Connect with us

Komunikace

Nic než národ Petra Robejška

Petr Robejšek, politolog, navrátivší se emigrant a nově i politik, dnes představil svou politickou stranu – Realisté. Hodlá bojovat proti „vládnoucím elitám“, hájit národní zájmy a to vše s přístupem, který, cituji: „využívá přírodní zákony“. Co to ale vlastně znamená?

Nejdříve pár slov ke straně samotné. Program by se dal shrnout slovy – Nic než národ má právo na existenci. To je častý slogan českých extremistů, ale Robejšek se bude spíše odkazovat k Františku Palackému, který tuto větu skutečně prohlásil jako první. Za povšimnutí stojí, že si Petr Robejšek do znaku zvolil hvězdu. Symbol, kterého se na naší politické scéně od roku 1989 všichni bojí jako čert kříže.

ARVE Error: need id and provider

Nemáte-li chuť na fanfáry ze Smetanovy Libuše, tak doporučuji u videa přeskočit prvních 30 vteřin.

Není pochyb, že představení strany Realistů bylo pečlivě načasované a naplánované. Na první pohled se jedná o komplement současného politického proudu, který všude jinde po světě nabírá na síle. Marine Le Pénová ve Francii, Geert Wilders v Holandsku, Nigel Farage v Británii a neposlední řadě Donald Trump ve Spojených státech. Všechno jsou to entity, které jdou proti systému, jediné znají snadná řešení a kladou národní zájmy nade vše. Za necelý rok nás čekají volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky a do té doby můžeme očekávat politickou shodu napříč tímto spektrem. Twitterový účet Petra Robejšek o tom dokonce svědčí už dnes.

Co se ideí týče, zdánlivou mantrou Robejškova života je Paretův princip. Pojmenoval po něm institut, který spoluzakládal, a mluví o něm rovněž ve svém videu. S dikcí sobě vlastní zde tvrdí, že je mu největším pomocníkem. Princip říká, že většinu věcí v našem životě ovlivňuje menšina okolností. Podle Robejška se jim řídí téměř vše, až na vládnoucí politickou elitu, která se řídí nějakými zákony odtrženými od reality. Co si ostatně myslí Realisté o parlamentních stranách, to se dozvíte v představovacím videu.

ARVE Error: need id and provider

Jediné podstatné je, že nikoho nemají rádi a nikdo nedělá svou práci dobře. Jedinou reálnou změnou jsou Realisté, kteří mají plán a kodex. Tak, kodex jsem sice nečetl celý, ale mají na stránkách zajímavější věci. Kapitola Lepší Evropa je plná překlepů a vypadá to, že ji někdo na poslední chvíli šil horkou jehlou.

lepsi-eu

Za nalezené překlepy děkuji Matějovi Machytkovi!

Podobných failů je na stránkách víc. Z podstránky Lepší Evropa jsem přešel na Deklaraci, která říká, že primární jsou národní zájmy a větší odpovědnost vládnoucí elity, mezi kterou se snaží sami Realisté dostat. Zároveň klade důraz na morální hodnoty, což je poměrně úsměvné, uvědomíme-li si, že podle etické komise Německé asociace politických věd opisoval Robejšek z článku svého studenta, aniž by tento pramen uvedl.

Co to je?

Máme tedy novou protisystémovou stranu, která není dle svých slov ani levicově či pravicově vyhraněná. Zabalená do názvu, který si může každý vyložit po svém v čele s lídrem, který je u mnoha lidí populární a od 28. října letošního roku rovněž držitel Medaile Za zásluhy.

Až na to poslední jsme to tu již měli a stále máme. Hnutí ANO od Realistů odlišuje především menší důraz na národ, a když si místo slov „všeci kradnú“ dosadíte „vládnoucí elity“, máte téměř identickou message. Podobně jako u ANO se také jedná o obrovský paradox. Vezmeme-li v potaz, že se Andrej Babiš staví do pozice bojovníka s korupcí a přitom je sám podezřelý z podvodu s čerpáním dotací z EU na soukromé sídlo. Rovněž, jako náhodou, jeho firmy mnohonásobně zvýšily od momentu jeho působení v politice zisky.

Podobně působí i pan doktor Petr Robejšek, který má plnou pusu elit a přitom sám vystudoval v německém Hamburku, kde je rovněž na cestě za docenturou. Schválně, kolik si myslíte, že je v ČR docentů? O používání elit jako mediální zkratky, vyšel před pár dny zajímavý komenář od Marka Švehly v časopisu Respekt.

Závěrem

Dle slov svého zakladatele cílí Realisté na volební zisk dvaceti procent. Na odhadování výsledku voleb je příliš brzy, ale je pravděpodobné, že pokud vydrží být Realisté umírněnější než Tomio Okamura a zároveň si udrží svou image reálné změny, tak se opravdu koukáme na stranu s potenciálem překonat 5% hranici vstupu do Parlamentu. Vývoj v zahraniční budiž toho důkazem.

Zdroje

https://www.seznam.cz/zpravy/clanek/rodi-se-nova-politicka-strana-politolog-robejsek-saha-po-pravicovych-volicich-4607

http://realiste.cz/WP_HOME?OpenDocument

https://www.respekt.cz/komentare/elity-nas-univerzalni-recept-na-zlobu

http://echo24.cz/a/iMCMj/babisuv-agrofert-vede-zebricek-dotaci-z-eu-dostal-loni-788-milionu

http://echo24.cz/a/icU92/zisk-agrofertu-loni-stoupl-o-40-procent-na-86-miliardy-korun

Jak citovat tento článek?

HANKA, Filip. Nic než národ Petra Robejška. Jaroslav DOSTÁL, editor. In: Markething [online],  2016. ISSN 1805 – 4991. Dostupné z http://www.markething.cz/nic-nez-narod-petra-robejska

 

 

 

 

Continue Reading

Absolvent MKPR. V současnosti studuje magisterský obor Politická komunikace na University of Amsterdam. Twitter: @filiphanka

More in Komunikace

To Top