záhy po svém zveřejnění na YouTube se stal nejsledovanějším videoklipem žánru K-pop, v listopadu překonal Bieberovo Baby” a stal se nejsledovanějším videem všech dob. Gangnam Style byl zapsán i do Guinnessovy knihy rekordů jako nejlépe ohodnocené video na YouTube. Vsadíme se, že i vy jste si jeho melodii a typický tanec při čtení těchto slov vybavili!


Další rekord překonal rakouský parašutista Felix Baumgartner, který 14. října vystoupal v návratové kapsli nesené heliovým balónem do výšky kolem 39 000 m a skočil. Jeho seskok živě sledovalo přes 8 milionů diváků.

Felix Baumgartner skočil ze stratosféry.

2013

Internet v roce 2013 zaplavila videa šíleně pohybujících se lidí na písničku Harlem Shake. V únoru bylo jedno takové video přidáno na internet každých 21 sekund, denně bylo tedy přidáno přes 4 000 videí.

Všichni tančili na Harlem Shake.

Virální kampaní tohoto roku se stala kampaň s názvem Dumb ways to die. V tříminutovém videu z dílny Melbournského metra můžeme vidět několik případů opravdu hloupé smrti. Už za 3 dny po zveřejnění vidělo video přes 4,5 milionů lidí, do listopadu nasbíralo přes 65 milionů shlédnutí.

Na motivy videa vznikla i počítačová hra.

2014

Kdo si přes léto nelil ledovou vodu na hlavu, jako by nebyl. Rok 2014 patřil Ice Bucket Challenge, tedy výzvě se záměrem zvýšit povědomí o amyotrofické laterální skleróze (ALS) a podpořit její výzkum.

Americká moderátorka Ellen DeGeneres přidala na Twitter Oscarovou selfie, která za pouhých 30 minut získala přes 400 000 retweetů, a stala se tak nejslavnější selfie světa. Dnes má přes 3,2 milionů retweetů a 2,3 milionů lajků.

Ellen DeGeneres vyfotila nejslavnější selfie.

8. března 2013 také vzlétlo letadlo společnosti Malaysia Airlines z mezinárodního letiště v Kuala Lumpur s 239 lidmi na palubě. V 1:30 byl kontakt s řídící věží přerušen a letadlo ani posádku od toho dne nikdo neviděl. Do pátrání po letu MH370 se zapojilo 25 zemí a v roce 2017 bylo až do odvolání pozastaveno. Dodnes je oblíbeným tématem konspiračních teorií a největší nevyřešenou leteckou záhadou.

Jedna z konspirací provázaná s letem MH370.

2015

Svět byl v roce 2015 rozdělen na dva tábory kvůli naprosté banalitě, a to na ty, co viděli černo-modrou, a ty, co viděli bílo-zlatou. Řeč je o TĚCH šatech. Ačkoliv společnost Roman Originals potvrdila, že šaty jsou opravdu černo-modré, pro mě zůstanou navždy bílo-zlaté. Jak jste na tom vy? 

Bílo-zlaté, nebo modro-černé?

V čem se svět však 100% shodl, bylo, že dab je tou nejlepší odpovědí úplně na všechno.

Ikonický pohyb hlavy a rukou = dab.

26. červen 2013 se také stal duhovým dnem v historii USA. Díky rozhodnutí Nejvyššího soudu Spojených států amerických bylo v tento den ve všech 50 amerických státech zlegalizováno stejnopohlavní manželství.

USA zlegalizovalo stejnopohlavní manželství.


A přesně půl roku na to všechny fanynky a fanoušci britské skupiny One Direction obrečeli jejich poslední společné vystoupení. Od té doby je skupina na „nedefinitivním” hiatusu.

2016

Hra Pokémon Go! spočívající v chytání a trénování pokémonů rozhýbala doslova celý svět. Už za první týden se stala historicky nejstahovanější aplikací a průměrný uživatel trávil v roce 2016 lovením pokémonů téměř 45 minut denně.


Pokud jste však potkali někoho, kdo se zrovna absolutně nehýbal, pravděpodobně natáčel Mannequin Challenge – video, ve kterém se nikdo nesměl ani hnout, takže působilo jako „živá fotka”.

I James Corden se zapojil do Mannequin Challenge.

Leonardo DiCaprio konečně vyhrál Oscara, a to za snímek Revenant: Zmrtvýchvstání. Amerika si zvolila do svého čela Donalda Trumpa a Britové v referendu rozhodli o vystoupení UK z Evropské Unie. 

Velká Británie si zvolila vystoupení z Evropské Unie.

2017

Pokud jste si zrovna neinstalovali Tik Tok, pravděpodobně jste si točili s fidget spinnerem, kterých bylo jenom v první polovině roku prodáno přes 19 milionů kusů.


Taky jste ale mohli být na cestě na Fyre Festival – nechvalně proslulý festival, který se nikdy nekonal. A to i přes to, že ho navštívilo přes 5 000 návštěvníků.


Na rok 2017 určitě nevzpomíná s radostí americký filmový producent Harvey Weinstein, který byl  jedním z mnoha obviněných ze sexuálního obtěžování, čímž odstartovalo hnutí #MeToo. Pod tímto hashtagem začaly ženy z celého světa sdílet své zkušenosti s obtěžováním s cílem ukončit tak tabuizování tématu sexuálního obtěžování na pracovišti. 

Kampaň #MeToo umožnila tisicům žen svěřit se se svým příběhem.

2018

Po 7 letech se svět dočkal další pohádkové královské svatby. Princ Harry a herečka Meghan Markle si na hradě Windsor řekli v sobotu 19. května své „ano”. Svatbu sledovaly téměř 2 miliardy diváků po celém světě. Svatba se stala oblíbeným motivem pro všemožné suvenýry a dárkové předměty.

Dárkové předměty s Harrym a Meghan zaplavily britský trh.

Oblíbenosti se těšily všechny typické tance z počítačové hry Fortnite a lidé vymysleli asi tu nejhloupější challenge – pojídání Tide Pots, tedy kapslí na praní. Tvůrci je ve videích jedli nebo k jezení vyzývali, a donutili tak YouTube a Facebook podobná videa mazat. I takto hloupá a rádoby vtipná výzva si však vyžádala několik obětí.


Na Slovensku vyvolala rozruch ústící v rezignaci premiéra vražda Jána Kuciaka, slovenského investigativního novináře, který byl zavražděn spolu se svou snoubenkou Martinou Kušnírovou.

Fortnite tance nevídáme jenom na obrazovkách.

2019 

A rok 2019? Bylo toho opravdu spoustu. Poprvé jsme si mohli prohlédnout černou díru, nejsledovanějším účtem na Instagramu se stalo Vejce, slyšeli jsme skoro více remixů hitu Old Town Road než viděli memes s obličejem Emmy Smetany, rozloučili se s Avengers a Hrou o trůny, oslavovali jsme společně s Felixem, že jako první YouTuber přesáhl hranici 100 milionů odběratelů a také téměř pronikli do Area 51. Svět také obletělo video s „nerozbitelným” Cybertruckem Elona Muska, sešli se na koncertě na Letné a celou republiku zachvátil smutek po smrti Karla Gotta…

Elon Musk představil „nerozbitný” Cybertruck.

A to jsme spoustu věcí ještě museli vynechat. Co z let minulého desetiletí utkvělo v paměti vám?

Jak citovat tento článek?

JOŠTOVÁ Josefína. Rekapitulace dekády – challenges, Pokémon Go a královské svatby. Jan VOHRALÍK, editor. In: Markething [online], rok [cit. 2020-01-08].  ISSN 1805 – 4991. Dostupné z: https://markething.cz/rekapitulace-dekady

Zdroje:

https://www.goodhousekeeping.com/life/g29729623/things-you-forgot-happened-this-decade-2010-to-2019/?slide=31

https://www.shondaland.com/inspire/a25957136/good-things-happened-2019/

https://www.evisions.cz/blog-2019-12-16-nejvetsi-internetove-kauzy-roku-2019/?fbclid=IwAR10Lr1jIRKF_GId_evoRobChaCDmmTtZ3na00btYprOPr7_0gwrh5JyaSI 

https://jumpermedia.co/powerful-instagram-stats/ 

http://entertainment.time.com/2013/07/31/because-its-his-birthday-harry-potter-by-the-numbers/ 

https://www.cnbc.com/2018/05/15/meghan-markles-wedding-dress-may-cost-3-times-an-average-us-salary.html 

https://tyinternety.cz/digilidi/8-grafu-vse-co-nechcete-vedet-o-fenomenu-pokemon-go/ 

https://www.forbes.com/sites/suziedundas/2018/11/27/this-holiday-season-speks-aims-to-fill-the-fidget-spinner-void/#36b2119069c0 

https://economictimes.indiatimes.com/magazines/panache/1-9-billion-people-watched-royal-wedding-report/articleshow/64243728.cms

https://mccrindle.com.au/insights/blogarchive/top-13-trends-of-2013/

Continue Reading

Milovnice módy, červenýho vína a černýho kafe a humoru. Studentka 3. ročníku MKPR.

More in Komunikace

To Top