Connect with us

Komunikace

Jak Apple ukázal FBI prostředníček

Spor o odemknutí iPhonu 5C, který patřil útočníkovi z prosincových útoků v San Bernardinu, je u konce. Americké ministerstvo spravedlnosti oznámilo, že i bez pomoci Applu se FBI podařilo prolomit zabezpečení telefonu. Kauza kolem žádosti na odstranění zabezpečení zařízení byla velmi ostře sledovaná a rozpoutala debaty ohledně ochrany osobních údajů. V rukou Applu se nachází zásadní otázka bezpečnosti uživatelů a netušený marketingový potenciál, který však může být i hrozbou.

Hlavním předmětem sporů je iPhone 5C, který vlastnil Syed Rizwan Farook. V prosinci loňského roku majitel zmíněného mobilu společně se svou manželkou Tashfeen Malik v kalifornském San Bernardinu zastřelil 14 lidí a dalších 22 zranil. V následné přestřelce s policií oba zemřeli. FBI zkoumá zadržený telefon kvůli možné komunikaci Farooka a jeho manželky s teroristickou organizací Islámský stát.

Na Apple byl veden tlak ze strany úřadů, aby spolupracoval s FBI a pomohl odemknout útočníkův smartphone. Vyšetřovatelé požadovali vytvoření speciálního programu, který by odstranil bezpečnostní pojistku v podobě kompletního smazání dat po několikanásobném zadání chybného bezpečnostního kódu. FBI ale nechce prozradit, jakým způsobem se do telefonu dostalo. Spekuluje se o tom, že k odemčení pomohla společnost Cellebrite se sídlem v Izraeli. Je možné, že za pomoci externích konzultantů došlo k odhalení skryté mezery v operačním systému iOS, jíž si nejsou vědomi ani vývojáři amerického technického gigantu.

Spor vyvolal velký rozruch. Lidé demonstrovali v ulicích a dávali najevo své postoje.

Jak FBI spadlo jablko na hlavu

Kvůli vypjatému sporu se otevřela veřejná debata, zda má vyšetřování nejzávažnějších teroristických činů přednost před soukromím uživatele. Současný ředitel Applu Tim Cook vyjádřil v otevřeném dopise obavu, že by případné odemknutí iPhonu vytvořilo precedent pro budoucí spory ospravedlňující další požadavky úřadů na přístup k osobním údajům. Po vynalezení speciálního „rakovinného“ programu by bylo možné obejít zabezpečení prakticky každého iPhonu a iPadu v budoucnosti. Takový nástroj by narušil důvěru zákazníků a navíc by znamenal reálnou hrozbou v případě zneužití. Cook tedy varuje hlavně před vytvářením „zadních vrátek“ k mobilnímu obsahu.

ARVE Error: need id and provider

Rozruch ohledně bezpečnosti dat není novinkou. Vedle Applu si do svých systémů zabudoval šifrování Google v roce 2013, v reakci na odhalení Edwarda Snowdena, která se týkala množství praktik bezpečnostních agentur. Technickou vyspělost prokázala v minulosti i společnost Blackberry, která svými telefony po dlouhou dobu držela přední místo na piedestalu ochrany uživatelských dat. Přechodem na open source systém Android však svou konkurenční výhodu prohodila oknem. Na hospodářských výsledcích je vidět, že se firmě již několik let nedaří najít svoje místo a směr na poli chytrých telefonů.

Reklamní kampaň bez jediného dolaru?

Spor s FBI informoval celý svět o tom, že za stoprocentním zabezpečením dat si Apple pevně stojí. Čím více a čím hlasitěji se kritizoval postoj Applu, tím víc se Apple utvrzoval v tom své přesvědčení něměnit. Existuje vůbec lepší důkaz zabezpečení dat, než je v rámci světových médii probíraný soudní spor o jejich zpřístupnění?

Kromě zúčastněného Applu a FBI se do incidentu zapojily další instituce, firmy a osobnosti. Za Apple se postavili bezpečnostní experti, ochránci práva na soukromí a další přední technologické firmy jako Google, Microsoft, Facebook, WhatsApp, Yahoo či Dropbox.

Screen Shot 2016-02-22 at 6.42.55 PM

Sundar Pichai, ředitel Googlu, vyjádřil v několika twetech podporu Applu.

Na rozdíl od výše zmíněných technologických společností tvrdí nejbohatší člověk světa Bill Gates, že by se Apple měl postarat o odemknutí telefonu a zpřístupnění dat požadovaných soudem.

ARVE Error: need id and provider

Mezi přívržence postoje FBI patří například uchazeči o republikánskou nominaci v amerických prezidentských volbách Donald Trump a Ted Cruz či britský premiér David Cameron.

31616CFD00000578-3455203-image-a-36_1455920053726

Mezi velkými odpůrci postavení Applu je například Donal Trump.

Ačkoliv je tento případ u konce, nedočkali jsme se žádného oficiálního závěru, který by měl na svědomí soud. Několik dalších případů, kdy vyšetřovatelé požadují po Applu přístup k uzamktnutým telefonům, je stále ve vyšetřovacím procesu. Není tedy vyloučeno, že se v budoucnu dočkáme podobných případů.

Závěr

Je těžké se rozhodnout, zda ona či druhá strana sporu je tou správnou. Každý ze zúčastněných se snaží dělat svou práci nejlépe, jak umí. Apple chrání bezpečnost svých zákazníku, FBI chce bránit bezpečnost všech Američanů, potažmo celého světa. Díky globálnímu rozruchu kolem celé události už těm chytřejším mohlo dojít, jak moc jsou přístroje Applu v uchovávání dat zákazníků precizní. Jsou však tato data skutečně tak skvěle chráněna nebo jde o dokonalé využití případu pro reklamu Applu? Nedávné aféry s odposloucháváním nepochybně skvěle zabezpečených mobilů kancléřky Angely Merkelové a dalších světových politiků americkými tajnými službami (a jak se ukázalo, pravděpodobně i službami čínskými, izraelskými a dalšími) ukázaly, že se na ochranu soukromí a dat dnes nemůže spoléhat nikdo.

To nakonec ukázal i fakt, že FBI se i bez Applu k obsahu inkriminovaného iPhonu dostalo. Je to špatné, protože soukromí je stále více narušováno, nebo dobře, protože díky odposlechům mohly tajné služby či policie zabránit řadě zločinů včetně teroristických útoků Islámského státu nebo Talibanu? Je Edward Snowden hrdina nebo zločinec? Zaslouží si Apple náš obdiv, protože chrání data svých zákazníků, nebo opovržení, protože znesnadňuje vyšetřování strašných zločinů? Co je vhodné a co by mělo být za hranicí? Za čím stojíte vy? V každém případě Apple opět dokázal, jak umí na základě tvrdě prosazované strategie obrátit kauzu ve svůj prospěch.

Zdroje

Zdroj náhledového obrázku: http://theremnant.fm/apple-v-fbi-its-more-than-the-technology/

http://www.cnbc.com/2016/03/01/nyc-judge-unlocks-door-to-apple-privacy-win.html

http://www.dailymail.co.uk/news/article-3455203/Justice-Department-files-motion-compel-Apple-comply-order-help-FBI-hack-San-Bernardino-shooter-s-iPhone-calls-refusal-marketing-ploy.html

http://www.dailymail.co.uk/news/article-3514875/Israeli-firm-helped-FBI-crack-San-Bernardino-gunman-s-cellphone-without-Apple-s-help.html

http://www.theguardian.com/technology/2016/feb/29/apple-fbi-encryption-battle-supporters-technology-politics

http://www.zive.cz/bleskovky/fbi-uz-apple-nepotrebuje-k-datum-z-iphonu-se-dostala-svepomoci-a-spor-konci/sc-4-a-181879/default.aspx

http://www.zive.cz/clanky/apple-vs-fbi-pripad-strelce-nastartoval-valku-o-sifrovani-telefonu/sc-3-a-181441/default.aspx

Jak citovat tento článek?

BIRGUSOVÁ, Helena. Jak Apple ukázal FBI prostředníček. KOPÁČEK, Jakub editor. In: Markething [online],  2016. ISSN 1805 – 4991. Dostupné z http://www.markething.cz/jak-apple-ukazal-fbi-prostrednicek

Continue Reading

Studentka druhého ročníku Marketingové komunikace a PR na FSV UK. Zajímá se především o popkulturu ve všech podobách, kreativní reklamu, event marketing a nová média.

More in Komunikace

To Top