Connect with us

Komentáře

Yassification: Ano nereálné kráse! 

Pokud se aktivně pohybujete na sociálních sítích, tak vás tento trend jistě neminul. “Yassification” se stalo novým synonymem pro glow-up a aspiruje na jeden z nejzábavnějších meme trendů letošního roku. Zároveň však poukazuje na současné absurdní standardy krásy.

Yassification je trend, ze kterého poslední dva týdny žijí hlavně sociální sítě Twitter a TikTok. Jeho název je odvozen od anglického slangového výrazu „yass“, který znamená „ano“. Ten údajně vznikl z výrazu „YAS, queen“ užívaného LGBTQ komunitou a mainstreamovou frází se stal díky americkým pořadům “RuPaul’s Drag Race“ a „Broad City“.

Celý trend je založený na výrazné úpravě obrázku pomocí fotografického editoru, nejčastěji aplikací Faceapp a Facetune. Ty dokážou díky filtrům zcela změnit vzhled dané osoby, nebo dokonce ukázat jak byste vypadali jako opačné pohlaví. Rty větší než Kylie Jenner a make-up lepší než James Charles tak může mít každý a právě to je důvodem popularity tohoto trendu. 

Instant glow-up

Největším katalyzátorem pro “yassified” memy se stala upravená fotografie postavy z hororového snímku děsivé dědictví, kterou ztvárnila herečka Toni Collete.

https://twitter.com/pussypearI/status/1457788372303310849?s=20
https://twitter.com/OroroWasHere/status/1458619230736297986?s=20

Od té doby se s nimi roztrhl pytel. O řadu úspěšných memů se postaral účet @YassifyBot Denvera Adamse, který na Twitteru vyzývá své sledující o to, aby mu psali, koho má „zkrášlit“ příště. A jeho úpravám se nevyhnuly ani postavy z historie, politiky nebo filmu.

https://twitter.com/YassifyBot/status/1459374766339596288?s=20
https://twitter.com/YassifyBot/status/1459553451478851589?s=20
https://twitter.com/YassifyBot/status/1459812219831607302?s=20

A trend se rychle rozšířil i na TikTok.

Yasss or no?

Zatímco jedna polovina internetu se satirickými memy baví, druhá se snaží poukázat na to, jak zkreslené naše představy o kráse jsou. 

https://twitter.com/spaceyjaney/status/1458676469765484551?s=20

Většina yassify fotografií je sice upravena do extrému a působí komicky, zároveň však také velmi povědomě. Takto výrazná úprava fotografií totiž není žádnou novinkou. S filtrem upravenými nebo jinak pozměněnými fotografiemi se na internetu setkáváme denně a nejčastěji na sociální síti Instagram, kde je řada influencerů nechvalně proslulá sdílením vyretušovaných verzí sebe sama. 

Svými upravenými fotografiemi je proslulá beauty ikona Khloe Kardashian. zdroj

Extrémní retušování však není záležitostí pouze modelek a celebrit, ale běžnou praktikou většiny uživatelů sociálních sítí. S pocitem „Proč takhle nevypadám i já?“ se tak trápí stále více lidí. 

Potěšení ze získávání srdíček a také neustálý boj o pozornost svých sledujících je zdrojem úzkostí pro spoustu mladých lidí. Například studie University of London a Gender and Sexualities Research Centre z minulého roku ukázala, že 90 % mladých žen upravuje své fotografie nebo na ně používá filtry. A to nejčastěji za účelem úpravy tvaru nosu, zúžení pasu a bělení zubů. Více než 80 % z nich totiž pociťuje tlak na to, aby jejich vzhled odpovídal ideálu krásy.

Jiné studie také dokládají, že používání aplikací umožňující úpravy a retušování vzhledu zvyšuje zájem o estetickou chirurgii.

Není pochyb o tom, že jsme si díky módním časopisům a sociálním sítím zvykli pokřivený obraz krásy vnímat jako normální. Tento oblíbený trend na problematiku toho, jak daleko od pravdy může obsah zveřejněný na sociálních sítích být, opět poukazuje. Snad bude příští ten, který nejen pobaví celý Twitter, ale dokáže odvrácenou stranu těchto sítí i změnit.

Jak citovat tento článek?

MALEČOVÁ, Tereza. Yassification: Ano nereálné kráse?!. Filip THEIN, editor. In: Markething [online], 2021. ISSN 1805 – 4991. Dostupné z: https://markething.cz/yassification-ano-nerealne-krase

Zdroje

https://www.highsnobiety.com/p/yassification-internet-trend

https://www.verywellmind.com/90-of-women-report-using-a-filter-on-their-photos-5116048#citation-1

https://cheezburger.com/15711493/the-internet-is-yassifying-memes-to-mock-influencer-culture

https://www.buzzfeednews.com/article/davidmack/yassify-meme-yassification

https://www.creativebloq.com/news/yassify

Continue Reading

Studentka 3. ročníku MKPR na UK.

More in Komentáře

To Top