Komentáře
Kouzlo bojových sportů aneb jak za večer vydělat 11 miliard
V neděli ráno středoevropského času dojde k dalšímu dlouho očekávanému boxerskému „zápasu století“. V Las Vegas se utká americká boxerská legenda Floyd „Money“ Mayweather s Irem Conorem „The Notorious“ McGregorem, v současnosti zřejmě nejznámějším zápasníkem MMA. Celé akci předcházela masivní reklamní kampaň a očekává se tak rekordní sledovanost a s ní spojené tučné zisky, které mohou změnit svět bojových sportů jednou provždy.
Jedním z velkých lákadel celé události je fakt, že poprvé proti sobě nastoupí zástupci dvou odlišných bojových sportů na vrcholové úrovni. Je důležité si připomenout, že pravidla klasického boxu a MMA (Mix Martial Arts – smíšená bojová umění) se významně liší. Zatímco box probíhá v klasickém čtvercovém ringu ohraničeném šestnácti provazy, MMA využívá oktagon – osmistěnný prostor obehnaný skoro 2 metry vysokým pletivem.
Zatímco v boxerském ringu bychom dostali nakládačku pevně uvázanými, plnými rukavicemi, a to pouze od pasu nahoru, v oktagonu by nám už asi šlo o život. MMA zápasníci k boji používají tenčí rukavice s volnými prsty, aby mohli účinně využívat celou řadu zápasnických technik. Povoleny jsou hmaty z většiny bojových sportů, tedy nejen z boxu, ale i kickboxu, wrestlingu, juda, muai thai, taekwonda a jiu-jiutsu. Tyto úctyhodné dovednosti však budou v nadcházejícím souboji McGregorovi k ničemu, protože zápas se odehraje podle pravidel boxu do váhy 154 liber (cca 70 kg) a bude vypsán na 12 kol po 3 minutách s minutovými pauzami mezi jednotlivými koly. Proto se bookmakeři více přiklánějí k výhře Mayweathera, který je na tyto podmínky za svou dlouholetou kariéru zvyklý. Zápasníci MMA v UFC (Ultimate Fighting Championship) mají sice také minutové pauzy, ale oproti svým boxerským kolegům nastupují pouze k tříkolovým nebo v případě titulového zápasu pětikolovým střetům, přičemž jedno kolo trvá 5 minut. Ve výsledku tak McGregor nikdy „ostře“ nebojoval déle než 25 minut, zatímco Mayweather má na kontě i 40minutové bitvy, což by mohlo mít na výsledek zápasu rozhodující vliv.
Těžké marketingové váhy
Kromě střetu dvou odlišných světů se bude jednat také o střet dvou výrazných charakterů. Začněme představením zástupce „staré školy“. Floyd Mayweather Jr. se narodil v roce 1977 do boxerské rodiny, jeho otec i oba strýcové zápasili na světové úrovni, cestu měl tak svým způsobem určenou od dětství. Jeho amatérská boxerská kariéra vyvrcholila bronzovou medailí na LOH v Atlantě roku 1996 a bilancí 84-8. Poté se vrhl na dráhu profesionála a za 23 let trvající kariéru se stal žijící legendou. Stanul proti 49 protivníkům a nikdy nebyl poražen. Nakonec získal tituly v pěti různých váhových kategoriích. V Guinessově knize rekordů pak je zapsán jako nejvýdělečnější boxer v historii a dvakrát za sebou byl časopisem Forbes prohlášen za nejvíce výdělečného sportovce roku. Odtud také pochází jeho přezdívka Money, protože na co sáhne, to dokáže zpeněžit. Nebylo tomu tak rozhodně vždy. Rodina žila v chudých poměrech, sám Floyd říká, že všech sedm členů muselo spát na jedné posteli. Díky této skutečnosti možná lze přivřít oko nad některými jeho výstřelky spojenými s předváděním bohatství, supervozů, hodinek a krásných žen, ale také třeba nad takovými věcmi, jako že nikdy nenosí stejné spodní prádlo dvakrát. Abychom pořád jen nechválili, Mayweather není žádný svatoušek. Na svět vždy shlížel trošku shora a v roce 2010 byl zadržen za domácí násilí, za které strávil dva měsíce za mřížemi.
A co jeho vyzyvatel? Ani on nevyrůstal se zlatou lžící u pusy. Narodil se v roce 1988 v Dublinu. Ve dvanácti letech začal trénovat box a ve dvaadvaceti přesedlal na MMA, v němž už po roce přestoupil mezi profesionály. Svému snu stát se legendou bojových sportů obětoval téměř vše. Zanechal svého povolání instalatéra a spolu s přítelkyní začal žít z podpory, ze které většina peněz stejně šla na jeho tréninky. Tenhle způsob života ale nakonec přeci jen přinesl své ovoce. Po pěti letech mezi profesionály s bilancí 12-2 přišla McGregorovi nabídka kontraktu z UFC, nejprestižnější MMA organizace současnosti. Zde se mu povedlo nasbírat vítěznou šňůru sedmi zápasů, mimo jiné porazil šampiona pérové váhy za 13 vteřin, poté přestoupil o váhovou kategorii výš a zde také získal titul. Stal se tak prvním členem UFC, kterému se povedlo být držitelem dvou pásů současně. Jedná se pravděpodobně o nejpopulárnějšího sportovce Irska současnosti a časopis Forbes ho letos zařadil na 24. místo nejvýdělečnějších sportovců světa s ročním výdělkem 34 miliónů dolarů.
Co je ale na těchto novodobých gladiátorech unikátního kromě sportovních úspěchů? Oba se během svých kariér stali neskutečnými magnety na lidi. Tím nechci říct, že by je davy nutně zbožňovaly, ale umí v nich vzbudit silné emoce. A ty ve světě profesionálních bojových sportů většinou vyústí v bohaté výdělky. V případě McGregora měly UFC eventy, kterých se účastnil, několikanásobně vyšší sledovanost než ty bez něj, s výjimkou jubilejního UFC 200.
A není to jen způsobem hry a atraktivitou zápasů. Mnoho fanoušků vám řekne, že se v MMA najde tucet schopnějších borců, ale žádný z nich z toho neumí udělat takovou show ještě před prvním kolem jako právě Conor McGregor. Na tiskové konference chodí zásadně elegantně oblečen, čímž mezi svými oponenty ve sportovním doslova vyčnívá. Nenechte se však zmást vzhledem slušňáka, až s mikrofonem v ruce poznáte jeho největší předzápasovou zbraň: trash-talking. Tento způsob demoralizace protivníka a ukázání převahy k bojovým sportům patřil vždy, ale irský showman ho povýšil na úplně samostatnou disciplínu. Jeho fanoušci podobné projevy doslova milují a někteří v nich nalézají větší zalíbení než v zápasech samotných. Záznamy z tiskových konferencí s účastí hubatého Ira, plné neotřelých urážek a nečekaných reakcí se pak na internetu šíří rychlostí lesního požáru. Sice si podobnými hrubými projevy nadělal mnoho nepřátel, ale přesně takovou publicitu si z hloubi duše přeje každý promotér.
https://giphy.com/gifs/ufc-3o7btO4HocIlclxFdK
Velká show potřebuje velkou předehru
A jak vůbec došlo k realizaci tohoto monster divadla? McGregor se často v rozhovorech otírá o jiné sportovce a Mayweather samozřejmě nemohl uniknout jeho pozornosti. Jiní by to asi přešli mávnutím ruky, ale boxerský šampion si narážky nenechal líbit, což vedlo k několika výměnám názorů skrze sociální sítě. Tím se vytvořila úrodná půda pro rivalitu s potenciálem přerůst až do ringu. Možnosti tučných zisků se chytili ti nejpovolanější: Prezident UFC Dana White, televizní síť Showtime se specializací v odvětví PPV (pay-per-view), placených přenosů speciálního obsahu. Podle Whitea zápas má potenciál překonat hranici 5 milionů platících diváků, což by vedlo k překonání rekordu z roku 2015, kdy si tehdejší zápas století Mayweather vs. Pacquiao nenechalo ujít 4,6 miliónu diváků. Vůle k dohodě byla ze strany pořadatelů od začátku velká, ale ještě bylo potřeba se domluvit na odměnách pro oba hlavní aktéry. Mayweather za svůj poslední zápas s Pacquiaem odnesl astronomických 180 miliónů dolarů, bylo tedy výzvou přijít s částkou, která by ho donutila se zvednout z gauče. Navíc bylo pro něj otázkou cti dostat větší honorář než nějaký hubatý mladíček, co rozdává rány i nohama. Nakonec se s UFC dohodl na minimální odměně 100 miliónů dolarů (Ir si odnese alespoň 75 miliónů). Očekává se ale, že si Mayweather nakonec domů odnese mnohem větší sumu peněz a po zápase se stane třetím sportovcem v historii po Michaelu Jordanovi a Tigeru Woodsovi, který svými výdělky překoná magickou hranici 1 miliardy dolarů. Zápasu dvou králů svých světů tak už nic nemohlo stát v cestě.
Aby zájem rychle neopadl, připravili si promotéři celkem 4 velkolepé předzápasové tiskové konference a všechny proběhly ve velkém stylu. Mayweather se nakonec nenechal zahanbit McGregorovým řečnickým talentem a ze slovních přestřelek vůbec nevyšel tak ponížen, jak se zprvu předpokládalo. McGregor vsadil kromě svého ostrého jazyka také na extravagantní outfity, jako například toto sako s milým vzkazem.
A kdo vzejde jako vítěz? Bude se bojovat hlavně o čest. Za favorita se považuje Mayweather (sázkové kanceláře na jeho výhru vypsaly kurz cca 1,20, na výhru McGregora cca 4), přeci jen bude se bojovat na svém domácím hřišti, kde ho neporazili ani profesionální boxeři. Co tedy může proti němu zmoct někdo, kdo se samotnému boxu věnuje v přípravě zhruba rok? Nevyškrtávejme však odhodlaného Ira okamžitě, ve hře je několik „ale“. Boxerské schopnosti McGregora patří v rámci MMA ke špičce, je vyšší, má velice neortodoxní styl a obrácený gard (je levák). Navíc nemá co ztratit, pokud prohraje, nikoho to nepřekvapí, vždyť to není jeho specializace, navíc stojí proti legendě. Pokud by se mu však přeci jen povedlo vyhrát, celoživotní odkaz Mayweathera by zmizel z povrchu zemského a boxerský svět by zažil chvilku ponížení. Sám Floyd se navíc nechal slyšet, že za prohru bude považovat i to, pokud s ním McGregor vydrží všech 12 kol, že ho ale v žádném případě nepodceňuje.
V posledních měsících jsme byli svědky zajímavé kampaně, která vyvrcholí v noci ze soboty na neděli. Perfektní kombinace pravidelných slovních přestřelek, slibných tučných zisků na obou stranách a osobní cti v sázce vyvolala obrovský zájem o to, jak to celé nakonec dopadne. Vyhraje snad boxerský šampion, který se nebojí topit peníze v okázalých znacích bohatství, nebo prostořeký irský floutek, který se odhodlaně rozhodl poměřit síly s někým mimo svůj původní sport? Oba zúčastnění jsou sice svým způsobem králové, ale takoví, které mnozí rádi uvidí padnout.
Peníze až na prvním místě
Spadne vám ale pravděpodobně brada z následujících čísel souvisejících s tímto zápasem. Ceny lístků se pohybují v rozmezí 2 až 98 000 dolarů za kus. Kdybyste se rozhodli pro pay-per-view, zaplatíte za možnost sledovat zápas 99 dolarů. Výdělek 500 miliónů dolarů (v přepočtu neskutečných 11 miliard korun) je tak jenom ze služby PPV naprosto reálná možnost. A to jsme ještě ani nezohlednili prodej vysílacích práv jednotlivým televizním stanicím. Střety se totiž netýkají jen obou aktérů, ale také mediálních společností, které chtějí zápas přenášet. Podle moderátorské legendy českého MMA Ondřeje Novotného zůstávali v ČR dlouho ve hře dva hráči: svojí stanicí Nova Sport a O2 se stanicí O2 Sport. Nakonec zvítězila Nova a odhadem zaplatí mezi 20 až 30 000 dolary za možnost přinést tento zážitek také českým divákům. Poprvé ale chce zprostředkovatel přenosu (americká společnost Showtime) podíl také z prodaných PPV jednotlivých stanic (v tomto případě tedy podíl z peněz za sledování zápasu na Voyo.cz). V případě České republiky pravděpodobně nepůjde o nějaké závratné částky, nicméně v globálním měřítku se už jedná o slušnou sumu.
Neopomenutelnou položku tvoří také sponzoring. Mnoho značek se uchází o umístění svých log na viditelná místa, ať už se jedná o oblečení sportovců nebo podlahu ringu, v tomhle případě budou muset ale sáhnout opravdu hluboko do kapsy. Hlavní sponzor musí celou akci podpořit minimální částkou 10 miliónů dolarů a celkový přínos sponzoringu se očekává kolem 25 miliónů. Odhaduje se taky vysoký prodej souvisejícího zboží, především oblečení, který by mohl přispět do společné kasičky dalšími 2 miliony.
Během samotného zápasu však veškerý marketing půjde stranou. Diváci budou konečně moci vypustit z hlavy všechny skloňované astronomické cifry a čistě si vychutnat dlouho očekávaný souboj mezi dvěma skvělými sportovci a zjistit, kdo je tedy skutečně lepší.
Bojové sporty jsou zkrátka už nejen světem velkých hrdinů, ale také velkých peněz. UFC a další velké organizace využívají umně nové způsoby přenosů k maximalizaci zisků. Výše rozebraný zápas se snaží ze současného potenciálu vytěžit co možná nejvíce. Pokud se mu to povede, je jen otázkou času, kdy další promotéři přijmou hozenou rukavici a my budeme opět svědky dalšího „zápasu století“. Na konci dne jsou ale podobné pompézní souboje pro budoucnost celého odvětví přeci jen dobrou zprávou, protože spolehlivě přilákají ke sledování bojových sportů nové zástupy fanoušků, díky kterým budou bojové sporty v budoucnu náramně prosperovat.
Jak citovat tento článek?
PENKOV Radoslav, MACH Jan. Kouzlo bojových sportů aneb jak za večer vydělat 11 miliard. Adam ROMAŇÁK, editor. In: Markething [online], 2017. ISSN 1805 – 4991. Dostupné z: https://markething.cz/kouzlo-bojovych-sportu-aneb-jak-za-vecer-vydelat-11-miliard
Zdroje
http://www.boxing-ring.eu/katalog-ringu.php?product=33
http://www.extraround.cz/cs/clanek/amatersky-vs-profesionalni-box?cid=358
http://www.guinnessworldrecords.com/world-records/highest-annual-earnings-for-a-boxer
http://www.businessmirror.com.ph/after-fight-of-the-century-mayweather-pacquiao-both-sued/
http://www.businessmirror.com.ph/after-fight-of-the-century-mayweather-pacquiao-both-sued/
http://mmajunkie.com/2017/07/leonard-ellerbe-floyd-mayweather-1-billion-career-earnings
https://www.ifortuna.cz/cz/sazeni/box/2017-08-27-mayweather-jr-floyd—mcgregor-conor-14022170
http://fightclubnews.cz/media-workout-floyd-mayweather-prohra-body-nej-vlastne-vyhra/
Zdroje obrázků
http://www.scifighting.com/wp-content/uploads/2014/09/012211-v3-fights-jm06701.jpg
https://www.instagram.com/p/BXD4KDqgX3x/?hl=en&taken-by=floydmayweather
http://photo.boxingscene.com/uploads/wbc-money-belt%20(2).jpg