Komunikace
Prezident je…už daný. Ale co kampaň?
Otázka, kterou si položil snad každý slušný marketingový guru, fanoušek politického marketingu nebo dělník reklamy. My jsme na pozvání lidiček z Influencer.cz přišli na (již) 34. Babeltalk do pražského Vnitroblocku. Tam přijali pozvání týmy či klíčoví jednotlivci, kteří se starali o sociální sítě (a často i nejen o ně) Marka Hilšera, Pavla Fischera, Jiřího Drahoše a Michala Horáčka. Jak svou práci na kampani reflektují teď a mají pro nás nějaký „pro tip”?
Marek Hilšer podle Patrika Kouby a Tomáše Nakládala
Tým Marka Hilšera začínal stavět na zelené louce. Jejich prezidentský kandidát do ledna 2017 měl v online prostředí téměř nulovou prezenci a jediné díky čemu ho veřejnost mohla znát byl protest proti nečinnosti vlády vůči situaci na Ukrajině v roce 2014. Kuba s Nakládalem (a dalšími členy týmu) se zaměřili především na mládí a nezávislost kandidáta.
Ke komunikaci v online prostředí využil social media tým Facebook, Instagram a Twitter. I vzhledem k omezenému rozpočtu byl hlavním komunikačním kanálem Twitter – dobře se tak dostávalo k novinářům. Obsahově kampaň využívala vizuály s vpisováním přímo do nich. Sice se na ně potom nedala zaplatit reklama, ale lidé je velmi hojně šířili sami, takže to ani nebylo třeba. Ke konci kampaně se Hilšerovi s týmem rozhodli, že do kampaně zapojí i Moniku Hilšerovou (manželka Marka Hilšera, pozn. redaktora). Jak řekl Tomáš Nakládal, „viděli jsme jasnou generační…ale i vizuální výhodu.”
Pro tip: Pro zjednodušení komunikace s novináři na Twitteru se osvědčuje psát přesné časy kdy a kam kandidát dorazí, aby se potom mohli sami rozhodnout se s ním setkat.
Pavel Fischer v režii Jakuba Hussara
Zkušenost Jakuba Hussara byla poněkud odlišná, protože kandidát jehož tým vedl, oznámil kandidaturu cca 90 dní před volbami z pozice pro veřejnost neznámého člověka, byť s velmi solidním diplomatickým zázemím. Kampaň navíc začínala až 60 dní před volbami. Kde ostatní už finišovali, on právě vyrážel ze startovních bloků – sprintem. Nemohl jinak.
Celá kampaň byla velmi hektická, ale díky mnoho dobrovolníkům se především v druhé části podařilo oslovit mnoho voličů. Kampaň se dá totiž rozdělit na dvě části „před a po vlně.” A ne, nijak se to neodkazuje na německý film Die Welle. I podle Hussara byla „tyrkysová vlna” největší unikátní výhodou Pavla Fischera před prvním kolem prezidentské volby. Za zásadní určil i podporu známých osobností, které Pavla Fischera validovali. Obsahově kampaň na sociálních sítích stavěla především na videích ale mixovaly se i seriózní individuální portréty a skupinové fotografie s občany.
Pro tip: Oslovujte minoritní skupiny obyvatel a mluvte jejich jazykem. Příkladně tak tým Pavla Fischera vytvořil materiály ve Vietnamštině a tak se velmi přiblížili vietnamským voličům.
Jiří Drahoš v zádech s Jaroslavem Novotným a Českou produkční
Tým profesora Jiřího Drahoše byl poněkud větší a Jaroslav Novotný se svojí agenturou se staral o sociální sítě. Z počátku především v týmu hledali cestu, jak se zapojit do hnutí, které už fungovalo.
Z počátku ze strany Novotného zazněla především otřepaná (i když stále pravdivá) mantra politického marketingu. Politický marketing má úplně jiná pravidla než komerční. Jak by řekla Anna Shavit z Fakulty sociálních věd, „politik není jogurt.” Co se ale ukazuje po každé volební kampani jako nezbytné je nadlinková reklama. V českém prostředí prý stále nezbytná. Nejtěžší na celé kampani byla fáze útoků ze strany některých protikandidátů, protože kromě vlastní kampaně se ještě musíte soustředit na koordinaci obrany.
Pro tip: Sociální sítě a především Facebook se dají skvěle používat spíše k organizaci než k propagaci. Často stačí vytvořit příslušné skupiny a podporovatelé se už zorganizují sami.
Michal Horáček: napsala Blanka Mikulášková
Pro Blanku Mikuláškovou byly v kampani na sociálních sítích stěžejní dvě věci – community management a chatbot. Kromě zásady odpovídání na všechno, samozřejmě jménem kandidáta, se často díky zprávám dostával Horáčkův tým k zajímavému obsahu z kandidátovi minulosti. Ten pak mohli v komunikaci využít.
Sama Mikulášková zastávala to, že je mnohem důležitější umět dobře ovládat několik málo vychytávek, jako je chatbot ale i livestream, které Facebook nabízí, spíše než se spoléhat na složitou analytiku. Nakonec se dobrala k číslům, která (alespoň mně) vyrážela dech. Click through rate byl díky chatbotu až 50 %, open rate 93-99 % – a teď to srovnejte se svými newslettery.
Pro tip: Ptejte se svého kandidáta na všechno. Chtějte vědět jaké skvělé věci (i maličkosti) udělal v minulosti. Ze všeho může být skvělý obsah, který navíc nevypadá jako hurá akce kvůli kampani.
Zdroje
Fotografie: Magdalena Dušková
Jak citovat tento článek?
DOSKOČIL, Ondřej. Prezident je…už daný. Ale co kampaň? Jan NOVOTNÝ, editor. In: Markething.cz [online]. 2018 [cit. 2018-03-21]. ISSN 1805-4991. Dostupné z: https://markething.cz/prezident-kampan-volby/