Connect with us

Komunikace

Originální, vtipné a stále populární: boty Converse

Značka Converse je propojením umění, vtipu a ctižádosti. Její boty známe snad každý, a kdo nenosil originály, koupil si jejich napodobeniny. Converse boty jsou tu s námi už přes 100 let a nejspíš ještě dlouho budou. Čím to je, že jsou stále tak oblíbené? Proč se jim říká Chucks a kdo s jejich návrhem přišel první?

Historie společnosti Converse je klasickým příkladem ambicióznosti a také toho, jak dosáhnout úspěchu nejen v Americe, ale téměř po celém světě. Je ovšem i značkou, která za dobu svého působení na trhu prodělala tolik propadů jako málokterá, ale velmi brzy se opět dokázala vyšplhat nahoru.

Plátěnky z Massachusetts

Dějiny společnosti sahají až na samotný počátek 20. století, kdy roku 1908 Marcus M. Converse založil v malém americkém městečku Malden v Massechusetts továrnu nazvanou Converse Rubber Shoe Company.  Nejprve se zde vyráběly gumové podrážky a až v roce 1917 se výroba zaměřila na basketbal. Tímto krokem si firma zajistila přímý vzestup. Světlo světa totiž spatřila nová edice bot Converse All-Star. V dnešní době je spojení All-Star první asociací, která se většině lidí při vyslovení jména společnosti vybaví. Jejich popularita se postupně začala zvyšovat. V 50. letech už byly velice oblíbené a během let 60. měly cca 90% podíl na trhu s basketbalovou obuví.  Poptávka po plátěných botách jen rostla a se zvětšujícím se zájmem o basketbal stoupal i prodej „conversek“.  Jedním z nejvýznamnějších marketingových tahů firmy bylo navázání spolupráce s Chuckem Taylorem, tehdejší basketbalovou hvězdou. Converse ho nechala navrhnout boty podle sportovních požadavků a zanedlouho se tenisky Chuck Taylor All-Stars („Chucks“) staly trendem a začalo je nosit přes 75 % hráčů NBA.

Hippies, The Beatles … a kdo další?

Converse se později staly typickými nejen pro basketbalisty, ale také pro určité skupiny společnosti. V 50. letech jste díky nim mohli poznat „mladistvé rebely“, kteří vyjadřovali svoji nezávislost a odpor ke společenským zvyklostem. Ti se chtěli často odlišovat od ostatních, a tak si začali také tvořit svoje vlastní originální „conversky“. Na jednobarevné plátno si kreslili obrázky, psali všemožná motta a slogany. Není divu, že o desetiletí později si je oblíbili i hippies. Converse ale nosily i slavné osobnosti, jako členové skupiny The Beatles, The Beach Boys, basový kytarista Sid Vicious, The Ramones a své uplatnění našly i ve West Side Story. Zkrátka byly k vidění téměř všude, což společnosti vytvářelo image, kterou potřebovala.

Converse v tomto tisíciletí

Converse patří v současnosti mezi vedoucí designéry, výrobce a prodejce kvalitní obuvi pro muže, ženy a děti. Výrobky jsou ale silně zastoupeny i ve street módě a na hudebním trhu. Už několik let také vyrábí různé kolekce a zhruba v polovině tohoto desetiletí se stala nepřehlédnutelnou součástí módního designu. Společnost spolupracuje i se světovými návrháři, jakým je například John Varvatos. Co dělá Converse velice originální značkou je obrovský výběr z barev, tvarů a vzorů. Společnost se také inspirovala tím, že lidé na boty sami něco kreslili, a tak zákazníkům v dnešní době umožňuje na svých stránkách navrhnout si vlastní design bot. Skutečnost, že si na oficiálních stránkách můžou vytvořit botu zcela podle vlastních představ, láká obrovské množství zákazníků.

Aktuální kolekce

Aktuálně pro Converse navrhl limitovanou kolekci bot světoznámý brazilský architekt Oscar Niemeyer. Předlohou pro kolekci celkem pěti modelů byly barvy a grafické motivy, které se objevují v Niemeyerově tvorbě. Exkluzivní řada bot Converse Oscar Niemeyer se týká pětice modelů Chuck Taylor All Star Hi, The Chuck Taylor All Star Oxford, Chuck Taylor All Star Chukka Boot, Converse Skid Grip Oxford a Jack Purcell, jejichž tvar byl zanechán, a změnil se jen jejich design. U nás si tyto boty ovšem nekoupíte, prodávat se budou pouze v Brazílii a jejich cena se bude pohybovat v přepočtu zhruba od 1 600 do 2 600 korun českých.

Zdroje:

http://www.adweek.com/news/advertising-branding/chucks-big-comeback-144059

http://www.designmagazin.cz/moda/36851-oscar-niemeyer-navrhl-pro-converse-kolekci-bot.html

http://www.star-converse.cz/historie-converse.html

 

http://www.yourlogoresources.com/converse-logo/

http://www.roblox.com/converse-logo-item?id=47680867

Zdroj úvodní fotky: http://www.creativereview.co.uk

Jak citovat tento článek:

PLÁNIČKOVÁ, Karolína. Originální, vtipné a stále populární: boty Converse. Markething [online]. 8. listopadu 2012  [cit. 2012-11-08]. ISSN 1805-4991. Dostupné z: http://www.markething.cz/originalni-vtipne-a-stale-popularni-boty-converse.

Continue Reading

Studentka 2. ročníku Marketingové komunikace a public relations na FSV UK. Zajímá se o art marketing, výtvarné umění, film a divadlo.

More in Komunikace

To Top