Connect with us

Média

Fiverr.com. Svět, kde koupíte vše za 5 dolarů

Během měsíce června jsme na Facebook vyvěsili čtyři Markethingová promo videa. Tancující krávy, bubnujícího Indastylový rap a žongléra s motorovou pilou.  V diskuzi jste se ptali, jak jsme dokázali natočit video až v Indii, nebo kde jsme sehnali toho rapera s úžasným americkým přízvukem. Podvod to rozhodně nebyl. Udělali jsme jen takový menší experiment na stránkách fiverr.com

Fiverr je stránka, kde si můžete koupit téměř vše a to za rovných pět dolarů. Stejně tak můžete vy cokoliv, co umíte, nabídnout někomu jinému.  Jedná se v podstatě o platformu, kde se potkává nabídka s poptávkou úplně stejně jako kdekoli jinde s tím rozdílem, že tady je cena jasně definována už samotným názvem stránky (Fiverr – pětidolarovka) a nelze ji nijak změnit. A co se týče nabídky – té se meze skutečně nekladou. Ačkoliv byla stránka spuštěna v únoru roku 2010, v tuto chvíli na ni naleznete víc jak tři čtvrtě milionu nabídek z 200 zemí světa a čísla neustále stoupají. Někteří o Fiverru mluví jako o novodobém eBay. Zajisté o tomto projektu ještě uslyšíme.

1000 fanoušků pro vaší stránku? Není problém!

Chcete si koupit pro své podnikání 1000 fanoušků na Facebooku nebo 1000 plusek na Google+? Není problém. Za méně jak 3 dny máte ‘olajkovanou’ stránku daným počtem reálných uživatelů. Nevíte, jak vyřešit technický problém na vašem počítači, nebo potřebujete narychlo udělat grafiku? Mrkněte se na Fiverr.  Řešení se jistě najde. Nechce se vám volat babičce a přát jí k narozeninám? Nebo snad hledáte originální způsob přání v podobě striptéra v kostýmu hot dogu, který vám zazpívá „Happy Birthday“? I takové bizarnosti se na Fiverru najdou.

Jasné a přehledné

Služby na Fiverru jsou rozděleny do 14 základních kategorií. Za zmínku jistě stojí kategorie jako Reklama nebo Business. Za pět dolarů je možné koupit profesionálně vypadající testemonial, tedy video autenticky propagující váš výrobek nebo službu. Na stránkách se dá zakoupit vtipnější varianta, kterou jsme využili my v případě tančících krav nebo rapu, ale i opravdu seriózně vypadající video.

Zajímavá je  také třeba kategorie Cestování, kde se můžete dozvědět nejrůznější tipy o skutečně exotických destinacích nebo si nechat zaslat ručně psanou pohlednici kupříkladu z Peru.

ARVE Error: need id and provider

 

Jak to funguje?

Princip je poměrně jednoduchý a my ho pro vás v průběhu června testovali. Nejdříve jsme se klasicky zaregistrovali (jde i přes Facebook), není potřeba vyplňovat číslo karty, ani žádné osobní údaje. To vše proběhne až při platbě. Po vybrání dané služby si přes jednoduchý systém domluvíte na konkrétních požadavcích jako je zaslání log, texty, náhledy, speciální přání apod. Komunikace probíhá výhradně přes systém Fiverru. Je třeba si dát pozor na popisek u produktu/služby, protože ne vždy je vše obsaženo v základním balíčku zvaném „gig“. Markethingový rap nás třeba stál deset dolarů – pět za základní video a dalších pět za anglické titulky. Někdy se doplácí další gig za prodloužení videa nebo napsání textu.

 

Taková typická, zcela normální nabídka. Zdroj: fiverr.com

 

Poté, co zašlete informace a potvrdíte svojí objednávku, systém vás automaticky přesměruje na stránky PayPalu, kde se bez nutnosti vyplňování osoby příjemce či nějakého čísla objednávky velmi rychle dostanete k placení. Peníze přijdou na účet Fiverru až v okamžiku, kdy vy potvrdíte obdrženou zásilku, se kterou jste spokojeni (!!). Fiverr následně připíše 4 dolary prodejci a dolar si nechá jako provizi.  Pokud budete z jakéhokoli důvodu (byť subjektivního) nespokojeni, Fiverr vám sice peníze nevrátí, ale ponechá vám je jako nabitý kredit pro další objednávku.

Díky povinnému hodnocení prodejce (palec nahoru, palec dolů nebo komentář) jasně vidíte, kdo je jak spolehlivý a kolik úspěšných objednávek již zrealizoval.

 

Zákazníci hodnotí tvůrce. Zdroj: fiverr.com

 

Historka z natáčení na konec

Na závěr se sluší dodat, že naše zkušenosti s Fiverrem jsou v podstatě stoprocentní. Tančící krávy, bubnující Ind a zejména pak luxusní rapper předčili naše očekávání a vskutku nás pobavili. Doufáme, že bavili i vás. Jediný drobný zádrhel, spíše úsměvného rázu, nastal při objednávce žongléra s motorovou pilou, který nám v den termínu dodání napsal, že se omlouvá, ale z důvodu zranění ruky nám video pošle později. Trošku nám zatrnulo, nicméně ruku si očividně neuřízl, poněvadž nám video poslal o pár dní později s velkou omluvou a nabídkou, že nám udělá jiný svůj gig zdarma jako bonus.

Co vy, už jste někdy Fiverr.com zkoušeli? Pokud ano, podělte se s námi o své zkušenosti v komentářích. Pokud ne, přejeme vám s Fiverrem mnoho zábavy a originálních pětidolarových dárečků, přání, reklam a jiných vychytávek.

Zdroj fotografií: Fiverr.com

 

Jak citovat tento článek?

BABICKÁ, Barbora. Fiverr.com. Svět, kde koupíte vše za 5 dolarů. Markething.cz [online]. 27. Června 2012 [cit. 2012-06-27]. Dostupné z: http://www.markething.cz/fiverr-com

Continue Reading

Absolventka oboru Marketingová komunikace a PR a studentka Mediálních studií na FSV UK. Zaměřuje se na sociální sítě a online marketing.

More in Média

To Top