Connect with us

Marketing

Nová Duna se odkládá. Co způsobila herecká stávka?

Dne 14. července 2023 vstoupilo do stávky více než 160 tisíc amerických herců z odborové organizace SAG-AFTRA. Připojili se tak ke scénáristům (Writers Guild of America), kteří již více než čtyři měsíce stávkují. V důsledku toho bylo pozastaveno veškeré natáčení, propagace filmů a televizních pořadů. Co je třeba o této stávce vědět a co to znamená pro nás, diváky?

S příchodem velkých streamovacích služeb, jako jsou Netflix, Disney a HBO, se filmový průmysl zásadně změnil. Na scéně se objevila umělá inteligence, seriály bojují o další série a televize pomalu upadá do zapomnění. V dnešní době mají seriály kolem deseti dílů a pokud streamovací službě nepřivede dostatek nových předplatitelů, diváci se s nimi prostě musí rozloučit. Takto skončily například seriály jako 1899, Anne with an E, Inside Job, Sense8, The Society, Lockwood & Co. a mnoho dalších.

Dne 30. června vypršela dohoda mezi SAG (Screen Actors Guild) a filmovými studii se streamovacími službami. Nová dohoda však prozatím uzavřena nebyla, neboť se nepodařilo dohodnout na férových podmínkách.

Protesty v ulicích, zdroj: ABC News

Co přesně chtěla SAG v nové dohodě?

„Jsme tu, protože jde o hodně –⁠ o spravedlivé odměňování, rozdělování příjmů, zdravotní péči, financování důchodů, spravedlivý výběr zaměstnanců, ochranu umělé inteligence a férové odměňování, řekl herec Steve Buscemi pro CBS.

Přestože mezi veřejností kolují zvěsti, že se hercům daří opravdu dobře, pravda je jiná. Pokud nejste prvotřídní hvězdou, váš plat je minimální. V minulosti, pokud jste měli úspěšný seriál, který se pravidelně vysílal v televizi, jste dostávali plat podle sledovanosti. Ten byl schopen pokrýt období, kdy jste natáčeli jiný projekt. Nyní však jako herec dostanete zaplaceno za epizodu a i když se váš seriál pak stane megahitem, vidíte z peněz ze streamování opravdu minimum.

TikTok hvězdy seriálu „Orange is the New Black”  Kimiko Glenn se stal virální poté, co odhalila svůj honorář ze streamování v roce 2020 ve výši 27,30 dolarů. Její herečtí kolegové se přidali a přiznali, že během natáčení museli mít dvě zaměstnání.

Stane se epizoda Black Mirror realitou?

Epizoda Joan Is Awful představuje hrozbu umělé inteligence v budoucnosti. Stačí podepsat smlouvu a streamovací služba získá práva na váš obličej. Ač to zní neuvěřitelně, návrh hollywoodských studií se od tohoto snímku příliš neliší.

„Návrh týkající se umělé inteligence, který nám včera předložili, navrhuje, aby naši herci v pozadí mohli být naskenováni, dostali jeden den platu a jejich společnosti by měly vlastnit tento sken, jejich obraz, jejich podobu a měly by mít možnost použít jej po zbytek věčnosti na jakýkoli projekt, který chtějí, bez souhlasu a bez náhrady,” prozradil hlavní vyjednavač SAG-AFTRA Duncan Crabtree-Ireland.  

Nejenže by to znamenalo hrozbu účasti herců na projektech, s nimiž morálně nesouhlasí, ale také problém pro hlavní herce. 

Představte si scénu, ve které jsou protagonisté na vánočním trhu, ale ten zeje prázdnotou. Komparzisté pomáhají vytvářet atmosféru, která je pro dobré herectví nezbytná. Připomeňme si příklad herce Boba Hoskinse ve filmu Falešná hra s králíkem Rogerem. Hoskins byl nucen hrát s neviditelnými kreslenými postavičkami. Pro Expres sdělil, že tato práce byla pro jeho psychiku opravdu náročná a tak trochu „přišel o rozum.”

zdroj: ČSFD
Plakát filmu Falešná hra s králíkem Rogerem, zdroj: ČSFD

Dalším důležitým argumentem, na který nesmíme zapomínat, je skutečnost, že pro mnoho herců je práce komparzisty začátkem jejich kariéry. Dostanou se na plac a pomalými krůčky i před kameru. Připravit je o tuto příležitost by bylo opravdu nerozumné. Poznali bychom dnes Matta Damona, Brada Pitta nebo Bena Afflecka? Je to tak, i oni byli kdysi „jen” herci v pozadí

Co to znamená pro nás, diváky?

Žádné natáčení, žádné promo. Seriály jako Stranger Things, Last of Us, Daredevil, Emily in Paris, House of Dragon a mnoho dalších se přestaly natáčet a v současné době je ve hvězdách, kdy své oblíbené postavy opět uvidíme na obrazovkách. 

Problém se však týká i projektů, které již byly natočeny. Herci mají zakázáno o nich mluvit nebo je jakkoli propagovat. Kdyby stávka začala dříve, fenomén Barbenheimer by se tak své společné premiéry ani nedočkal. Na rok 2024 bylo odloženo i uvedení filmu Challengers v hlavní roli se Zendayou. 

Společnost Warner Bros odložila také plánované listopadové uvedení pokračování Duny na březen 2024. Duna v hlavních rolích se Zendayou a Timotheem Chalametem byla jedním z nejočekávanějších filmů roku 2023. Mluvčí prohlásil, že film nebude uveden do kin, dokud bude probíhat stávka hollywoodských herců. Jako hlavní důvod uvedl právě absenci herců při propagaci filmu.

Zákaz propagace se vztahuje i na sociální média, která se stala dalším zdrojem pro oslovení diváků. K nim se přidávají i slavnostní premiéry, talkshows a rozhovory v tisku nebo rozhlase.

Věrní příznivci připojené televize si stále naladí své oblíbené pořady a budou je sledovat, kdy a kde se zrovna budou dívat – když pomineme obsah. Síťová televize bohužel nemá stejný luxus. Celkově jsou studia v tuto chvíli v pozici, kdy mohou nejvíce utrpět, protože nedostatek obsahu může mít za následek ztrátu tisíců předplatitelů, milionů potenciálních dolarů za reklamu a přílišnou závislost na reprízách a reality show, ke kterým mají spotřebitelé dostatek přístupu,” uvedl Augenfeld, viceprezident pro pokročilou televizi a video na platformě Captify, pro Marketing Dive. 

Vzhledem k tomu, že herci budou mít zakázáno film propagovat, je docela možné, že se studia obrátí na influencery. Rozhodnou-li se však stávku ignorovat, je dosti pravděpodobné, že se dočkají negativní reakce nejen od fanoušků, ale i od zbytku umělecké scény. 

Kolik peněz bude tato herecká stávka stát, zatím nevíme. Nicméně stávka amerických televizních a filmových scenáristů stála kalifornskou ekonomiku nejméně 3 miliardy dolarů.

Genialita filmového marketingu aneb síla herce

Proč je problém, že herci zmizí z marketingu filmu? Některé filmy se staly populárními hlavně díky svému obsazení. Podívejme se na příklad filmu Deadpool. Mohl by tento film dosáhnout stejného úspěchu, pokud by Ryan Reynolds neztvárnil ikonického a zábavně-bizarního hrdinu?

Update o pokračování Deadpoola, zdroj: YouTube

Zamysleme se také nad jednou z největších live událostí pořádaných Netflixem, Tudum. Tato událost se koná v São Paulu v Brazílii a slouží k odhalování nadcházejících projektů. Klíčovou roli zde hrají herci, kteří jsou osobnostmi festivalu a dokáží přilákat masy fanoušků.

Trailer na Tudum 2023, zdroj: YouTube

V dnešní éře hraje důležitou roli také platforma TikTok, která se stala nedílnou součástí marketingu. Zvlášť populární jsou trendy natočené s protagonisty, jako je to u seriálu The Summer I Turned Pretty.

Co dál?

O SAG-AFTRA zatím nemáme žádné informace, které by nasvědčovaly tomu, že stávka je u konce. Nicméně v neděli 24. září oznámila Americká asociace scenáristů a Aliance filmových a televizních producentů, sdružení největších hollywoodských studií a produkčních společností, že bylo dosaženo dohody.

Podle oznámení svaz “dosáhl předběžné dohody o novém MBA na rok 2023, což znamená dohodu v zásadě o všech bodech dohody, která podléhá vypracování konečného znění smlouvy”.

To však neznamená konec stávky scenáristů. Ta skončí poté, co ji vedení odhlasuje. Hlasovat se má v úterý 26. září.

Přesto se vše nevrací do normálu, protože herci stále stávkují. Říjen je však údajně poslední šancí, jak dosáhnout dohody, aniž by došlo ke katastrofálnímu kolapsu odvětví.

Zdroje:

https://www.hellomagazine.com/film/20230123162493/netflix-shows-latest-2023-cancellations-shows-ending/

https://www.theguardian.com/culture/2023/jul/14/the-hollywood-actors-strike-everything-you-need-to-know

https://www.cbsnews.com/newyork/news/times-square-sag-aftra-actors-strike-demonstration/

https://www.hollywoodreporter.com/tv/tv-news/orange-is-the-new-black-cast-unfair-pay-netflix-hit-1235535264/

https://www.theverge.com/2023/7/13/23794224/sag-aftra-actors-strike-ai-image-rights

https://www.express.co.uk/celebrity-news/136605/Hoskins-Roger-Rabbit-drove-me-mad

https://www.backstage.com/magazine/article/famous-actors-started-extras-13040/

https://www.teenvogue.com/story/zendaya-challengers-delayed-2024-sag-aftra-strike

https://www.wired.com/story/barbie-oppenheimer-barbenheimer-hollywood-future/

https://www.bbc.com/news/entertainment-arts-66615759

https://www.marketingdive.com/news/sag-aftra-wga-actors-writers-dual-strikes-ad-market-effects/687954/

https://deadline.com/2023/07/writers-strike-hollywood-studios-deal-fight-wga-actors-12354343

https://www.vox.com/culture/2023/9/24/23888673/wga-strike-end-sag-aftra

JAK CITOVAT?

NEMEŠOVÁ, Daniela. Nová Duna se odkládá. Co způsobila herecká stávka? ROHLÍČKOVÁ Františka, editor. In: Markething [online], 2023. ISSN 1805 – 4991. Dostupné z: https://markething.cz/co-zpusobila-herecka-stavka

Continue Reading

Študentka druhého ročníka MKPR. Fanúšička filmov, kníh a kávy.

More in Marketing

To Top