Connect with us

Komunikace

Fenomén pomoci v Česku: Hackaton vs. Covid-19

Aktuální nouzová situace v České republice ukazuje na mnoho online projektů ulehčující život v izolaci a a zvedla vlnu solidarity. V některých případech projekty vznikají doslova přes noc a pověstné rčení „zlaté české ručičky“ se tak potvrzuje v praxi. Máme pro vás krátký souhrn několika projektů od společností a jednotlivců, které se za poslední dobu objevily na českém internetu.

Projektů, ať už v rámci hackathonu skupiny Covid19cz nebo jiných iniciativ jednotlivců a společností, u nás stále přibývá. Od výroby potřebných zdravotních pomůcek, přes práci s aktuálními daty, až po angažovanost lidí z různých oborů, jako je farmacie, retail nebo gastronomie. V Čechách je fenomén pomoci online opravdu vidět.

Tištěná 3D pomoc 

Podnikatele Josefa Průšu a jeho 3D tiskárny znají po celém světě. I on se začal zabývat pomocí v aktuální situaci. Jeho firma Prusa Reseach vyrobila prototyp obličejových štítů pro zdravotníky, návod na jejich výrobu dala na internet a doručila zdarma do nemocnic už více jak 4 tisíce kusů.

Fotografie týmu Prusa 3D Research s ochrannými štíty na urgentním příjmu v Nemocnici Na Bulovce.

Pro návrh a výrobu ochranných štítů, tentokrát pro prodavačky a prodavače v obchodech, se rozhodla i česká značka kožených produktů EGGO.

Ochranný štít od značky EGGO.

A podobně třeba také firma Brašnářství Tlustý a spol.

Prototyp obličejového štítu od společnosti Brašnářství Tlustý a spol.

Vzpruha pro první linii

Logo nového projektu Energie lékářům

Ruku k dílu přiložila i skupina lidí v čele s mladým vědcem Janem Lukačevičem. Ten se rozhodl vytvořit projekt Energii lékařům, který má také dobíjet „baterky“ zdravotníkům během náročné služby formou balíčků. Jak píšou sami autoři projektu, za necelé dva dny se jim podařilo vybrat skoro 2 miliony korun, které vystačí na více než 16 000 balíčků. Podporovat můžete prostřednictvím platformy Donio.cz.

Facebookový příspěvek na profilu vědce Jana Lukačeviče o novém projektu Energie lékařům.

S ovocnou pomocí se zase rozhodla přijít společnost Fruitisimo, která spustila na portálu hithit.cz kampaň s názvem „Vitamínová injekce pro ty, kteří teď makají za nás všechny”, kde je aktuálně vybráno už přes 100 tisíc korun.

Logo projektu Vitamínová injekce od společnosti Fruitisimo.

Mana jako dar

I výrobci Many, se zapojili do pomoci svým projektem „Energie do první linie”.

Až do 29. března můžete také podporovat prostřednictvím projektu značky Mana, která vytvořila na svých stránkách iniciativu „Energie do první linie”. V rámci ní darovala společnost zdravotníkům, záchranářům a dobrovolníkům v terénu už 3500 porcí jídla a i lidé se mohou zapojit do zasílání Many lidem v první linii.

Jídlo a šéfkuchaři do boje!

Kuchaři Zdeněk Pohlreich a Jan Punčochář spojili síly a spustili projekt Vaříme nepostradatelným.

Na pomoc nepostradatelným – jmenovitě hasičům, záchranářům a městské policii, se vydali i slavní čeští kuchaři Jan Punčochář (Masterchef, restaurace u Matěje) a Zdeněk Pohlreich (Ano, šéfe, Café Imperial). Ti společně s dalšími partnery přišli s iniciativou „Vaříme nepostradatelným”, která zahájila rozvoz až 500 jídel denně pro záchranné složky na území Prahy.

Společnost Generali a její projekt Pomáháme sestřičkám.

Vzkaz pro zdravotní sestry a bratry

Chcete vzkázat něco hrdinům a hrdinkám v první linii, kterými jsou zdravotní sestry a bratři v aktuálně vytížených nemocnicích? Společnost Generali.cz spustila projekt Pomáháme sestřičkám, na jehož webu jim můžete nahrát vzkaz a který zároveň slouží pro osvětu v aktuální situaci. Jak zmiňují webové stránky projektu, nezůstává jen u milých vzkazů, ale ve vybraných nemocnicích zajistí také kávu a občerstvení pro zdravotní sestry. Do projektu už se zapojily i známé osobnosti jako Matěj Ruppert nebo David Koller.

Krizová intervence přes video!

Projekt na podporu on-line setkání během epidemie koronaviru.

Zajímavá reakce na situaci přišla i od odborníků a odbornic v oblasti krizové intervence, ti přišli s projektem Na doslech, který má nabídnout prostor a konzultaci všem, kteří ji potřebují v souvislosti s pandemií a vládními opatřeními.

Výměna stráží na lince 1212
I cestovní kanceláře se musely přizpůsobit situaci vzniklé po jednotlivých vyhlášeních vlády. Během období zrušených letů a cest do zahraničí část zaměstnanců cestovní kanceláře Invia proto aktuálně obsluhuje novou celostátní linku 1212

Šíření na mapě

Seznam.cz a nová funkce v aplikaci Mapy.cz

Do boje s koronavirem vyrazil i Seznam.cz. V rámci svojí služby Mapy.cz spustil v aplikaci systém, který dokáže určit, zda se uživatelé nacházeli v blízkosti člověka pozitivně testovaného na COVID-19. Podle webových stránek už systém využilo kolem 350 tisíc lidí.

Zdroj: prolekare.cz

Kde chybí potřebný zdravotnický materiál? Dozvíte se na stránkách projektu Mapa roušek.

Na stránce prolekare.cz/mapa-rousek můžete u nemocnic, které se do projektu zapojily, vidět přehled chybějícího zdravotnického materiálu. Zároveň dává možnost informace o situaci jednoduše aktualizovat on-line.

Appka na pomoc seniorům

Projekt na pomoc seniorům – Seniore.

V reakci na epidemii byla spuštěna i aplikace Seniore, která má pomoci seniorům a seniorkám se zásobováním potravinami nebo třeba venčením psa. Aplikace má podle tvůrců fungovat i v regionech, kde nejsou k dispozici dovážkové služby, a senioři jsou tam tedy odkázáni buď sami na sebe nebo na svoje kontakty.

Do kantýny pro design

Ve Zlíně vznikla nová online platforma, která si dala za úkol propojit designéry během koronavirové krize. Facebooková skupina Design kantýna, která má v současnosti už skoro 400 členů, dává prostor mladým designérům sdílet know-how, pracovní nabídky a inspiraci. Za jejím vznikem stojí tým projektu Zlín Design Week. Doba koronová také ovlivnila vyhlášení vítězů soutěže Best In Design, která v rámci ZDW probíhá. Výsledky toho nejlepšího ze současného designu si můžete poslechnout v úterý 31.března 2020 na Rádiu Wave.

Tým lidí kolem akce Zlín Design Week a jejich nový on-line projekt Design Kantýna pro mladé designéry a designérky.

Závěr – pomáhá celé Česko

Jedno je jisté, v Česku se rozjela obrovská vlna solidarity. Na portálu donio.cz denně přibývají kampaně na podporu umělců, zdravotníků, lidí vyrábějících zdravotnický materiál nebo dezinfekce. Lidé šijí roušky, firmy věnují reklamní prostor nebo přicházejí s novými CSR aktivitami. Češi a Češky zkrátka bojují proti kulturnímu a karanténnímu šoku, jak jen se dá!

Platforma Donio.cz, na které mohou lidé zakládat vlastní sbírku na podporu lidem v aktuální nouzové situaci.

Jak citovat tento článek?

VOKOUN, Michal. Fenomén pomoci v Česku: Hackaton vs. Covid-19  In: Markething [online], Martin HONC, editor. 2020. ISSN 1805 – 4991. Dostupné z: https://markething.cz/fenomen-pomoci-v-cesku-hackaton-vs-covid-19

ZDROJE:

www.seniore.org

www.prolekare.cz/mapa-rousek

www.native.seznamzpravy.cz/zastav-covid/

www.moje-mana.cz

www.invia.cz/blog/dobre-srdce-uprostred-korona-krize-prodejci-invia-pomahaji-na-infolince/

www.nadoslech.cz/

www.pomahamesestrickam.cz/

www.hithit.com/cs/project/7468/vitaminova-injekce-pro-ty-kteri-ted-makaji-za-nas-vsechny

www.czechdesign.cz/temata-a-rubriky/kantyna-pro-vsechny-vznikla-nova-online-platforma-ktera-chce-propojit-designery

www.covid19cz.cz

www.prusa3d.cz/covid19/

www.facebook.com/PrusaResearch/

www.zdenekpohlreich.cz

 

Continue Reading

Absolvent oboru Marketingová komunikace a PR na FSV UK. Zajímá se o filmový průmysl, popkulturu, memy a reklamu. Řídí se mottem „Through creativity to insanity“.

More in Komunikace

To Top