Connect with us

Komunikace

Coursera: online revoluce ve vzdělávání

Online vzdělávání představuje fenomén budoucnosti. Ačkoliv v zahraničí absolvuje internetové kurzy na prestižních univerzitách široká veřejnost, v České republice se zájem o MOOC (Massive Open On-line Courses) rozvíjí vzhledem k nízké informovanosti veřejnosti a nedostupnosti distančních kurzů v českém jazyce jen pozvolně. Přitom si například díky serveru Coursera.org můžete rozšířit obzory třeba o společnosti Google, marketingu luxusní módy či o superhrdinech.

V současnosti existuje řada platforem poskytujících vybrané kurzy univerzit z celého světa, jež může absolvovat kdokoliv, kdo se k projektu na příslušných webových stránkách přihlásí. Známými provozovateli online vzdělávání je Coursera, která společně s Iversity, Khan Academy, EdX, Udacity či Future Learn tvoří stěžejní a tradiční zástupce MOOC.

Učte se od nejlepších světových univerzit

Od roku 2012, kdy Daphne Koller a Andrew Ng ze Standfordské univerzity projekt  Coursera spustili, bylo zpřístupněno přes tisíc různých kurzů z celkem 122 světových vzdělávacích institucí. Elektronicky je navštěvuje přibližně 14 miliónů uživatelů.

Stanford University, zdroj: https://www.flickr.com/photos/luisjoujr

Stanford University, zdroj: https://www.flickr.com/photos/luisjoujr

Lekce probíhají zpravidla zdarma, zpoplatněny jsou kurzy, které za úspěšné absolvování nabízejí ověřený certifikát nejen od Coursery, ale také od příslušné univerzity. Vzhledem k povaze Coursery jako soukromé firmy, putuje vždy část zisku přímo univerzitám.

V případě, že zájemce nemá na studium dostatečné finanční prostředky, lze žádat o prominutí poplatků. Systém ověření osobních údajů zajišťuje Coursera pomocí komparace přiložených dokladů s dotyčným uživatelem, stejně tak jako pomocí memorizace způsobu, jakým uživatel píše na počítačové klávesnici.

Výuka má podobu videí, jež jsou vedena odborníky, přičemž vypracování jednotlivých úkolů si buď hodnotí žáci vzájemně, nebo jim výsledky testů ukazuje počítač. Cennou zpětnou vazbu tak často uživatelé získávají od dalších studentů stejného kurzu.

Studium není podmíněno pravidelnou docházkou v daný čas a trvá několik týdnů s ohledem na náročnost a rozsah daného kurzu.

Not in the Czech Republic…

Coursera je bezesporu přínosem v oblasti dostupnosti vzdělání a zvyšování zájmu veřejnosti o celoživotní vzdělávání. Univerzity v České republice o online kurzech uvažují a některé již své pilotní projekty spustily. Mimo jiné již tradičně funguje systém e-learningu, kam univerzity nahrávají přednášky kantorů například pro studenty dálkového studia či studenty kurzů celoživotního vzdělávání.

Často diskutovaným problémem online vzdělávání je forma uznání a zpochybňování absolvování výuky, stejně tak jako nenahraditelnost laboratorní výuky v určitých oborech.

Kontakt vyučujícího se studentem tak stále zůstává pro většinu českých univerzit prioritou. Nevýhodou je v neposlední řadě prakticky nulové povědomí české veřejnosti o možnostech online studia. V ideálním případě by o kurzech měli informovat samotní profesoři na vysokých školách a zapojovat je do své výuky.

Naladěni? Tady už najdete některé z nabízených kurzů, které mohou obohatit vaše CV a rozšířit vaše obzory:

Řekni to písní

Chcete potěšit milovanou osobu originálním dárkem? Co takhle věnovat píseň? Kurz Songwriting vás v průběhu šesti týdnů naučí vyjádřit emoce a pocity prostřednictvím textu a k ní se hodící melodie. Vyhraďte si 6-8 hodin týdně a zhruba 6 týdnů. Neumíte hrát na hudební nástroj? Nevadí, na začátek stačí mít jen externí nebo zabudovaný mikrofon a stažený software na nahrávání zvuku.

ARVE Error: need id and provider

Něco pro markeťáky a žurnalisty

Víte, která firma si zvolila motto “Don’t be evil”? Byl to Google. Kurz Understanding Media by Understanding Google (který nemá momentálně vypsaný termín kurzu) je sice zaměřený na americké prostředí, ale i tak se díky němu dozvíte, jak se všeobecně média, komunikační technologie a kultura proměnily od té doby, co Google existuje. Vstupní podmínkou je jen několik doporučených textů o Googlu, jejichž link najdete v popisu kurzu.

ARVE Error: need id and provider

Italská Bocconi pro fashion freaky

Milovníkům módy netřeba představovat italskou univerzitu Bocconi. Ta si pro všechny trendsettery, fashion bloggery a módní duše připravila kurz Managing Fashion and Luxury Companies, který nabízí pohled na módní průmysl z pohledu businessu. V kurzu, do kterého se můžete zapsat kdykoli a individuálně, se budete věnovat zejména odvětví luxusní módy, naučíte se chápat značky, produkty a obchody světových módních domů i jejich komunikační strategie a to vše pod vedením expertů z oboru.

ARVE Error: need id and provider

To nejlepší na konec – Superhero Entertainments

V tomhle případě stoprocentně platí pravidlo škola hrou. Od září 2015 se můžete v tomto 8týdenním kurzu dozvědět o původu komiksového vydavatelství DC Comics a marvelovských superhrdinů, či o vzniku a popularitě komiksů. Také se můžete dozvědět, jak se natáčí marvelovské filmy nebo jakým životem si žijí superhrdinové v televizi, komiksu nebo seriálech. Vstupní podmínka je jednoduchá – mít rád superhrdiny 🙂

ARVE Error: need id and provider

Zdroje

https://www.coursera.org/course/songwriting

https://www.coursera.org/course/googlemedia

https://www.coursera.org/course/mafash

https://www.coursera.org/course/superheroes

https://www.flickr.com/photos/luisjoujr

Zdroj náhledového obrázku

http://www.kpcb.com/companies/coursera

Jak citovat tento článek?

DO Thu Trang, Adéla KOŘANOVÁ a Tomáš PÁNEK. Coursera – online revoluce ve vzdělávání Markething [online]. 13. července 2015 [cit. 2015-07-13]. ISSN 1805-4991. Dostupné z: www.markething.cz/coursera-online-revoluce-ve-vzdelavani.

Continue Reading

Jsem absolvent Marketingové komunikace a public relations na FSV UK. Pracuju v digitálním marketingu, cestuju a píšu na jsemtomas.com.

More in Komunikace

To Top