Connect with us

Komunikace

Biden, nebo Trump? Americké značky i celebrity měly jasno

Ne nadarmo se americkým volbám občas přezdívá „nejdražší show světa“. Každý z rivalů si chce na svou stranu ukrojit co možná nejvíce pozornosti a být neustále v záři reflektorů s masami lidí v zádech. V letošních prezidentských volbách kandidoval úřadující prezident Donald Trump, proti němu se postavil demokrat Joe Biden. Často se svádí boj i na poli vlivných elementů. Globální značky, veřejně známé persony, influenceři, mikroinfluenceři a mnoho dalších může utvářet celkovou image a často dokážou ovlivnit uvažování svých příznivců. 

Připomínání důležitosti voleb je od jednotlivých aktérů jistě úctyhodné, otázkou je, do jaké míry by výstupy měly být objektivní. Letošní volby doprovázelo jasné naklonění velké části firem a celebrit na stranu demokratického kandidáta. O tom, kdo a jak se výrazněji přihlásil o slovo na americké půdě a vyjádřil svůj názor, se dočtete v tomto článku.

You can’t stop our voice!

Během jarních protestů po smrti George Floyda společnost Nike upozorňovala na to, že každý lidský život má stejnou hodnotu. S podobným poselstvím přišla i nyní. Minutový videoklip s mladou basketbalistkou zdůrazňuje fakt, že nemusíte být globálními hvězdami jako Lebron James (veřejně se přihlásil k podpoře Joe Bidena) nebo hráč NFL Odell Beckham Jr. , aby váš hlas mohl být vyslyšen. Stačí se registrovat a jít k volbám, neboť na každém hlase záleží stejnou měrou. Sportovní značka se snažila minimalizovat překážky při hlasování a na svých stránkách představila jednoduchého a přehledného průvodce s informacemi ohledně listopadových voleb.

Ve spolupráci se společností Lyft, která se specializuje na sdílenou dopravu a pronájem kol a koloběžek, zajistila všem, kdo použili promokód, slevu na dopravu do své volební místnosti. Obě značky se zároveň připojily k hnutí s názvem „Time to Vote“, jehož cílem bylo přesvědčit značky, aby v „den D“ daly svým zaměstnancům placené volno. Snaha Nike se cení, u voličů se však potkala s rozporuplnými názory. Společnost do své reklamy zařadila spoustu Afroameričanů, kteří v drtivé většině podporují demokraty a Bidena. Z reklamy lze tedy jistá podpora jednoho kandidáta cítit snadno. Posuďte sami.

https://www.youtube.com/watch?v=lqQdXlHWiL8

Volby jako příležitost k nové kolekci

Modelka Hailey Bieber, drsňák Danny Trejo, syn filmové hvězdy Willa Smitha Jaden nebo dvojice herců ze seriálu 13 Reasons Why (Ross Butler a Brandon Flynn) se společně s řadou aktivistů podíleli na výzvě k voličům pod taktovkou módní značky Levi’s. V černobílém klipu vystupují aktéři oblečeni v nové Vote Collection. Cílí na mladší publikum a připomínají, že generace Y a starší jedinci z generace Z jsou nejpočetnější voličskou věkovou skupinou prezidentských voleb, tudíž tou rozhodující. Větší část účinkujících se opět veřejně postavila na Bidenovu stranu a Trump jejich favoritem není. 

A**holes out

Značka Patagonia je známá svou zarputilou obranou životního prostředí a boji proti klimatickým změnám. K omezenému počtu oblečení přidala k cedulce tag „Vote the a**holes out”. V mediálním prohlášení společnost uvedla, že zpráva je směřována k politikům napříč všemi stranami, kteří přírodní krizi ignorují. Na své stránky přidala mapu Spojených států amerických a vyznačila v nich řadu kandidátů do federálních a státních úřadů, se kterými ohledně environmentálních záležitostí relativně souzní. Důraz na zelené hodnoty  se nachází v politickém přesvědčení spíše demokratů než republikánů. Proto jsou na listě v převaze Bidenovi straníci.

Peace with Peas

Kdo by neznal hit „Where Is The Love“ od kapely Black Eyed Peas? Hudební skupina se rozhodla vyjádřit sympatie k demokratickému uchazeči o Bílý dům s hostující zpěvačkou Jennifer Hudson, která zde nahrazuje Fergie. Píseň začíná Bidenovým projevem, ke kterému se postupně připojují ostatní. Do rapových částí písničky jsou vkládány úryvky řečí prezidentského kandidáta a ve videoklipu po boku hudebníků vystupují i členové rodiny zavražděných Afroameričanů George Floyda a Breonny Taylor. Nechybí ani řada strhujících scén jednotlivých aktivistických hnutí a protestů.

Celebrity endorsement podobně jednoznačný

Marihuanový král Cordozar Calvin Broadus Jr., spíše známý jako Snoop Dogg, na svém kanále zdokumentoval svou online registraci do voleb. Jak sám uvádí, v minulosti se nikdy nezúčastnil. Rapový veterán, který letos oslavil 49. narozeniny, sám sebe uvádí jako příklad, že nikdy není pozdě začít věci měnit. Snoop si po zjištění, že mezi výběrem stran nefiguruje „Gangsterská strana“, zvolil tu demokratickou. To sice nemusí nutně znamenat, že bude volit právě jejich prezidentského adepta, ale vzhledem k ostatním jeho výstupům a povaze je to vysoce pravděpodobné.

https://www.youtube.com/watch?v=waPWr3qOO2o

K situaci se vyjádřil i legendární kanadský komik Jim Carrey (tentokrát ten opravdový). Na svůj twitterový účet sdílel animovaný obrázek, na kterém figuruje zřejmě on sám a dvě plechovky. Červená s lebkou uprostřed (Trump a Pence) a modrá (Biden a Harrisová) poněkud přívětivější verze. Herec v příspěvku zmiňuje, že podle něj není žádná z alternativ perfektní, ale modrá je přece jen lepší.

https://twitter.com/JimCarrey/status/1318987726830534657

Do výměny názorů se s Donaldem Trumpem dostal Sacha Baron Cohen. Ten je spoluautorem a hlavním účinkujícím v bizarní, ale vysoce úspěšné komedii Borat. Po tom, co se stal americký prezident a jeho blízké okolí terčem komikových vtipů v letošním filmovém pokračování, označil ho Trump za falešného, nevtipného a strašidelného chlápka. Baron jeho slova kvitoval a nabídl mu práci rasistické klauna, protože od 20. ledna (den vypršení mandátu) bude podle herce nezaměstnaný.

Jennifer Aniston už týden před konáním voleb sdílela své pocity po předčasném odvolení. Již v první větě zmínila jméno svého favorita a jeho viceprezidentky. Svou volbu označila jako volbu pro rovná lidská práva, lásku a slušnost. Mimo jiné podpořila LGBTQ+ komunitu a připomenula neschopnost současného vedení země podílet se na ochraně životního prostředí.

A kdo pomohl Donaldovi?

Několik známých tváří z obchodního sektoru či vlivných businessmanů podpořilo současného šéfa Bílého domu, včetně prezidenta UFC Dana Whitea, se kterým je dlouholetý kamarád. White promluvil i na republikánském konventu, Trump se na oplátku účastní zápasů smíšených bojových umění. Ze zajímavých osobností se ještě hodí zmínit hlavního představitele a předlohu příběhu „Vlk z Wall Street“ Jordana Belforta, zakladatele Papa John’s Pizza a Domino’s Pizza (o reklamních štacích prezidenta v pizza businessu jsme psali v nedávném článku) či další superstar ze světa bojových sportů Mika Tysona. Jinak měl Trump oproti svému politickému konkurentovi příznivců jako šafránu.

Krátce médii probleskl instagramový příspěvek 50 Centa s jeho prohlášením, že po zhlédnutí plánů Joe Bidena na zvýšení daní v Kalifornii na 62 %, se přiklání na Trumpovu stranu. Nechce si přece začít říkat 20 Cent. Nicméně, svá slova brzy dementoval a sdělil negativní postoj i k Trumpovi. Podpora „barevných rapperů“ 6ix9ine a Lil Pumpa (Trump ho dokonce na svém mítinku chybně uvedl jako „Little Pimpa“) snad nestojí za větší zmínku.

Yeezus Kanye

Celebrity ze světa showbusinessu mají samozřejmě kromě práva pasivního i to aktivní, takže můžou být i zvoleni. Kanye West se už v polovině roku 2017 setkal s Donaldem Trumpem a následně ho začal podporovat. V červenci letošního roku na Den nezávislosti sundal pomyslnou červenou čepici a rozhodl se kandidovat za svůj subjekt „Birthday party“. Nestihnul však zařídit formální náležitosti voleb a absence přítomnosti na kandidátní listině ve větších státech mu zamezila i teoretickou možnost vítězství. Ani to ho nezastavilo v jeho kampani. Mnozí se domnívali, že je to snaha rozštěpit hlasy afroamerických demokratů. O tom, jak byl (ne)úspěšný dokládá fakt, že posbíral pouze přibližně 60 000 hlasů (0,04 % celkově). Kampaň vyšla dohromady na 14 milionů, každý hlas ho vyšel průměrně na 233 dolarů (cca 5200 Kč). A to se vyplatí, Kanye?

Trump proti všem

Ani velká periodika se nebránila podpoře Bidena. The New York Times, The Washington Post, The Economist, USA Today (poprvé vyjádřila podporu jednoho z kandidátů) i mnohá další se naklonila k bývalému viceprezidentovi. Republikánům jsou stále „zavázána“ Fox News a The New York Sun, „protrumpovským“ médiem se stal i bulvární deník The New York Post, který vyplul na povrch s kontroverzním článkem o Hunteru Bidenovi. Ten měl údajně seznámit zástupce ukrajinské energetické společnosti Burisma se svým otcem v čase, kdy byl zaměstnán v kanceláři Baracka Obamy.

Je nutné podotknout, že v USA se na podporu jednotlivých kandidátů pohlíží jinak. U nás se zřídkakdy stane, aby se značky, nebo dokonce novinová periodika přihlásila k podpoře v politických volbách. Příznivý postoj k demokratické straně od celebrit není záležitostí pouze nynějších voleb, nicméně je teď možná vůbec nejrazantnější. Jakmile se daný „odvážlivec“ ozval a přiklonil se na Trumpovu stranu, od veřejnosti to často pěkně schytal. Není se čemu divit, že řada z nich o svých preferencích raději mlčela. Američani volbami žijí ve větší míře než my. Na českých předzahrádkách během prezidentského klání v roce 2018 nevyčnívaly cedulky „Pojď, Drahoši.“ nebo „Zeman znovu!“. Tonda Blaník také nepřišel s tak kontroverzním počinem jako Borat, film „Prezident Blaník“ byl ke zhlédnutí stejně až po volbách. Co se týče mediálního a komerčního humbuku, máme se co učit. Zkrátka jiný kraj, jiný mrav.

Jak citovat tento článek?

RŮŽIČKA, Adam. Biden nebo Trump? Americké značky i celebrity měly jasno. Martin KOSTELECKÝ editor. In: Markething [online], 2020. ISSN 1805 – 4991. Dostupné z: https://markething.cz/biden-proti-trumpovi-na-poli-endorsementu

Zdroje:

https://www.nike.com/vote

https://www.levi.com/US/en_US/features/itsyourvote

https://www.patagonia.com/elections/#fs-1-top

https://www.firstpost.com/entertainment/donald-trump-calls-borat-creator-sacha-baron-cohen-a-creep-phony-guy-actor-responds-8949461.html

 https://fox40jackson.com/headlines/tomi-lahren-isnt-shocked-by-the-squads-2020-endorsement/

https://www.ibtimes.com/ufc-president-dana-white-renews-support-donald-trump-joins-potus-rally-2927605

https://blavity.com/papa-johns-founder-spotted-looking-lovestruck-at-trump-rally-in-kentucky?category1=politics&category2=news

https://www.insider.com/tekashi-6ix9ine-says-he-would-vote-trump-post-prison-interview-2020-9

Continue Reading

Student MKPR a politologie na UK. Když zrovna nikam neběží, tak sleduje, co se ve světě zrovna děje.

More in Komunikace

To Top