Connect with us

Komunikace

Sexsquare?

Velmi neortodoxní využití QR kódů představila americká nezisková organizace Planned Parenthood of the Great Northwest (PPGNW). V průběhu Národního týdne kondomů od 14. do 21. února (start na Valentýna je docela příhodný) rozeslala organizace ve státu Washington tamějším studentům 50.000 kondomů, jejichž obaly byly potištěny QR kódy. Po jejich naskenování se dostali na stránku wheredidyouwearit.com, kde mohou dát světu anonymně vědět kde a s kým měli bezpečný sex.

Samotná organizace k tomu říká, že „se jedná o takový Forsquare pro lidi, kteří nechtějí chytit sexuálně přenosnou nemoc.“ Původní direct mailingová akce zafungovala a na stránce již můžeme vidět check-iny po celém světě, čtyři třeba i v České republice, jiné v zemích jako Guatemala, Burundi nebo Laos. Její autoři mluví o dohromady více než 4.500 check-inech a 65.000 unikátních návštěvnících.

Hory se při tom třásly

Krom oznámení polohy mohou milenci světu sdělit například i svůj věk, pohlaví, úroveň jejich vztahu či zhodnit kvalitu společného sexu. Například ve státu Washington, USA se tak můžeme dočíst tohle: „A 20 something girl and a guy whose relationship is getting serious and have already talked about safer sex and STDs used a condom in a hotel room to prevent an unplanned pregnancy. It was ah-maz-ing – rainbows and mountains trembled.“

Celá akce má logicky šířit osvětu v oblasti používání kondomů a tedy i provozování bezpečného sexu. Otázkou však je, nakolik se zde jedná o opravdu funkční osvětovou kampaň a nakolik spíše o wannabe cool hračku, která se jen veze na vlně hypu sociálních sítí. Jinou otázkou také je, nakolik je to ještě normální. Svůj anonymní check-in totiž můžeme již zcela neanonymně dále sdílet na Facebooku nebo Twitteru.

Roh Perlové a Rytířské

Dokud se totiž označujeme v restauraci či na výstavě a budujeme si tak na sociální síti svoji image, dává to smysl. Jaký smysl však dává to, že se označíme na místě, kde jsme si právě zasouložili s použitím kondomu? Autoři projektu určitě namítnou, že byť nebudeme mít zájem se aktivně účastnit, alespoň spousta lidí uvidí, kterak jiná spousta lidí provozuje bezpečný sex. Na samotný závěr bych se tak zeptal stejně, jako autor článku na mashable.com – je to chabý fígl nebo použití technologie pro dobro společnosti?

 

ARVE Error: need id and provider

 

Zdroj: Mashable.com

Zdroj náhledové fotografie: wheredidyouwearit.com 

 

Jak citovat tento článek?

PAVLŮ, Ondřej. Sexsquare?. Markething.cz [online]. [cit. 2012-03-06]. Dostupné z:  http://www.markething.cz/sexsqare ‎

Continue Reading

Spoluzakladatel a první šéfredaktor serveru Markething.cz. Absolvent oboru Marketingová komunikace a PR na FSV UK. Když neukájí svoji grafomanii, běhá po horách.

More in Komunikace

To Top