Connect with us

Komentáře

Elon Musk a jeho (ne)vydařený rok 2018

Pokud jste poslední roky nežili pod kamenem, máte připojení WiFi a sledujete i něco jiného než TV Regina, určitě jste o něm už slyšeli. V opačném případě nejspíš nečtete tento článek. Profiluje se jako génius a filantrop, na sociálních sítích je dokonce přirovnáván k Tonymu Starkovi. Co jiného taky čekat od člověka, který stojí za světoznámými značkami jako Tesla, PayPal či SpaceX. Je ale vskutku tak skvělý a dokonalý, jak se zdá?

Svět není černobílý. Není proto divu, že člověk, kterého Forbes řadí mezi prvních 25 nejmocnějších osob na světě, vyvolává jisté kontroverze. Možná ne u nás (tady jsou pořád ještě důležitější migranti a to, že se v Brně vydává deník Metro), ale ve světě se jeho jméno skloňuje jak s uznáním, tak s despektem. V letošním roce se o něm a jeho úspěších i méně vydařených kouscích psalo snad na všech myslitelných platformách. Pojďme se ale nejdříve podívat na to, kdo to ten Musk vlastně je.

Kdo je Elon Musk?

Jeho životní údaje a vzdělání si všichni můžeme najít na Wikipedii, takže se věnujme jen tomu důležitému. Jako nadaný programátor založil s mladším bratrem Kimbalem softwarovou společnost Zip2. Ta se jim dobře rozjela, takže mohl Elon na vlastní pěst pokračovat v byznysu. Následně se stal spoluzakladatelem společnosti PayPal, kterou jistě velmi oceňují všichni streameři na twitch.tv. Ten však v roce 2002 prodal firmě eBay za 165 milionů dolarů. V současnosti se věnuje svým dvěma společnostem, a to SpaceX a Tesle.
SpaceX se poměrně úspěšně věnuje kosmonautice a Tesla, aspoň z ekonomického hlediska, už trochu méně úspěšně automobilům. To sice na první pohled vypadá vše úplně obyčejně a vesměs pozitivně, ale za touto kouřovou clonou skvěle fungujících firem se skrývají i stinnější stránky.

Co Tesla těžce nesla?

Jak již zde bylo zmíněno, Tesla je jedním z velkých hráčů na automobilovém trhu. Tuto společnost založil Musk v roce 2003 a už tehdy jí dával šanci na přežití 1 ku 10, což je stejný poměr jako počet lidí, kteří zastaví u dopravní nehody (díky Kazmo). Tesla sice zvládla přežít, každoročně se však pohybuje v červených číslech. Nejinak tomu bylo i letos. Tento rok se ale Tesle extrémně nedařilo. Pojďme si udělat takový průlet rokem 2018:

Leden

Již samotného 1. 1. 2018 Tesla oznámila, že slíbené cíle v množství prodeje nového Modelu 3 nebyly splněny. Spolu s tím firma posunula výrobní plán Modelu 3 o celý čtvrtrok, což investoři jako novoroční předsevzetí Tesly asi neslyšeli úplně rádi.

Únor

V únoru éterem prolétla zpráva o hackerském útoku na Teslu, který sice primárně sloužil ke zneužití jejich stránek k těžbě kryptoměn, zároveň s tím však nechtěně vypustil tajné informace o interních datech, telemetrii Tesly a detailech jednotlivých modelů.

Na grafu vidíme čistý příjem/ztrátu Tesly od roku 2008 až po rok letošní. A číslo 1.961.000.000 by vypadalo i hezky, kdyby před ním nebylo to mínus.

Březen

V březnu zjistila Tesla defekt na svých automobilech Modelu S, které ale již byly v prodeji, takže byla nucena stáhnout přes 100 000 vozidel a opravit je. Tentýž měsíc zase jejich Model X na trati zkoušel samo-ovládací režim, tzv. autopilota. Bohužel kvůli nedostatečně rychlému vyhodnocení systému Modelu X automobil narazil do svodidel a řidič následkům svých zranění podlehl. Nutno podotknout, že svůj podíl viny nese i nepozorný řidič, který v autě seděl a měl kontrolovat průběh jízdy, přitom se ale věnoval svému telefonu.

Duben

Na apríla vypustil Musk, jenž se nejspíš chtěl prosadit i v komediální sféře, do světa tweet, že Tesla zbankrotovala. To ovšem publikum, zejména pak akcionáři a investoři, příliš neocenilo.

Květen

V květnu se bohužel opakovala nešťastná událost z března, a to dokonce třikrát. Jedna z nich si opět vyžádala život účastníka nehody.

Červen

Známým faktem o Elonu Muskovi je, že těžce snáší kritiku. Kvůli některým reportérům, kteří o něm nelichotivě psali, v červnu oznámil, že založí novou webovou stránku „Pravda“, kde by uživatelé hodnotili reportéry. (Jistě by se toho nechopili trollové a šiřitelé fake news.)

Červenec

V červenci chtěl pomoct se záchranou 12 fotbalistů v Thajsku, kteří uvízli v jeskyni, narychlo sestrojenou ponorkou. Nakonec však z jejího použití sešlo, jelikož přístupová cesta byla na ponorku příliš malá. To by samo o sobě nebylo nic negativního, kdyby však hlavního koordinátora záchranné akce nenazval na Twitteru pedofilem. Ještě když tam má přes 23 milionů sledujících. Jejda. Touto kauzou jsme se zabývali v jednom z našich předchozích článků o nepovedených výrocích na Twitteru.

Srpen

V srpnu náš vizionář oznámil, že přemýšlí o stažení Tesly z burzy. Logický následek bylo to, že akcie Tesly vyletěly abnormální rychlostí vzhůru. Jistě pro automobilku velké plus. Ovšem až na ten detail, že Musk tuto myšlenku nezrealizoval a tak nepodloženým tvrzením ovlivnil hodnotu firmy na burze, což je proti jejím pravidlům. Pokračování v říjnu.

Září

V září kouřil během interview marihuanu. Nic proti ničemu, v Kalifornii to je legální, ale asi tím svou pověst dvakrát nevylepšil. Informovala o tom mezinárodní média od agentury Bloomberg, přes Guardian až po New York Times a akcie Tesly se propadly o dalších 6 %. To mělo také za následek odchod finančního ředitele a ředitele HR.

Říjen

Na přelomu září a října SEC (Komise pro burzu a cenné papíry) zažalovala Muska za jeho tvrzení v srpnu. Musel odstoupit z funkce předsedy Tesly, nadále však zůstává jejím CEO. Zde jeho citát „If the rules are such that you can’t make progress, then you have to fight the rules“ moc nevyšel.

Listopad

Kromě toho, že byl Musk nucen jmenovat nového předsedu Tesly a odešel mu ředitel pro bezpečnost, tak probíhal listopad celkem bezproblémově. Teda vlastně ne. Muskův marihuanový exces ze září neunikl pozornosti NASA, která začala kontrolovat všechny firmy, jež mají s vesmírnými programy co do činění, zda se řídí zákonem a neužívají drogy. To vše kvůli jednomu jointu.

Prosinec

A na závěr: pamatujete si na odložení výroby Modelu 3 na další čtvrtrok z ledna? Tak 3. prosince Tesla oznámila, že výrobu odsouvá na příští rok. Sice už pro tento rok měli stejně všichni nulové očekávání, že se výroba rozjede, ale stejně je to zklamání.

Ale zase na druhou stranu…

Přestože výčet jeho skandálů je už jenom za tento rok neobyčejně vysoký, nelze na něj nahlížet jen negativní optikou. Elon si vybudoval takový kult osobnosti, že by podle ankety bylo pro akcie Tesly lepší, kdyby zůstal CEO i ve vězení, než kdyby musel odstoupit. S takovou adorací jeho osoby se může měřit i se zesnulým CEO společnosti Apple Stevenem Jobsem.
Úspěch má i jeho humanitární pomoc, kdy například po hurikánu, který naprosto zdevastoval Portoriko, dodal solární panely, aby pomohl s výrobou elektřiny v poškozených místech.
Muskův největší triumf se však netýká Tesly, ale jeho druhé společnosti SpaceX. Té se totiž povedlo jako první vypustit do vesmíru auto (jak jinak než auto značky Tesla), to vše k tónům Bowieho Starmana. Aby toho nebylo málo, dvě ze tří raket simultánně přistály tam, odkud odlétaly. To ukazuje, jak moc vývoj raket ve SpaceX pod vedením Muska pokročil.

Nikdo není dokonalý

Je tedy Elon Musk génius, vizionář, nebo jen blázen a megaloman? Nejspíše od všeho trochu. V takovém průkopnickém oboru se to snad ani jinak dělat nedá. Oboru, jemuž se věnuje, rozumí a bezpochyby jsou jeho zásluhy veliké. Často se ale na internetu vyskytují komentáře, které ho ukazují jen v pozitivním světle, někdy až heroizují.
Cílem článku nebylo Muska nějak zdiskreditovat či zesměšnit, ale zmapovat a shrnout to, co se mu letos povedlo a co ne. Zároveň s tím bylo účelem tohoto článku rozbít černobílý pohled, který na něj mnoho lidí má. Ať se jim to totiž líbí, nebo ne, vizionář Musk je stejně jako všichni ostatní pouze člověk (tedy nejspíše) a jako každý člověk se i on dopouští i chyb. Na ty je ale třeba neustále poukazovat, protože chybami se člověk učí – a to platí i pro Elona Muska.

Jak citovat tento článek?

THEIN, Filip. Elon Musk a jeho (ne)vydařený rok 2018. Martin HONC, editor. In: Markething [online], 2018.  ISSN 1805 – 4991. Dostupné z: https://markething.cz/musk/

Zdroje:

https://www.statista.com/statistics/272130/net-loss-of-tesla/
https://www.businessinsider.com/tesla-challenges-in-2018-2018-4
https://www.telegraph.co.uk/news/2018/07/14/elon-musk-can-stick-submarine-hurts-says-british-diver-helped/
https://www.forbes.com/profile/elon-musk/#6472db587999
https://www.bbc.com/news/business-45696150
https://www.bloomberg.com/news/articles/2018-05-24/musk-stock-option-tweet-violated-u-s-labor-law-uaw-alleges
https://edition.cnn.com/2017/12/09/us/puerto-rico-hurricane-deaths-and-assistance/index.html
https://www.wired.com/story/tesla-autopilot-why-crash-radar/
https://www.theguardian.com/technology/2018/sep/07/tesla-chief-elon-musk-smokes-marijuana-on-live-web-show
https://www.theverge.com/2016/10/19/13341194/tesla-autopilot-shadow-mode-autonomous-regulations
https://www.telegraph.co.uk/technology/2018/11/28/teslas-head-global-security-exits-just-11-months/
https://autoroad.cz/zajimavosti/94748-musk-mel-napsat-zvlastni-email-zamestnancum-stal-se-stredem-spekulaci
https://spaceflightnow.com/launch-schedule/
https://bit.ly/2PD8tqM
https://bit.ly/2qVnmeH
https://bayareane.ws/2LiDBv2
https://bit.ly/2EnA5OD

Zdroj náhledového obrázku:

https://edition.cnn.com/videos/cnnmoney/2018/09/07/elon-musk-tesla-ceo-smokes-marijuana-on-podcast-vpx.cnn

Zdroje obrázků:

https://www.statista.com/statistics/272130/net-loss-of-tesla/
https://bit.ly/1tNavZk

Continue Reading

Absolvent Strategické komunikace na FSV UK. Aktuálně studuje Mediální studia. Pracuje v PR. Emeritní šéfredaktor Markething.cz.

More in Komentáře

To Top