Connect with us

Komentáře

Není zdarma jako zdarma

Připojeno, zabezpečeno? Dvě slova, která rádi vidíme, jelikož víme, že za pár sekund budeme zase online. Veřejná WiFi může být ale ošemetnou záležitostí. Jak se během chvilky může změnit váš budoucí život skrze připojení na Internet? 

Klasická situace — tenhle měsíc už jste přečerpali svůj datový limit na mobilu a zrovna jste na veřejném místě s WiFi zdarma. Ihned aktivně klikáte na danou síť. Když požadují e-mailovou adresu, bez váhání rychle zadáváte. Co na tom, že vám bude chodit zase další reklama. Častokrát se ale stane, že musíte souhlasit se všeobecnými smluvními podmínkami. Proto, skoro automaticky, odklikáváte to malé políčko na konci vstupního dotazníku. Co špatného se může stát?

Běžně jednoduše získáte přístup k WiFi bez komplikací. Nicméně společnost Purple, která zajišťuje pro různé firmy i veřejná místa data zdarma, se rozhodla otestovat pozornost uživatelů. Přesněji chtěli poukázat na nedostatečnou všímavost spotřebitelů, a tak trochu poupravila pravidla.

Evoluce Maslowovy pyramidy potřeb dle online doby

Uklízení záchodků za WiFi zdarma

Žert byl proveden jako test. Ve Velké Británii v květnu roku 2018 totiž vstoupí v platnost nová legislativa ohledně obecné ochrany údajů. Bude zavedena podmínka tzv. „Jednoznačného souhlasu“ před tím, než budou moct být osobní údaje použity pro marketingové účely. Aktuálně totiž existuje více frází, které vás žádají o souhlas. Britská vláda chce tak vše sjednotit a vyjasnit.

Proto v rámci testování přidali odstavec o úklidu veřejných toalet, odstraňování žvýkaček z chodníků, čištění parků od zvířecích exkrementů. Pokud pravidla nečtete a vždy jen odškrtnete souhlas, tak i vy byste se mohli přihlásit k tisíci hodinám těchto veřejných prací.

A kolik lidí poctivě četlo podmínky? Během dvoutýdenního „vtípku“ se napálilo přes dvacet dva tisíc lidí. Pouze jeden žadatel o veřejnou WiFi byl důsledný, pravidla si přečetl a unikl tak úklidu. Trochu smutná bilance. Naštěstí nikdo záchodky nemusí čistit, protože společnost Purple vše provázela pouze jako průzkum.

Tisíckrát jinak

Zneužívat WiFi se dá různorodě. Po Internetu koluje několik případů o tom, jak se hackeři napojili na soukromou či veřejnou síť a získali citlivé informace. Ale!

Bylo by zajímavé zjistit, kolik napálených uživatelů se od té doby polepšilo. I když je tento vtípek nemilý, dal by se využít na několik různých způsobů. Ať už formou pomoci potřebným nebo zábavy. A word of mouth může jen kolovat!

A jak často čtete „Všeobecné smluvní podmínky“ vy?

Zdroje:

THOMPSON, Rachel. 22,000 people accidentally signed up to clean toilets because people don’t read Wi-Fi terms. : Mashable.com [online]. 2017 [cit. 2017-08-01]. Dostupné z: http://mashable.com/2017/07/13/wifi-terms-conditions-toilets/#2jmDCyLXOiql

Zdroje obrázků:

http://www.biologyoftechnology.com/wp-content/uploads/2013/11/WiFi_basic_human_needs_ss.jpg

Zdroj náhledového obrázku:

https://s4.scoopwhoop.com/anj/824581301.png

Jak citovat tento článek?

KUČEROVÁ, Vlaďka, ROMAŇÁK, Adam, ed. Není zdarma, jako zdarma. Markething.cz [online]. 2017 [cit. 2017-08-01]. Dostupné z: https://markething.cz/?p=25262&preview=true

Continue Reading

Studentka 3. ročníku Marketingové komunikace a PR na Univerzitě Karlově. Zajímá se o gastronomii, komunikaci, kulturu a marketing. Má ráda Prahu a zimní počasí. Nikdy nepřestane ráda objevovat nové věci, i když ví, že se nemá říkat nikdy.

More in Komentáře

To Top