Connect with us

Komentáře

Poslední rozloučení s doktorem Hubálkem

V úterý 12. března nečekaně zemřel doktor Slavomil Hubálek, který na oboru Marketingová komunikace a PR působil od jeho vzniku v roce 2004. Vyučoval předmět týkající se sociální psychologie, oblasti, která vyžaduje nejen hluboké znalosti, ale také lidský přístup a nadhled. Pomáhal s mnoha přijímacími a závěrečnými zkouškami, byl milým a zábavným společníkem na našich neformálních setkáních se studenty i pedagogy. Z mnoha vzpomínek, které na něj v redakci a na katedře máme, chceme sestavit upřímné poslední rozloučení s osobností, ke které chováme úctu a respekt.

Pro většinu z nově příchozích studentů  byly přednášky doktora Hubálka zpočátku jen dalším povinným předmětem. Tento postoj se ale rychle změnil ve chvíli, kdy jsme jako posluchači poznali neuvěřitelně moudrého a šarmantního pána, jehož odborné názory se tak často objevovaly v médiích. S pocitem hrdosti jsme na něj vždy upozorňovali kdykoliv, kdy promluvil v televizi či v novinách. Tím pádem si ho oblíbili i naši rodiče, kamarádi a další blízcí. Byl uznávaný jak v profesních kruzích, tak i mezi širokou veřejností a své unikátní profesní know-how doplňoval o lidskou jiskru a jakousi majestátní vlídnost, kterou si většinu lidí přirozeně získal.

 

Studenti se rozloučili s doktorem Hubálkem při malém pietním aktu, foto: Kateřina Písačková

Studenti se rozloučili s doktorem Hubálkem při malém pietním aktu, foto: Kateřina Písačková

 

“Nikdy nezapomenu na závěrečnou zkoušku s doktorem Hubálkem. Seděli jsme spolu s hrstkou studentů u kulatého stolu, on mezi námi, a bavili jsme se o psychologii, médiích i historii. To bylo příjemné, ale možná ne tak zvláštní… Zvláštní na tom bylo, že se to odehrávalo v jednom z nejvyšších pater Tančícího domu. Už jenom proto, že nás doktor Hubálek vzal sem, na něj nikdy nezapomenu. A taky proto, že se nikdy nebál říct pravdy, které společnost pořád ještě bolí si přiznat – například, že každý třetí člověk je pitomec.” 

– Eliška Kubešová, absolventka
“Nejraději vzpomínám na chvíle, kdy jsme s panem doktorem Hubálkem sedávali v komisi u přijímacích zkoušek. Je to velmi napjatá chvíle, kdy se doslova rozhoduje o osudu uchazečů. Vzít můžeme pouze každého druhého – nervy jsou obrovské a prolomit atmosféru stresu, přitom si uchazeče dobře vyzkoušet a poznat nejen to, jaké má znalosti, ale zejména to, jaký je student, zda ho budeme rádi učit a on se učit od nás – to je opravdu někdy nadlidský výkon. Pan doktor Hubálek dokázal poznat a interpretovat nepatrné detaily – výraz, doplněk, zaváhání v řeči nebo pohled – a odhadnout osobnost studentů. Přitom navíc navodil tak příjemnou náladu, že formální atmosféra zkoušení se brzy prolomila.”

– Denisa Kasl Kollmannová, vedoucí katedry
“Doktor Hubálek se mi do paměti nejvíc zapsal, když jsme skládali zkoušku v jeho kanceláři, bylo to kousek od Uhelného trhu. K němu do pracovny jsme chodili postupně a já mám za to, že jsem šel jako první. Chvíli zkoušel, mé neucelené vědomosti doplňoval o zajímavé souvislosti, pak vstal, došel k velkému akváriu s jedinou závojnatkou, na jehož kvalitu si tiše postěžoval, vzal si cigaretu, kterou si zpátky u stolu zapálil a zeptal se mě, jaké mám plány na léto. Nakonec vyprávěl příběhy a popřál mi hodně štěstí. A to jeho přání tenkrát působilo tak upřímně, že jsem na něj nezapomněl.”

– Martin Maxa, absolvent 

 

“Nejlepší přednáška o Freudovi…”

– Ondřej Pavlů, absolvent

 

“Díky doktoru Hubálkovi se do mého osobního vesmíru poprvé dostaly myšlenky Philipa Zimbarda, odhalila jsem kouzlo Tančícího domu a pochopila, co to znamená, když je někdo opravdová kapacita. A že to pro ustrašenou prvačku byly zážitky vskutku důležité, o tom snad netřeba polemizovat.”

– Thea Kučerová, absolventka

“Na doktora Hubálka budu vzpomínat jako na člověka s neuvěřitelně širokým intelektuálním záběrem. V jeho přednáškách se propojovala témata z historie i teorie psychologie, sociologie, dějin a literatury, analýzu nacistické propagandy nevyjímaje. To všechno bylo ještě navíc prokládáno historkami o tom, jak tyto disciplíny přežívaly za dob minulého režimu. Jeho náhlý odchod mě mrzí.”

Štěpán Soukeník, absolvent

“První, na co si v souvislosti s panem Hubálkem vzpomenu, je jeho vřelost a pozitivní nálada, kterou šířil třeba i při závěrečné semestrální zkoušce, jejíž součástí byla i milá otázka ‘čím chcete být, až budete velká’. Skvělý kantor, který přednášky vyprávěl poutavě jako pohádky.”

– Martina Votrubová, studentka 2. ročníku

Jednou přišel doktor Slavomil Hubálek do přednáškové místnosti s lehkým zpožděním. Omluvil se a vysvětlil, že byl u nějakého vyšetření falopletysmografem – pomůckou na odhalení sexuálních poruch pomocí registrace změn objemu krve v pohlavním orgánu. Odhalili tak muže, který měl až příliš rád nezletilé chlapečky. Pronesl to, jako by se právě vrátil z golfu.
Nenávist k psychopatům je mnohem jednodušší než pochopení nemocného člověka a hledání východiska. Doktor Hubálek ale necítil nenávist ani opovržení, učil nás nesoudit tak tvrdě a koukat pod povrch. Obrněn cynismem vyprávěl o svých případech a komentoval okolní dění; od násilníků po Václava Klause. O každém tématu věděl něco navíc. Zcela přirozeným způsobem sklízel od studentů úctu a obdiv. Když o něm David Rath opovržlivě mluvil ve svém projevu ve sněmovně, byli jsme na svého přednášejícího pyšní.
Když jsem u něj byla na ústní zkoušce, bavili jsme se o modelech aut, které jsme oba jako děti sbírali. Svého nejdražšího angličáka prý v zaslepenosti vyměnil za něco hloupého a nehodnotného, nemohu si bohužel vzpomenout za co. Poradil mi, ať si své Ferrari 250 Testa Rossa pečlivě chráním. Doma jsem si ho dala znovu na polici.”

Kateřina Syslová, studentka 2. ročníku

Zdroj titulní fotografie: novinky.cz, Právo, Michaela Říhová

Jak citovat tento článek
REDAKCE, Poslední rozloučení s doktorem Hubálkem. Markething.cz [online] 2012. ISSN 1805-4991 [cit. 2013-03-14]. Dostupné z: http://www.markething.cz/posledni-rozlouceni-s-doktorem-hubalkem

Continue Reading

More in Komentáře

To Top