Reklama
Prodáváme softík. Zn.: S vášní!
Pokud jste v poslední době jeli z Prahy, do Prahy, po Praze, ale v podstatě i kdekoliv jinde v České republice po nějaké větší silniční komunikaci, pravděpodobně jste zaregistrovali billboardovou kampaň www.softiksvasni.cz. Hned na úvod menší zklamání – nejde o sexy internetovou seznamku ani nové pornostránky. Jedná se o kampaň české softwarové firmy WEBCOM a.s.
Softík s vášní je klasickým příkladem sexistické reklamy, která kombinuje dvojsmyslnost s ženskou nahotou. V tomto případě se jedná o zvýrazněné slovo „softík“, které zde označuje zdrobnělé „software“, zároveň ale poměrně jasně konotuje erotická témata. Tato konotace je pak umocněna obnaženou slečnou v levé části billboardu. Vedle nahoty billboard zaujme i špatnými kontrasty, otřesnou typografií a obecně nedobrou čitelností. Rozhodně ale zaujme.
Potenciální zákazník tedy billboard zaregistroval a zapamatoval si zmíněnou adresu www.softiksvasni.cz. Po načtení této microsite se mu přes celou její plochu spustí YouTube video, které svou exekucí navazuje na výrazovou dvojsmyslnost i amatérský vzhled billboardu. Deník 29leté Jarmily mu ve spotu postupně říká, že nezáleží na tom, čím se zabývá, jak je velký, ale že potřebuje někoho, na koho se může spolehnout a že oni jsou jeho spolehlivý partner. A že to dělají s vášní. Následně se z Jarmily stane marketingová manažerka Mgr. Jarmila Jelínková, ve 28. vteřině se ve spotu poprvé objevuje název firmy a ve 39. i její (zřejmě) slogan „WEBCOM. Nepřesvědčujeme, podáváme důkazy.“ Poté je přesměrován na oficiální webové stránky, kde se v úvodním textu (dlouhý přes 2.000 znaků!) dozvídá, o co že tu celou dobu jde. Dovedu si představit, že pro nejednoho trpělivého návštěvníka, který došel až sem, to bude zklamání. Bonus pro běžného návštěvníka stránek www.webcom.cz je pak to, že video se zobrazuje i před načtením domovské stránky jako interstitial (internetová reklama, která se zobrazuje po otevření stránky přes celé okno prohlížeče).
Pokud si dáme proces lákání potenciálního zákazníka do lineární časové osy, dostaneme následující: dvojsmyslný billboard s webovou adresou – zapamatování si adresy – vyhledání adresy – 44 vteřin dlouhé dvojsmyslné video – přesměrování na stránky firmy – přečtení úvodního textu – pochopení marketingového sdělení. Nepřijde vám to také trochu zdlouhavé a komplikované?
Česká republike, ráj sexy reklam
„V době, která je přesycená reklamou, jsme zvolili cestu provokativní. Bohužel neprodáváme zboží, které by bylo možné jednoduše znázornit, představit či popsat, zabýváme se softwarem – ERP systémy. Aby si naší reklamy lidé všimli, musíme se prezentovat tak, aby to bylo dobře zapamatovatelné,“ řekla pro Markething.cz marketingová manažerka WEBCOMu Jarmila Jelínková. S tím se nedá než souhlasit. Rozhodně se ale dá pozastavit nad tím, jestli je pro softwarovou firmu vhodné jít cestou třeba dnes již legendární pily Pasák. Je totiž potřeba myslet i na cílovou skupinu a image značky.
Zatímco pila Pasák, Q8 lešení nebo stavebniny Astra svými billboardy cílí „prostě na chlapy“, WEBCOM cílí na konkrétní decision makery ve firmách. Tedy lidi, kteří mají pravomoc rozhodovat o tom, s jakým informačním systémem bude jejich firma pracovat. Což je docela rozdíl oproti člověku, který potřebuje nařezat prkna na plot nebo postavit lešení, aby mohl opravit fasádu (jeden člověk samozřejmě může spadat do obou kategorií, v každé ale zastává jinou sociální roli a tedy i jinak reaguje na reklamní podněty).
Sporné je to i v ohledu budování image značky. Je sice hezké, že ve WEBCOMu dělají svoji práci s vášní, pro zákazníka je ale stěžejní funkční výsledek, nikoliv vášnivý proces. Je tedy otázkou, jestli se firma, která dodává svým zákazníkům vysoce sofistikované systémy, má prezentovat takto lascivně.
Nepřesvědčujeme, podáváme důkazy
Podle informací od Jarmily Jelínkové v období 1. června až 2. července microsite www.softiksvasni.cz navštívilo 25.500 unikátních návštěvníků, kteří na ní strávili v průměru 31 sekund a dvě třetiny z nich následně i zamířily na oficiální stránku WEBCOMu. Vzhledem k tomu, že video je dlouhé 44 vteřin, můžeme usoudit, že mnoho návštěvníků video nedokoukalo a v průměru ze stránky odcházeli poté, co se ve videu objevilo logo WEBCOMu. Statistiky YouTube pak říkají, že si video zhlédlo 8.500 lidí.
Jarmila Jelínková své vyjádření uzavírá takto: „Minulý rok jsme dělali billboardovou kampaň obdobné velikosti a „seriózně“, ovšem její výtěžnost byla minimální oproti této letošní. Možná námi připravená kampaň není „standardní“, nicméně funguje velmi dobře.“ Pokud jsou ve firmě s výsledky spokojeni, budiž. S klidným svědomím ale mohu říct, že pokud by rozpočet kampaně z outdooru alokovali třeba do přímého či online marketingu, bezesporu by dosáhli lepších čísel, než je 8.500 zhlédnutí jednoho videa za jeden měsíc. WEBCOM by měl cílit na velmi úzkou skupinu lidí a je naprosto zbytečné utrácet peníze za plošný zásah sdělením, které je (navíc v této podobě) irelevantní pro většinu lidí, když je možné jiným kanálem cílit nepoměrně přesněji a efektivněji. Billboardy se používají zejména pro imageovou reklamu a hodí se spíše pro jednoduché a snadno pochopitelné produkty jako auto, nabídka telefonního operátora nebo programový bod politické strany. Ne pro firmu, která poskytuje informační systémy pro řízení podniků.
Jak citovat tento článek?
PAVLŮ, Ondřej. Prodáváme softík. Zn.: S vášní! Markething [online]. 8. července 2012 [cit. 2012-07-08]. Dostupné z: http://www.markething.cz/prodavame-softik-zn-s-vasni