Connect with us

Komentáře

Komentář: Jak u Bělobrádka chcípl pes

Dva měsíce před volbami do Poslanecké sněmovny je pro politiky jakékoli veřejné vyjádření jako chození po minovém poli. A šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek tentokrát šlápl vedle.

Pomyslnou rozbuškou se stal jediný komentář šéfa lidovců u statusu na soukromém facebookovém profilu publicistky Lucie (Amálie) Sulovské. Ta v něm popisovala své pocity ze smrti rodinného psa Alfa. Bělobrádek na něj poněkud necitlivě reagoval ze svého soukromého profilu.

zdroj: Facebook Lucie Sulovská

Sulovská je studentkou politologie a mezinárodních vztahů, která sama sebe prezentuje jako konzervativní katoličku. Na Facebooku ji nyní sleduje bezmála 3500 lidí. Zároveň na několika internetových serverech jako Týdeník Echo nebo Forum24 komentuje aktuální dění hlavně v souvislosti s událostmi v Africe a Polsku. Bělobrádek se svým komentářem zřejmě pokusil důvtipně glosovat její názory, ovšem vybral si k tomu nepříliš vhodnou událost. Jediné, co může napovídat tomu, že jde o vtip, jsou pouze dva smajlíci na konci výroku, které ale v konotaci se zmínkou o smrti hned dvou psů v jednom textu působí přinejmenším nemístně.

Komentář Bělobrádka
Zdroj: Facebook Lucie Sulovská

Tvůj pes neumřel, ale chcípl

V komentáři se Bělobrádek zjevně pokusil využít nabyté znalosti ze studií veterinárního lékařství a snažil se ohodnotit smrt zvířete z profesního hlediska, čímž se také později hájil. Svébytný humor šéfa lidovců však většina čtenářů nepochopila, jak dokazují samotné reakce na komentář. Proto se také začal kontroverzní výrok lavinově šířit na sociálních sítích už po několika minutách od zveřejnění a také skrz nespočet seriózních i bulvárních novin. Někteří dokonce spekulovali, jestli nejde o komentář z falešného profilu. Ministr však své autorství potvrdil a reakce na sebe nenechaly dlouho čekat.

Následně se osobní profil i veřejná stránka Bělobrádka zaplavily vesměs negativními, urážlivými a posměšnými komentáři dalších uživatelů, kteří ho nejednou upozorňovali na to, že pozapomněl, k jaké straně a hodnotám se hlásí. Jiní mu připomínali, že Češi jsou národem pejskařů, a tak jeho komentář není zrovna strategický volební tah. Mimo média se navíc výrok nebálo použít na svém Twitteru ani Ministerstvo kultury. Šéf opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek se vůči němu ohradil a přenesl kauzu do politické roviny. Na výrok se také dále postupně nabalují další a další internetové vtipy.

Zdroj: Twitter Ministerstva kultury

Zdroj: Twitter Miroslava Kalouska

Zpráva se navíc začala šířit bez spojitosti s osobou publicistky a témat, na která se zaměřuje. To však není pro Bělobrádka nic nového. Již dříve hájil svůj nevybíravý výrok v rozhovoru pro server E15, když matkám samoživitelkám radil, aby svou těžkou životní situaci řešily nalezením nového partnera. Tehdy byl údajně výrok vytržen z kontextu. Nyní je však v naprosto stejné situaci, protože většina internetových serverů informaci předala jen útržkovitě jako senzaci bez zjišťování podrobností, a tak ministra vykreslila v ještě o stupeň horším světle.

Zdroj: Facebook Daniel Zeman

I tentokrát se však lidovecký šéf rozhodl nevzdat a bojovat za svou pravdu. Rádoby vtipný komentář se pokusil osvětlit svým sledujícím na twitteru, jenže, jak říká Tyrion Lannister: Dobrý vtip nepotřebuje vysvětlení. Nejprve na svém twitterovém účtu nazval publicistku ultrakonzervativní a vzápětí dodal, že z pohledu veterináře zvířata skutečně neumírají. Čím si jeho označení extremistky vysloužila však blíž neobjasnil. Svou obranu poté korunoval komentářem pro server Lidovky.cz, kde tvrdil, že: „Idiot, který nepochopí, co znamenají smajlíci, je hoden si přešlápnout.“ Krátce na to se pokusil odvést pozornost od kauzy dalším ze svých vtipných tweetů, tentokrát o fotce s „náckem“ na vozíku.

Zdroj: Twitter Pavla Bělobrádka

Zdroj: Twitter Pavla Bělobrádka

Jako v každé kauze, i nyní se objevili skalní příznivci, kteří se rozhodli Bělobrádkovy výroky hájit. Sama Sulovská pak vyjádřila na svém facebooku rozhořčení z mediální senzace. Také v jednom ze svých statusů vyslovila ministru své sympatie, protože, jak sama tvrdí, ani ona ne vždy dobře odhadne situaci. Proto celou kauzu hodnotila slovy:„I proto Bělobrádka trochu chápu, třeba je na tom ještě hůř než já.

Vrtěti psem?

Rychlá mediální smršť jen potvrdila, že ministr opravdu přestřelil. Co mohl šéf lidovců udělat jinak (a líp)? V prvé řadě komentář neměl vůbec psát. Když už ho ale zveřejnil, mohl se jednoduše omluvit za nevydařený vtip a vyjádřit soustrast nad smrtí psa, nebo přinejmenším veřejně neoznačit část občanů za idioty. I přesto však kauza jeho politickou kariéru pravděpodobně dlouhodobě nepoznamená a bude dál žít jen v několika popkulturních odkazech. Rozhodně ale odvede na pár dní pozornost od větších a palčivějších kauz současné české politiky, které by mohly daleko závažněji ovlivnit celý veřejný prostor a nakonec i potenciální voliče. Jasné je, že si před volbami nikdo, a tím spíš strana s poměrně nízkým zastoupením, nemůže dovolit odrazovat výroky svého lídra své příznivce. Bělobrádek ale zároveň není prvním ani posledním politikem, který si své sociální sítě vede sám a udělal podobný přešlap. Snad se jednoho dne dočkáme toho, že politici budou nejprve přemýšlet a potom střílet, i když jde jen o „vtip“ ve facebookovém komentáři. 

 

Zdroj: Twitter Jána Simkaniče

Zdroj: Twitter Vojtěcha Srnky

Jak citovat tento článek?

FLÉGLOVÁ, Radka. Komentář: Jak u Bělobrádka chcípl pes. Adam Romaňák, Kateřina Syslová, editoři. In: Markething [online],  2017. ISSN 1805 – 4991. Dostupné z: https://markething.cz/komentar-jak-u-belobradka-chcipl-pes

Zdroje

http://www.lidovky.cz/zena-litovala-zemreleho-psa-belobradek-ji-pripodobnil-eko-etno-bio-vychrtline-1he-/zpravy-domov.aspx?c=A170829_123601_ln_domov_rsa

Náhledový obrázek:  Jakub Khan; http://www.lidovky.cz/kscm-kritizuje-belobradka-za-ucteni-obeti-odsunu-fbm-/zpravy-domov.aspx?c=A150719_142327_ln_domov_mct

Continue Reading

Absolventka Marketingové komunikace a PR na FSV UK, nyní studentka StuNoMe na FF UK. Zajímá se snad o všechno, psala bakalářku o pornu, ale nejvíc jí baví umění a videohry.

More in Komentáře

To Top