Connect with us

Komentáře

Komentář: Strážci spravedlivé twitterové galaxie

Minulý týden odvolalo studio Disney režiséra filmů Strážci galaxie, kvůli urážlivým tweetům, které napsal na svůj Twitter zhruba před 10 lety. O několik dní později Rian Johnson, režisér poslední epizody Hvězdných válek, smazal ze svého účtu 20 000 tisíc tweetů. Objevila americká společnost po #metoo novou kauzu?

Internetová štvanice

Za poslední rok se v prostředí amerického showbusinessu objevily desítky různých kauz: obvinění ze sexuálního obtěžování, veřejných omluv, pozastavených televizních show a lynčování nejen na sociálních sítích. Události posledních týdnů naznačují, že po kauze #meetoo se americká společnost nachází ve zvláštní náladě. Potom, co byly na Twitter před několika dny zveřejněny deset let staré tweety Jamese Gunna, které můžete vidět tady, následoval nejen z obav o reakce veřejnosti vyhazov režiséra, který z neznámého komiksu od Marvelu udělal sérii, která společnosti Disney dohromady vydělala už něco přes 1,5 miliardy dolarů. Režisér se následně na Twitteru omluvil s vysvětlením, že ho celá situace mrzí a že šlo tehdy o hloupý vtip.

James Gunn na svém oficiálním twitterovém účtu posléze zveřejnil omluvu.

Ač se dají výše zmíněné tweety považovat za přešlap a interpretovat se dají různými způsoby, na internetu se společnost rozdělila na dvě části. Na ty, kteří režiséra lynčovali v diskuzích a ty druhé, mezi nimi například komentátory magazínu Vanity Fair, jež vyčítají studiu Disney, že by se samo mělo zamyslet nad tím, jak některá jeho díla z minulosti reflektují sexismus, rasismus nebo homofobii. Samozřejmě, studio by mohlo tvrdit, že se celá společnost Walt Disney za tu dobu značně vyvinula, ale něco podobného by mohl přece tvrdit i sám režisér.

James Gunn, režisér filmů Strážci Galaxie. Zdroj obrázku: Imdb.com

Na celém případu kolem režiséra Strážců galaxie je ještě zajímavější fakt, že celou kauzu odstartoval jistý Mike Cernovich, republikánský komentátor, který je v USA již známý svými konspiračními teoriemi, očerňovacími kampaněmi a podporou současné Trumpovy administrativy. Sám Gunn je pak dlouhodobým kritikem Donalda Trumpa, což z něj podle některých spekulací udělalo jasný cíl pro člověka, jako je Cernovich.

Netflix and not chill

Několik hodin po této události zase dal internet co proto Netflixu, když zveřejnil první trailer na seriál Insatiable. V tomto případě internetoví komentátoři vyčítají televiznímu gigantu, že se příběh seriálu točí kolem plnoštíhlé dívky, která je za svoji váhu šikanována na střední škole, náhle značně zhubne a postaví se svým spolužákům. Přes 180 tisíc lidí už podepsalo internetovou petici požadující zrušení seriálu, který ještě nikdo z nich ani neviděl.
Hněv internetových soudců dostihl i americkou komičku Sarah Silverman. V jejím případě přišli s devět let starým tweetem, kde Silverman napsala (prý ve vtipu) otázku, zda se to ještě považuje za zneužití, když první krok udělá samo dítě.

Sarah Silverman a její tweet z roku 2009.

Sarah Silverman se k celé situaci vyjádřila na svém twitteru.

Z twitteru Sarah Silverman

Dalších podobných případů jsme v poslední době mohli být svědky hned několikrát. Například Elon Musk, vizionář a zakladatel společnosti Tesla, nedávno na svém Twitteru označil jednoho z potápěčů, kteří figurovali v záchranné misi dvanácti chlapců a jejich fotbalového trenéra v thajské jeskyni, za pedofila. Následně se za svůj výrok také omluvil.

Strach a mazání v předaleké galaxii

Obavy z mediální štvanice se přehouply i na další postavy Disneyho světa. Twitterový účet TheMarySue upozornil na fakt, že Rian Johnson, režisér deváté epizody Star Wars, si po aféře kolegy Jamese Gunna ze svého účtu smazal kolem dvaceti tisíc tweetů. Média okamžitě začala spekulovat, proč tak Johnson, který má se studiem Disney nasmlouvané další tři díly Hvězdných válek, učinil.

Režisér Rian Johnson, Zdroj obrázku: TheMarySue.com

Přísný lakmusový papírek sociálních sítí

V zemi, kde sám prezident často tweetuje prokazatelné lži a všemožně uráží média, jak se mu zlíbí, a kde jsou teenageři v reklamách opakovaně znázorňováni jako sexuální symboly, jsou zdá se měřítka různá. To, co odstartoval případ jménem Harvey Weinstein, se dá v některých případech označit jako hon na čarodejnice, kdy twitteroví soudci okamžitě vynášejí ortel. V podobných případech je ale vždy důležité kriticky debatovat, položit si několik otázek a ověřovat si konkrétní informace. Co přesně bylo řečeno a v jakém kontextu? Jaký byl záměr? Kdy se to stalo? Je to první přestupek? Emily Dreyfuss, redaktorka Wired, se ve svém článku nedávno zamýšlela nad tím, jaké by to bylo, kdyby se jí její před časem narozený syn snažil porozumět jen podle toho, co někdy napsala na Twitter. Kolik z nás by vlastně přežilo podobný test přes přísný lakmusový papírek na sociálních sítích?

Harvey Weinstein, hollywoodský producent, kterého k dnešnímu dni obvinila zhruba padesátka žen z obtěžování a sexuálních útoků.

Timeline jako důkaz

Nacházíme se opravdu v době, kdy začnou umělci a veřejné osobnosti dělat čistku svých účtů na sociálních sítích, aby na ně náhodou nevyplavala nějaká nevhodná slova z minulosti? Je třeba si uvědomit, že některé chyby jsou opravdu neodpustitelné, ale jiné jsou jen nepříjemné a zdá se, že společnost začíná pod návalem kauz zapomínat, jaký je mezi tím rozdíl. Každý z nás někdy v určitém okamžiku napsal nějaký nepříjemný komentář online, ať už anonymně či nikoliv. Naše milované osobnosti v zábavním průmyslu však nedisponují luxusem anonymity běžného smrtelníka; každý špatně koncipovaný názor zpovšechněný na internetu je zaznamenán četným publikem. Časová osa sociálních médií se stala jakýmsi „trvalým záznamem“. A ačkoliv z naší nedávné historie dobře víme, že trvalý záznam není nutně překážkou ani pro obsazení postů nejvyšších, měli bychom vše, co na sociálních sítích čteme, analyzovat s chladnou hlavou. Až budeme jednou slavní, sami tento přístup oceníme.

Jak citovat tento článek?

VOKOUN, Michal. Strážci spravedlivé twitterové galaxie. In: Markething.cz [online] Michal Režný, editor. 2018 [cit. 2018-07-29].2018. ISSN 1805 – 4991. Dostupné z: https://markething.cz/strazci-spravedlive-twitterove-galaxie

 

Zdroje:

https://www.vox.com/2018/7/25/17607476/insatiable-netflix-backlash

https://www.vanityfair.com/hollywood/2018/07/james-gunn-rian-johnson-and-twitter

https://www.themarysue.com/rian-johnson-deleted-tweets/

https://www.forbes.com/sites/danidiplacido/2018/07/26/what-we-can-learn-from-the-firing-of-james-gunn/#20dbda193559

https://www.hollywoodreporter.com/news/kareem-abdul-jabbar-hollywood-s-new-zero-tolerance-offensive-speech-makes-zero-sense-1129425

https://www.nytimes.com/2018/07/18/business/elon-musk-vern-unsworth-pedo-guy.html

https://edition.cnn.com/2018/07/26/entertainment/sarah-silverman-tweet/index.html

http://time.com/5341647/elon-musk-british-cave-diver-apology-pedo/

https://www.themarysue.com/rian-johnson-deleted-tweets/

https://www.thedailybeast.com/mike-cernovich-hounded-on-rape-allegation-in-reddit-ama

https://money.cnn.com/2017/05/03/media/mike-cernovich-infowars-alex-jones/index.html

 

Continue Reading

Absolvent oboru Marketingová komunikace a PR na FSV UK. Zajímá se o filmový průmysl, popkulturu, memy a reklamu. Řídí se mottem „Through creativity to insanity“.

More in Komentáře

To Top