Connect with us

Komunikace

Arnold Schwarzenegger – Zašlá hvězda akčních filmů? Ne, marketingový Terminátor!

Arnold Schwarzenegger je nepřehlédnutelnou postavou filmového světa. Z nejúspěšnějšího kulturisty v historii se vypracoval na jednu z nejlépe z nejlépe placených hollywoodských hvězd a ikonu akčních filmů. Když se chtěl posunout dál, stal se guvernérem Kalifornie. Schwarzenegger však není jen herec či bývalý politik a kulturista, ale také marketér každým coulem, kterému se pomocí selského rozumu daří stále více budovat svou brand awareness a mohl by z fleku šéfovat vlastní reklamní agentuře. 

Stačí jeho jméno prohnat Googlem a vyskočí vám několik tuctů filmových hlášek s typickým přízvukem či motivační videa s jeho citáty. Jméno Arnold Schwarzenegger je značka, kterou znají všichni včetně odpůrců a lidí bez zájmu o showbusiness. Pro mnohé je dnes už zašlým symbolem akčních filmů z osmdesátých a devadesátých let. My v redakci ale sledujeme jeho počínání ve světě reklamy a sociálních sítí a nutno dodat, že k němu chováme jisté sympatie.

arnold_schwarzenegger_by_yazuda-d39p1nz

Bud light a minuta ping-pongu za 3 miliony

Vzpomeňme si například na nedávný spot pro značku piva Bud Light z letošního Superbowlu, o kterém jsme Vám psali tady. Za tuto reklamu s názvem „I’am Up For whatever,“ ve které si zahrál trenéra ping-pongu s blonďatou parukou, inkasoval Arnold bezmála 3 miliony dolarů.

ARVE Error: need id and provider

Osobní trenér v přestrojení

Další spot s Arnoldem, který má na Youtube už 17 milionů zhlédnutí a který byl zároveň v lednu letošního roku několik týdnů i nejsdílenějším videem v USA, je „Arnold works at Gold´s“. Arnold v přestrojení za Howarda Kleinera, osobního fitness trenéra s knírem a černou parukou, v něm vyrazil do posilovny Gold´s Gym v Kalifornii a radil lidem jak správně cvičit. Celý spot vznikl na podporu americké organizace financující aktivity pro studenty z rodin s nízkým příjmem. Gold’s Gym na Venice Beach založena v roce 1965 je mimochodem legendární posilovna, která se ve Schwarzeneggerově době stala Mekkou kulturistiky. Především asi právě proto, že tam chodil posilovat on sám.  

ARVE Error: need id and provider

Arnold and his own f*****g tank

Chtěli byste něco zničit pomocí tanku v Los Angeles? A co kdyby v tom tanku s vámi ještě seděl právě Arnold Schwarzenegger? Tak tohle přání vám mohli splnit na omaze.com v rámci kampaně „Will it crush“. Nicméně pouze v případě, že byste na těchto stránkách přispěli na charitu a následně jste byli vybráni. Níže se můžete podívat na spoty k této kampani a na Arnolda a jeho tank. Ptáte se, proč má Schwarzenegger tank? Není to jen rozmar hvězdy, ale spíše vzpomínka na mládí, kdy v rámci základní vojenské služby jednomu tanku velel u divize v Gratzu. Také s ním jednou probořil zeď garáže a málem ho utopil během cvičení, ale to se stalo až poté, co bez propustky odjel do Stuttgartu na Junior Mr. Europe, soutěž vyhrál a byl potrestán krátkým pobytem na samotce.  

ARVE Error: need id and provider

ARVE Error: need id and provider

Schwarzenegger ve víru sociálních sítí

Arnold také využívá sociální sítě a na svém iPadu pravidelně přidává příspěvky. Dává lidem přesně to, co chtějí. Jednoduše informuje všechny své fanoušky o tom, co se děje v jeho životě a čas od času jim dopřeje možnost se ho na něco zeptat.

SsKLX

Na Facebooku má Arnold přes devět milionů fanoušků a na Twitteru přes tři miliony. Na screenshotech níže se podívejte, jak si například vzájemně polichotili s bývalým ukrajinským boxerem Wladimirem Klitschkem.

1185102_10152229417854126_1528706204_n

Na svůj Instagram od roku 2012 přidává fotky z dovolené, s rodinou, či ze setkání se známými osobnostmi.

Má také svůj vlastní Youtube channel, kde se občas vyjadřuje i k politické situaci.  Prostřednictvím Youtube Vitalyie Klitschka také poslal krátkou zprávu obyvatelům Ukrajiny.

ARVE Error: need id and provider

A nechybí ani Arnoldovy oficiální webové stránky.

Pohled do historie

Ať už šlo o propagaci výživových doplňků či nových strojů na cvičení, o Arnolda Schwarzeneggera byl zájem ze světa reklamy i v počátcích jeho kariéry.

arnold_schwarzenegger_and_betty_weider_print_ad

Bylo jen otázkou času, kdy se ozvou větší společnosti, a tak dávno předtím, než se stal akční hrdinou či guvernérem, propagoval s americkým úsměvem na tváři nápoj 7UP.

i.3.arnold-products-ads-history-04

V sedmdesátých letech si vystřihl krátký a z dnešního pohledu i úsměvný spot, ve kterém mluví o využití bourbonu Jim Beam v kulturistice.

ARVE Error: need id and provider

Ačkoliv se Jackie Chan neobjeví vedle Arnolda ve třetích Expendables, objevil se už po jeho boku alespoň ve spotu, který byl součástí kampaně proti pirátským kopiím filmů.

ARVE Error: need id and provider

Japonské reklamy

Jedna z kapitol Arnoldova života jsou reklamy pro japonský trh. S jeho přispěním jich vzniklo něco málo přes třicet. Posuďte sami.

American-Celebrities-in-Japanese-Commercials-2

Na energy drink.

ARVE Error: need id and provider

Na DirectTV.

ARVE Error: need id and provider

Na kávu GoWest.

ARVE Error: need id and provider

Na další energetický nápoj.

ARVE Error: need id and provider

A dokonce si Arnold zahrál v jedné japonské reklamě i se svým kolegou Brucem Willisem.

ARVE Error: need id and provider

A kdybyste snad měli Arnolda a jeho reklam pro japonský trh málo, tady je sestřih všech 30 spotů.

Guvernér Schwarzenegger

Když v roce 2003 kandidoval za republikánskou stranu na guvernéra státu Kalifornie, tento spot byl jedním z prostředků, který tamní obyvatelé přesvědčil, aby osmačtyřiceti procenty zvolili právě Arnolda.

ARVE Error: need id and provider

Wrestling a promo filmu

V rámci propagace svého filmu Sabotage se objevil během večerního programu amerického wrestlingu WWE. Proč právě WWE? Odpověď je jednoduchá. Word Wrestling Entertainment má v USA jednu z nejpočetnějších fanouškovských základen na sociálních sítích. Arnold tak jednoduše vyprovokoval engagement a udělal promo novému filmu, ve kterém hraje.

ARVE Error: need id and provider

Arnold jako ikona

Kromě toho, že je jeho jméno v Guinessově knize rekordů, je po něm pojmenovaný i sportovní festival ve Spojených státech. Postavy akčních hrdinů, které ztvárnil, inspirovaly i několik výrobců videoher a jeden ruský fotograf se dokonce zamyslel nad tím, co by postavička Arnolda dělala ve svém volném čase. V neposlední řadě z něj v celovečerním filmu tvůrci Simpsonů udělali dokonce prezidenta.

ARVE Error: need id and provider

I když je mu už 66 let, nezahálí a jeho život je dokonalým příkladem splnění amerického snu.

Bez názvu

A pokud byste snad Arnolda a jeho aktivit neměli dost, podívejte se na jeho nedávnou návštěvu v talkshow u Jimmyho Fallona. Get to the choppaaa!

ARVE Error: need id and provider

Zdroje:

http://www.vanityfair.com/online/daily/2014/01/arnold-schwarzenegger-commercials

http://www.adbranch.com/arnold-schwarzenegger/arnold_schwarzenegger_and_betty_weider_print_ad/

www.campaignlive.co.uk/news/1229424/arnold-schwarzenegger-undercover-trainer-viral-beats-super-bowl-ad-competition-viral-video-chart/

http://time.com/22079/arnold-schwarzenegger-will-ride-in-a-tank-and-destroy-things-for-charity/

http://nativemobile.com/arnold-schwarzenegger-gets-raw-marketing-efforts-new-film-6391

http://schwarzenegger.com/

http://www.getresponse.com/archive/inspiredevents/Arnold-Schwarzeneggers-was-an-early-laptop-entrepreneur-10034318.html

http://www.guinnessworldrecords.com/news/2013/10/stallone-vs-schwarzenegger-who-wins-the-escape-plan-tale-of-the-tape-52220/

Jak citovat tento článek:

VOKOUN, Michal. Arnold Schwarzenegger – Zašlá hvězda akčních filmů? Ne, marketingový Terminátor! Markething [online]. 24. dubna 2014 [cit.2014-4-24]. ISSN 1805 – 4991. Dostupné z:  www.markething.cz/arnold-schwarzenegger-zasla-hvezda-akcnich-filmu-ne-marketingovy-terminator

Continue Reading

Absolvent oboru Marketingová komunikace a PR na FSV UK. Zajímá se o filmový průmysl, popkulturu, memy a reklamu. Řídí se mottem „Through creativity to insanity“.

More in Komunikace

To Top