Connect with us

Komunikace

Bursík odhaluje novou, nikoli Čtvrtou, politickou stranu

“Nedovolíme nástup KSČM k moči.” Někteří z vás včera možná zaznamenali údajný vznik nové “Čtvrté strany” Martina Bursíka. I přes úhledné grafické zpracování si šikovný pozorovatel za chvilku všiml, že jde o podařenou recesi. Dnes však bývalý předseda Strany Zelených opravdu oznámil vznik nového politického subjektu. Byla to náhoda, podpásovka od konkurence, nebo si strana pouze šikovným PR připravovala půdu pro skutečné oznámení?

Po straně LIDEM Kateřiny Peake, jejíž celý název je Liberální demokraté, se Martin Bursík rozhodl do předvolebního boje vytáhnout s další “nápaditou” zkratkou. Nová strana ponese přírodní název LES, tedy Liberální ekologická strana.

Comeback Martina Bursíka?

Martin Bursík je bývalý předseda Strany zelených, která zažila své první a poslední vrcholné období v roce 2006, kdy těsně prošla s přibližně 6 % do dolní komory Parlamentu ČR. Bez nostalgie lze říci, že pak už to šlo spíše z kopce a v roce 2009 se stal předsedou Ondřej Liška. V listopadu 2012 hlasovali Zelení o svém předsedovi znovu, ale úspěšný byl opět právě Ondřej Liška.

23. srpna tohoto roku Bursík oznámil odchod ze strany, 26. srpna se vodami internetu začíná šířit  falešná Čtvrtá strana a 27. srpna Martin Bursík představuje již svou skutečnou novou platformu. Všechna česká internetová média se kvalitně provedené recese chytla a zveřejnila mnoho článků. Spekulaci o “politickém útoku” přiživil sám Martin Bursík, který na své facebookové stránce uvedl, že se jedná o akci Ondřeje Lišky. Příspěvek byl však již včera večer smazán.

Jak vypadaly stránky internetových deníků 26.8.2013?

Co na to Matěj Hollan – údajný člen přípravného výboru?

Matěj Hollan – Brňák, Krňák a občanský aktivista, známý v prostředí internetu má s tím vším prý něco společného. Na nové straně Martina Bursíka aktivně spolupracuje. Tak jsme se ho na pár otázek zeptali:

Byla Čtvrtá strana vaše práce nebo se jednalo skutečně o útok konkurenční strany, či snad dokonce Ondřeje Lišky ze Strany zelených?

Nebyla to naše práce. O tom, že se něco chystá, se mezi zelenými šuškalo. Vzhledem k tomu, že ta věc je udělána vtipně, tak si myslím, že vím, kdo to udělal, ale dokud k tomu nemám důkaz, tak nebudu spekulovat. Vzhledem k tomu, že odchod Bursíka ze strany mohou řešit leda Zelení, tak to patrně byl někdo, kdo na kampani pro Zelené pracuje, ale třeba se mýlím a byl to Dimun nebo Šlouf.

Myslíš, že to celé pomůže, nebo spíš uškodí? Pokud nebyla iniciativa z vaší strany, budete se držet starého známého “negativní reklama” taky reklama, nebo se budete chtít proti výpadům vůči Martinu Bursíkovi nějak ohrazovat?

Proti tomu se ohrazovat nebudeme, protože proti vtipu se ohrazuje leda ten, kdo si ze sebe neumí dělat legraci. Když by byl veškerý politický marketing na této úrovni, tak by to bylo u nás v republice všechno mnohem příjemnější .

Co to mělo znamenat?

Jednalo se o promyšlený tah, jak na sebe strhnout pozornost? Tato spekulace je v tuto chvíli samozřejmě zcela na místě – již v říjnu se konají mimořádné volby a všechny nové strany mají výchozí pozici o poznání horší. Lidé je nestačí zaznamenat, a proto musí přijít se skutečně silnou a překvapivou kampaní. Ze screenu nahoře je jasně vidět, že pokus o comeback na výsluní novinářské pozornosti se Bursíkovi relativně daří.

Může se jednat o tah konkurence? To se jeví již méně reálné – proč by konkurence zbytečně upozorňovala na tehdy ještě politickou mrtvolu Martina Bursíka a přihrála mu tak poměrně rozsáhlý mediální prostor na vlastní náklady. Spekulace, že by se jednalo o přímý protitah Strany zelených je sice možná, ale pokud tomu tak skutečně bylo, tak by Zelení měli své poradce co nejdříve propustit. Upozorňovat v politice na konkurenta, o kterého se ve skutečnosti nikdo nezajímá, je prostě chyba.

A co si myslíte vy? Stojí za tím ještě někdo úplně jiný? Pomůže celý vtípek Martinu Bursíkovi?

Děkujeme Matěji Hollanovi za super rychlé odpovědi na otázky!

Zdroj náhledového obrázku:

Printscreen ze stránky www.ctvrtastrana.com

Jak citovat tento článek:

AMLEROVÁ, Johana a Jiří ŠINDELÁŘ. Bursík odhaluje novou, nikoli Čtvrtou, politickou stranu. Markething.cz [online]. 27. srpna 2013 [cit. 2013-08-27]. ISSN 1805-4991. Dostupné z: http://www.markething.cz/bursik-odhaluje-novou-politickou-stranu.

Continue Reading

More in Komunikace

To Top