Connect with us

Komunikace

Zasponzoruj svého umělce, bohatě se ti odmění!

Zazpívat si s oblíbenou hudební skupinou přímo na pódiu nebo vyrazit na koncert jako člen kapely – cestovat v dodávce, pohybovat se v zákulisí, posedět v šatně a vyjíst pak všechno občerstvení – už není nemožné. Nový český projekt spojuje umělce a jejich fanoušky, kteří je mohou přímo podpořit a získat za to odměnu.

Projekt se jmenuje Hithit a umožňuje fanouškům, aby přispěli penězmi svému oblíbenému umělci a výměnou za to pak od něj dostali něco zvláštního. Výběr je bohatý. Skupina Tata Bojs kromě celoročního volňásku na jejich koncerty nabízí mimo jiné i možnost s nimi povečeřet. Svérázný hudebník Xavier Baumaxa slibuje “V.I.P. Garden party v Xavilandu, plzínku přímo z rukou mistra a půlnoční ohňostroj na plátně“. Rapper a výtvarník Vladimír 518 vás na oplátku odmění vinylem ze speciální edice.

Raper a výtvarník Vladimír 518 chystá novou desku a chce ji vydat na i vinylu. Zdroj: https://www.hithit.com/cs/home

Cílem Hithitu je propojovat kreativní lidi s těmi, kteří je chtějí podpořit. Smyslem by měla být inspirativní forma provázání obchodníků s klienty a vzájemná spolupráce. Tvůrci Hithitu tvrdí, že právě díky tomuto projektu na český internet konečně pronikl opravdový crowdfunding.

Za první crowdfunding (hromadné financování, nejčastěji v podobě sbírky) v naší historii můžeme považovat sbírku na české Národní divadlo. Jen místo vlasteneckého tisku, který o ní informoval, dnes funguje internet, sociální sítě, blogy a emaily. Pro umělce je to tak kreativní způsob, jak získat finance originální myšlenkou nebo nápaditou prezentací.

 

Kreativní způsob jak oslovit fanoušky

Kreativní způsob jak oslovit fanoušky. Zdroj: https://www.hithit.com/cs/home

Všechno nebo nic

Aby si umělci nastavovali reálné cíle a zároveň co nejvíce zmobilizovali své fanoušky, je jedním z pravidel to, že každý projekt má na získání požadované částky maximálně 45 dní. Pokud se mu to nepodaří, nedostane ani korunu a peníze jsou navráceny. Pro fanoušky  je to určitá jistota, že na podpořený produkt nebudou čekat věčně.

Nejvíce se daří Baumaxovi

Každý účastník projektu chce vybrané peníze využít jinak. Tata Bojs je chtějí použít k zrealizování speciálního turné. Mardoša, baskytarista  Tata Bojs, vysvětluje, že na vymýšlení odměn se podílela celá kapela a poměrně dost se při tom bavili. „Mně by samozřejmě velice potěšilo, kdyby si někdo vybral benefit vykládání, nakládání a tahání aparatury. Zatím se ještě tolik dobrovolníků ochotných za takový zážitek zaplatit nenašlo. Ale nepřestáváme v to věřit,“ dodává Mardoša.

Tata Bojs chtějí uspořádat velkolepé turné k 25. narozeninám. Zdroj: https://www.hithit.com/cs/home

Xavier Baumaxa a Vladimír 518 mají v plánu za získané peníze natočit novou desku. Pokud Baumaxa získá dvě stě tisíc, natočí rovnou dvoucédečko a zdá se, že momentálně má k cílové částce nejblíže ze všech hudebníků. K dnešnímu dni už získal 52 689 korun, což je 22 procent z předpokládané sumy.

ARVE Error: need id and provider

Rekord drží rockerka s více než milionem dolarů

Český projekt Hithit se inspiroval v zahraničí úspěšným americkým serverem Kickstarter. Ve světě se prozatím podařilo nejvíce vybrat zpěvačce Amandě Palmer z rockové skupiny Dresden Dolls, které fanoušci poslali přes milion dolarů. Rockerka slíbila svým dárcům za pět tisíc dolarů koncert přímo u nich doma: „Obvykle hrajeme v obýváku, protože je největší místností v domě, nebo někde venku. Hrát u někoho doma je skvělé a někdy mě to baví dokonce víc než koncerty v sálech,“ řekla pro Lidové noviny.

ARVE Error: need id and provider

Vytvoř si vlastní projekt

Na Hithitu si může vytvořit projekt každý s dostatečně originálním nápadem a výbornou prezentací. Na webu stačí kliknout na „Vytvoř vlastní projekt“, vyplnit potřebné kolonky a pak už jen čekat, zda projde schválením ze strany organizátorů webu. Tato možnost není jen pro hudební oblast, ale i pro fanoušky zabývající se sportem, literaturou nebo divadlem. Podpořit tak můžete i lyžaře Ondřeje Banka, Tomáše Krause a Robina Kaletu nebo plánované letní kino v MeetFactory.

Zdroje:

SAUER, Marcel. Z nervózní pianistky rockerkou. Lidové noviny. Praha: Lidové noviny, 2012, roč. 25, č. 275, s. 33-34. ISSN 0862-5921. DOI: Lidové noviny.

Jak citovat:

POTMĚŠILOVÁ, Nikola. Zasponzoruj svého umělce, bohatě se ti odmění!. Markething [online]. 10. prosince 2012 [cit. 2012-12-10]. ISSN 1805-4991. Dostupné z: www.markething.cz/zasponzoruj-sveho-umelce-bohate-se-ti-odmeni. 

 

 

Continue Reading

Absolventka oboru žurnalistiky a studentka MKPR na FSV UK. Umím přivolat ufo, slyším ultrazvuk a cítím magnetický pole, ale hlavně ovládám barmanskou specialitu jménem bodyshot. Zajímám se o hudbu, módu a politiku.

More in Komunikace

To Top