Connect with us

Komentáře

Komentář: Grab Donald by the balls!

Jak dopadne souboj mezi Clintonovou a Trumpem, ještě nevíme. Většina průzkumů aktuálně favorizuje Hillary, ale s ubohým náskokem. Už nyní lze však říct, že pokud se stane prezidentkou, bude to po nelítostně krvavém souboji, ve kterém může přijít i o ty poslední zbytky cti.  

Od Donaldova vystoupení v Saturday Night Live uplynul bezmála rok. Tehdy se ještě uvažovalo o tom, že kandidáti jako Jeb Bush či Ted Cruz mají reálnou šanci. V článku z té doby jsem upozorňoval na lehkost, s jakou Trump získává mediální prostor. Uběhla spousta času a nic se nezměnilo. Naopak, Trump docílil svého a stal se republikánským kandidátem. Má za sebou dvě ze tří prezidentských debat, které jsou pro rozhodování voličů klíčové. Po uniklé nahrávce, na níž se Donald chlubí tím, že mu stačí sáhnout na genitálie vdané ženě a hned je jeho, se předpokládalo, že mu druhá debata srazí vaz. Nestalo se.

trump-happy

Americký ideál

Trump je jednoduchý v myšlení, mluvení a k pochopení. Má smysl pro humor na úrovni nadrženého teenagera a stejně by se dal pojmenovat i jeho přístup k ženám. Odložíme-li intelektuální znechucení, které mnozí z nás z této skutečnosti možná mají, dostaneme ztělesnění amerického snu. Trump se jednoduše zrodil k tomu být milován každým „slušným“ Američanem. Bohatý postarší milionář s mladou ženou, který se pomocí kritiky zajetého systému vydal na cestu za lepší Amerikou. Jeho Amerikou. Jediné co mu v tom brání, je podle jeho slov prohnilá Hillary.  

Round 2 – fight!

Jakýkoliv útok Trump dvojnásobně vrátí. Obvinění ze sexuálního harašení vyvrátil jako „hloupé chlapské kecy“. Na oplátku vypálil argument, kterým obvinil Billa Clintona z několikanásobného obtěžování žen, a dokonce i ze znásilnění. Clintonová se zmohla na prosté negování. Pro ni samotnou je toto téma velmi tenký led vzhledem k tomu, že Bill Clinton rozhodně není v těchto ohledech žádným svatouškem. Byl to právě on, kdo celý národ v roce 1998 ujišťoval, že když vám stážistka provádí orální sex, nejde o sexuální vztah.  

ARVE Error: need id and provider

Jsou prostředí, v nichž má cenu se omluvit a převzít zodpovědnost za své činy. Například v sousedním Německu jen z důvodu podezření ze spáchání trestného činu odstoupil prezident. A pak je místo, kde se ani po prohraném soudním řízení prezident neomluví za pomluvu a stále si drží rekordní podporu veřejnosti.

Voliči Trumpa pravděpodobně nevědí, kde se nachází Německo, a už vůbec netuší, kdo je Zeman, ale vědí, že když se někdo neustále omlouvá, znamená to, že udělal něco špatně. Trump se neomlouvá. Lituje, ale neomlouvá se. E-maily, které měla Clintonová na soukromém serveru, už dávno neměly být tématem. Přesto se v poslední debatě Trumpovi téměř povedlo Hillary na stejné téma potopit. Vyšetřování jasně prokázalo, že je nevinná. Tečka. To by měla zdůrazňovat. Její neustálé omlouvání vidí voliči Trumpa akorát jako doznávání viny a další důvod k šikaně. A slušnost sama volby nevyhrává.

Strážkyně vesmíru

Stará boxerská poučka říká, že pokud chceš někomu vrazit, musíš být připravený ho dorazit. Clintonová jako by každým svým výpadem vrážela, ale nedorážela.

Ačkoliv to zní zvláštně, tak vzhledem k tomu, že se jedná o politického matadora, potřebuje Clintonová další stadium vývoje. Něco jako Strážci vesmíru. Musí morfovat. Dokázala, že schopnosti má, je bojovná (to na ní dokonce v poslední debatě ocenil i sám Trump), ale chce to ještě něco. Chce to mít koule. Mít koule vzepřít se všemu, co se celý život učila, že má dělat – být uctivá k soupeři. Zároveň si nemůže naplno dovolit snížit se na Trumpovu úroveň, protože může riskovat ztrátu již nabytých voličů. Inu, není to zrovna lehký úkol.

hillary-3

Závěrem

Poslední předvolební debata rozhodne. Pokud se Hillary nechytí kormidla a neukáže všem, že je schopná Trumpa udržet na tématech, v nichž sama dominuje, tak se dočkáme akorát další Trumpovy One Man Show. Ideální by pro ni bylo, kdyby skoncovala s Donaldem stejně jako Eminem s Papa Docem v 8 Mile. Musí z debaty vzejít jako jednoznačný vítěz. Jinak se může Amerika těšit na prvního skutečně bílého prezidenta.

ARVE Error: need id and provider

Zdroje

Náhledový obrázek:
http://www.commondreams.org/news/2016/05/02/first-trump-ekes-ahead-clinton-new-national-poll

http://www.usatoday.com/pages/interactives/2016/election/poll-tracker/

https://zpravy.aktualne.cz/domaci/hitler-neni-dzentlmen-hrad-se-musi-omluvit-za-prezidentuv-vy/r~965fbc28703611e6bff10025900fea04/?redirected=1476189407

https://www.washingtonpost.com/video/c/embed/3bf16d1e-8caf-11e6-8cdc-4fbb1973b506

Jak citovat tento článek?

HANKA, Filip. Komentář: Grab Donald by the balls!. Ondřej DOSKOČIL, editor. In: Markething [online],  2016. ISSN 1805 – 4991. Dostupné z http://www.markething.cz/komentar-grab-donald-by-the-balls

 

 

Continue Reading

Absolvent MKPR. V současnosti studuje magisterský obor Politická komunikace na University of Amsterdam. Twitter: @filiphanka

More in Komentáře

To Top