Connect with us

Rozhovory

Pavel Novotný: Starostování beru jako vykoupení z bulváru

Jedna z nejkontroverznějších mediálních osobností poslední doby. Syn slavného televizního baviče Pavel Novotný se z bulvárního světa přesunul do křesla starosty pražské čtvrti Řeporyje, ovšem pozornost médií na sebe strhává i nadále. V jeho kanceláři plné cigaretového kouře a ledového průvanu jsme Novotného vyzpovídali ohledně jeho minulé i současné kariéry, sociálních sítí i kauzy s Vlasovci. Přestože nám toho o sobě hodně prozradil, nebylo snadné jeho nekončící tok myšlenek plný vulgarit přepsat do písemné podoby. Jak ho bulvár připravil na kariéru starosty a jak k tomu využívá svoje osobní PR?

Novinařinou jste se živil už od mládí. Když jste začal psát pro největší bulvární médium, bylo vám kolem 20 let. Jaké to bylo?
Já jsem pracoval v Mladý Frontě, tam jsem sice psal úplný nesmysly do přílohy Víkend, ale byl jsem tam. Což pro mě bylo hrozně důležitý, protože jsem chtěl být seriózní novinář. A tam byli samí frajeři. A já byl šťastnej, že můžu publikovat do Víkendu. No a pak jsem byl v jedný nevýznamný reality show, ze který jsem si udělal takovou one-man show a po ní mi přišla nabídka do bulváru. A vy si říkáte na tý FSV UK: „No jo, ale vždyť má být novinařina seriózní, bla bla…” Ne, lidi chtějí číst bulvár. Oni nemají na výběr. Stojí to deset korun a je to pro ně levná právní poradna. Seriózní tisk čte 5x míň lidí, tak je to od úsvitu novinářství. Bulvár je prostě nejčtenější. Je to nástroj moci, manipuluje veřejný mínění.

V bulváru ale píšou úplný košťata, ve skutečnosti editoři. Pak je ale kategorie, která se jmenuje kauzař – to jsou lidi, kteří umí investigovat, otevírají vlastní kauzy a umí o nich psát. A ti jsou velmi cenění. Je jich třeba jenom deset v republice. Takže když jste kauzař, tak máte třeba nástupní plat 50-60 tisíc. No a já jsem se najednou ocitl ve světě, kde jsem měl 5x víc čtenářů, 5x větší výplatu, a navíc jsem byl šéfredaktor. Měl jsem vlastní časopis, Spy. Jako sorry, ale v nějakých pětadvaceti…

Jaké to je, v tak mladém věku vést časopis? 
Fantastický. Bulvár umožňuje velmi rychlou kariéru, když jste kauzař, je to bomba. Prožil jsem tam krásný roky, ale když jsem se dostal na Super.cz, tak tam už jsem začal ujíždět… Člověk se mstí a tak podobně. V době působení v bulváru jsem zlikvidoval 50 vztahů. Tři roky jsme ve Spy řádili takovým způsobem, na kterej některý celebrity nezapomenou do smrti.

A jak jste vnímal přesun svého mediálního působení z tištěné formy do online?
Byl zásadní, protože je rozdíl mít uzávěrku ve čtvrtek ve tři, anebo za 15 vteřin, že jo. V tom online segmentu je to prostě válka v první linii. Dneska, když chce novinář pracovat na reportáži tři dny, to už musí bejt. To v onlinu je to úplně jinak, to je válka o vteřiny.

Bulvár jste ale znal od svého otce a zprvu jste ho nesnášel, jaké to tedy bylo pracovat v oboru, proti kterému jste se dříve vymezoval?
Já jsem profesionál. Nabídli mi post redaktora ve Spy, to mi přišlo jako jednoduchá práce za dost peněz. Měl jsem to prostě nafrkaný hrc prc a k tomu zajímavej plat, najednou jsem jako redaktor bral 40 tisíc. Wow!

Vy ale pořád bulvární články píšete pod pseudonymem, je to tak?
Občas něco napíšu no, svoji první titulku Blesku jsem napsal až jako starosta Řeporyjí. Z bulváru se neodchází. Mám dneska nějaký svoje kauzy, který jedu. V pozici starosty je to pro mě obrovská výhoda, mám furt tak silný vazby, že když potřebujete stáhnout nějaký články z iDnesu nebo Blesku a nechcete vyjednávat napřímo, tak bych se vsadil, že půjdete za mnou. Chodí sem poměrně dost celebrit poslední dobou.

Rozhovor probíhal v kanceláři P. Novotného v Řeporyjích

Říkal jste, že jste pracoval jako kauzař. Co správný bulvární kauzař musí umět?
Buď jsi koště, který jen chodí na večírky, nebo jsi kauzař, kterej jde a vypátrá, že někdo někoho p*cá, pošle na něj foťáky a nafotí to. Zkrátka zjistíte, kdo má milenku a uděláte materiál, kterej vydavateli vydělá nesmysl. Mimochodem, spousta věcí, které jsem udělal, se nikdy nevydala, protože dobrej kauzař má pro vydavatele taky tu cenu, že se přes něj dá výborně vydírat. Jednou jsem takhle nachytal nejmenovaného slavného hokejistu, jak šel s k*rvou na záchod, a frajer vysolil vydavateli milion, aby to nevyšlo. Dobrou kauzu ale nepoznáte jen podle toho, jakou má čtenost, ale taky podle toho, že vás citujou ostatní média.

Měl jste nabídky i do jiných médií. Uvažoval jste o nějaké z nich?
Když jsem byl šéfredaktorem Extra.cz, tak jsem byl osloven Reflexem, ale nešlo to. Nevěřil jsem, že to může vyjít, protože Libuše Šmuclerová mě nemá ráda.

A proč zrovna Reflex?
Já ten časopis prostě mám rád. Považoval jsem to za takovou vlajkovou loď, v dětství jsem ho vždycky četl. Vlastně díky reportáži Jiřího X. Doležala o tom, jak šel do kafilérie, jsem se rozhodl, že budu novinářem.

Měl jste někdy při práci pro bulvár morální dilema?
Jaký dilema? Mýho otce nikdo nikdy nenachytal. Jako celebrita si holt musím uvědomit, že jsou věci, který nemůžu dělat. Jó, jednou mi bylo smutno, když jsme číhali na Rolinsovou s Rytmusem na letišti a přímo před auto s paparazzi vylezl nejmenovaný český hudební skladatel s milenkou. Bylo mi ho líto, ale neuděláš nic.

Jak se na Vaši práci v bulváru kouká Vaše rodina, konkrétně dcery?
Moje dcera byla jedním z hlavních důvodů, proč jsem skončil v bulváru. Už mě zná jen jako starostu, ani neví, že jsem někdy něco takovýho dělal. Jí se líbí, že jsem starosta a ona je princezna. Otec z toho nadšenej asi nikdy nebyl, ale viděl ty faktury, co já posílám. To můžete bejt naštvanej, jak chcete, ale když máte dítě, který se od 23 let živí samo, vydělává manažerský peníze a nevotravuje, tak to holt respektujete.

Sociální sítě spravujete jen sobě, nebo i jiným, např. MČ Řeporyje?
Řeporyje neměly vůbec Facebook, takže ten mám pod kontrolou já. Facebook Řeporyjí je samozřejmě politickej nástroj, největším je ale radniční tisk. Vlastně řídím PR Řeporyjím sám. Na Facebooku mám dva soukromý profily, protože dostávám často ban, teď poslední měsíc to bylo kvůli komentáři na profilu p. Ondráčka. Svůj Instagram kapitalizuju. Mít zdravej profil se 40 tisíci fanoušky totiž znamená, že si můžu říkat o 5-10 tisíc za jeden post.

Samozřejmě bych byl de*il, kdybych svejch schopností a svýho backgroundu nevyužíval i v komunální politice. Můžete mě 100x obviňovat, že všechny aktivity jsou jen moje osobní PR, ale přes veškerý moje výstřelky, ostudy a vystrčený zadky jsem podepsal darovací smlouvy na pozemky za 15 mil. korun. Nebo zavolám státní firmu, která tu má černou skládku, a řeknu jim, že jsou prasata, že já jsem starosta a celebrita a že když je dám na Facebook, tak jsou v prde*i. A druhej den je uklizeno.

Konzultuje s někým to, co přidáváte na sociální sítě?
Já jsem takovej génius sociálních sítí, že bych se cítil trapně, kdybych to s někým konzultoval.

A během kandidatury na post starosty jste si vše také připravoval sám?
Ano. Pro mě je nejsilnější a nejdůležitější nástroj Twitter, tam mám 20 tisíc fanoušků, všechno komunikuju tam. To je úplně jiná liga než Facebook, ten už je mrtvej.

Používáte placenou propagaci u svých příspěvků, např. u profilu Řeporyjí?
Minimálně. Já jsem si v životě objednal kampaně tak za tisíc korun. Nekoupil jsem si ani jednoho fanouška a placenou propagaci jsem naposledy zadal na FB Řeporyjí.

Sledujete úspěšnost svých příspěvků, počet lajků apod.?

Sleduju. Absolutně. Zajímá mě to, hlavně na tom Twitteru. Jako to bylo v redakci. Když příspěvek není dobrej a nemá reakce, tak ho stáhnu. Chovám se k tomu normálně jako k webu.

Jaké jsou Vaše oblíbené profily a proč?
To je hodně těžký… Na Twitteru jsou jasný topky: Šídlo, Staněk, ale i ty český média jsou skvělý, třeba Český rozhlas má výtečnej Twitter. Na IG vůbec. Já vím, že je spoustu IG celebrit, ale já je znám, že jo, a proto s nima konzultuju. Facebook je mrtvý médium prostě. Tím, že jsem teďka starosta a politik, tak se musím soustředit na ten Twitter.

Instagram P. Novotného

Když přidáte placený příspěvek, dáváte si záležet na poctivém označení?
Rovnou napíšu, že je to placená reklama. A já jsem rád, že nedělají reklamu Kristelový, ale že si vybrali mě. Na mém IG není skrytá reklama, dělám jen otevřenou. Všechno přiznám natvrdo.

V jednom rozhovoru jste řekl, že jste si nechal ve vaší kampani na starostu radit od Marka Prchala. Pomáhá vám ještě někdo jiný?
Když potřebuju poradit, tak se radím jen s Prchalem, protože von má vždycky pravdu. Pracuje pro Satana, a ten se má dobře, že jo. Já mám víc kamarádů, co jsou chytrý a pracujou pro Satana, třeba Ovčáčka. Já jsem potřeboval, aby ty Vlasovce podpořil Hrad, a to se taky stalo. Ovčáček vydal to prohlášení na Twitteru. Jestli to Zeman podpoří, mi bylo fuk, u Soukupa už si pak může říkat, co chce.

Jakou nejlepší radu Vám Marek Prchal dal?
Kampaň jsem měl postavenou sám, konzultoval jsem s ním jen tu osobní část kampaně. Řekl mi: „Musíš mít pořádek, Pavle, lidi maj rádi pořádek.” A to znamená na vesnici co? Odpadové hospodářství – mám uklizeno okolo kontejnerů, svážíme je 2x častěji než jinde, k tomu jsem pochytal pár sprejerů a vandalů. Zkrátka dělám pořádek a mám pocit, že jsem díky tomu dost oblíbený. Takže pokud to tak půjde dál, tak i přes všechny kontroverze tady v příštích volbách udělám přes 50 %. Prchal měl pravdu, je to génius.

Když jste oznámil, že chcete kandidovat na pozici starosty, musel jste si nějakým způsobem vylepšit Vaši image bulvárního novináře?
Nemusel, to je největší paradox. Mě v Řeporyjích znají jinak než ostatní. Já původně ale nechtěl být starosta. Neměl jsem to v plánu, ale naštvali mě. Pracoval jsem na tom 2 roky. Výsledek je ten, že dneska mám velmi silnou koalici, opozice je zalezlá a podporuje mě a já mám to, co nemá žádnej jinej starosta – klid na práci. A můžu bejt, jakej chci, ale ty Řeporyje se prostě měněj. Bohatnem. Investujem. Já můžu bejt vychcanej populista, můžu krást, můžu bejt cokoliv, ale těm Řeporyjím to prostě prospívá a je mi jedno, jak to zní. Jsem prostě to nejlepší, co Řeporyje mohlo potkat.

Berete starostování jako formu odčinění toho, co jste dělal v minulosti jako bulvární novinář? 
Mě to starostování baví. Ale dobře… jasný, že to beru jako vykoupení z bulváru.

Plánujete se časem vydat i do vysoké politiky? 
(směje se) No to je otázka. Já úplně nemám čas na ty partajní hrátky. Jó, chtěl bych do vysoký politiky, věřim si na to, ale mám plno práce tady v Řeporyjích. Ale myslím si, že se do vysoký politiky nikdy nepodívám, protože mě tam moje strana nepustí, což se jí nemůžu ani divit. ODS potřebuje ukazovat úspěšnýho komunálního politika a to jsem já, i když jsem takový hovado. Budu asi vždycky hlídanej, abych moc nevystrkoval růžky. Ale přežiju to a myslím si, že tu budu starosta 20 let.

Zasahuje někdy strana vůči Vašemu vystupování?
Jó. Ale málo. Když něco udělám, tak mi okamžitě volaj. Ale nechaj mě dost řádit. Teď mě například podpořili kolem Ruska a Vlasovců. Jsem už tak významnou tváří, že mi volá tisková mluvčí nebo předseda.

Proč jste ve 21 letech vstoupil právě do téhle strany?
V roce 2001 mě oslovila šéfka místního sdružení, že potřebuje někoho na kandidátku, a tak jsem kandidoval. Rodiče byli oba klausovci. Já se vždycky chtěl angažovat na tý místní úrovni. A fakt jsem měl Řeporyje rád. Lidi si říkají, jak mě mohli zvolit, ale já jsem si to tady fakt prošel, já jsem kandidoval popátý v Řeporyjích. Já jsem tu prošel úplně standartní kariéru komunálního politika. A zcela logicky jsem se nakonec starostou stal. Neměli nikoho lepšího.

Twitter P. Novotného

Kam si myslíte, že vyústí situace s Vlasovci? Ovlivní to česko-ruské vztahy?
Vlasovci vyústí tak, že prostě postavím pomníček. Na nějaký rusko-český vztahy s*ru. Jak by mohla obyčejná vesnice ovlivnit zahraniční politiku? Ale Rusáci udělali hroznou chybu, když se pokusili ovlivňovat naše rozhodování tady. V tu vteřinu jsem vycítil to, čemu se říká mediální příležitost, a hodně jsem tím pomohl sobě i Řeporyjím. A že jsem mohl ublížit Český republice? Sorry, ale Česká republika v tu chvíli řekla Rusům: „No ale my s tím nemůžeme nic dělat, to je jejich právo.” Mě by zajímalo, co by dělali, kdyby to nebylo naše právo. Je to všechno jedna velká hra. Ano, mám strach, ale nikdy ho nedám najevo. Nikdy. Já tady prostě hraju velkou mediální hru a jsem ochotnej pro Řeporyje udělat cokoliv, včetně tohohle.

Jak citovat tento rozhovor?

MALEČOVÁ, Tereza a Ondřej PROCHÁZKA, (Rozhovor) Pavel Novotný: Starostování beru jako vykoupení z bulváru. Martin HONC, editor. In: Markething [online], 2019[cit. 2019-12-16]. ISSN 1805 – 4991. Dostupné z: https://markething.cz/novotny

Zdroj titulní fotografie

https://www.infovojna.sk/article/video-mila-vlezla-drza-ruska-federace-v-reporyjich-se-pravdy-nebojime-a-nebojime-se-ani-vas

Continue Reading

Studenti 2.ročníku MKPR na FSV UK, kteří se nebojí jakéhokoliv hosta a výzvy.

More in Rozhovory

To Top