Connect with us

Komunikace

IAA 2017: Frankfurtský autosalon zblízka očima marketéra

Frankfurtský autosalon již tradičně láká na světové premiéry nových vozů i technologií, ale také inovace v B2C a B2B komunikaci i direct marketingu a brand managementu. Ačkoli se letošního ročníku neúčastní několik světových hráčů automobilového průmyslu, komunikace v jedné z nejpokrokovějších branží se vyvíjí každým dnem.

Tisková konference Audi. Zdroj: iaa.de

Tisková konference Audi. Zdroj: iaa.de

Tisíce metrů LED obrazovek různých velikostí, interaktivní informační panely i zástupy influencerů v řadách novinářů jsou dnes již tradiční součástí automobilových událostí. Digitalizace nejen výroby, ale i komunikace často předbíhá reálnou dobu a odhalování nových modelů i technologií je spíš slavnostním rituálem pro management nežli překvapením. Právě tyto rituály však nadále utváří značku a budují image jednotlivých automobilek: dynamická, hlasitá hudba, ohromující světelná show i emocionální komentáře jasně proklamují osobnost jednotlivých brandů.

Mercedes-Benz pojal letošní tiskové konference v souladu s claimem aktuální kampaně Grow Up. Představení nové vize Smart EQ FowTwo se neslo ve stylu filmu La La Land (ano, opravdu tam, od “12:30” naživo zpíval zamilovaný pár, a sice o jízdě v autě budoucnosti), po něm následovala prezentace Concept EQA doprovázená živou hudbou.

Nejen tiskové konference, ale také samotné “stánky” jsou duší a tělem jednotlivých značek. Tři hlavní evropští hráči demonstrují sílu a pověst svých značek tak, že pro sebe jednoduše mají celou výstavní halu. Na rozdíl od BMW/Mini a Mercedes-Benz/AMG/Smart, kteří své haly propojují a komunikují konsolidovaně, se VW snaží všechny značky komunikovat zvlášť. Stojí “proti sobě”, střídavě prémiová značka vedle střední třídy.

Ani ve Frankfurtu se automobilky nebojí stavět vícepodlažní “stánky” kopírující corporate identity a investovat do oslnivých konceptů audio-vizuálního zážitku. Pomyslným vítězem letošní IAA je jednoznačně Daimler s čtyřpodlažním komplexem představujícím vedle osobních vozů i 3D tisk, designové koncepty (třeba i letadel) a procesy interního innovation managementu.

 Z komentářů představitelů automobilek je patrné, že se právě v prvních dnech autosalonu primárně nejedná o obchodní platformu, ale o vzájemnou prezentaci za účelem zvýšení prestiže a zatraktivnění automobilek jako zaměstnavatelů.

Značky Mercedes-Benz se prezentují otevřeně i jako zaměstnavatel. Německo je s 3,2 % nezaměstnaných druhým státem EU s nejnižší nezaměstnaností (hned po první České republice).

Bernhard Maier, předseda představenstva společnosti ŠKODA AUTO a.s., při tiskové konferenci věnoval čas prezentaci nově otevřených DigiLab a InnovationLab, ukázal fotografie spokojených zaměstnanců a vysvětlil, jak “inspirativní a přátelské pracovní prostředí ve Škoda Auto panuje”.

Automobilky zde ve Frankfurtu však neprodávají jen své vozy, služby a technologie. Vedle méně hmatatelného employer brandingu zde slaví úspěch především ta nejvíce hmatatelná věc: merchandising.

Stánek automobilky Maserati

Bentley využilo celé spodní patro stánku jako showroom mechandisingu.

Hlavními oborovými tématy letošního frankfurtského autosalonu jsou jednoznačně elektromobilita a autonomní řízení. Třetím nejčastěji skloňovaným tématem je propojení vozů. Ať už se jedná aktualizace softwaru, internet nebo sběr dat z dalších vozů, Connected Car je současnost. Otevírá nové možnosti v osobní dopravě, mění mediální prostředí, spotřební zvyky a zasáhne i do života neřidičů. Na více podrobností se můžete těšit v našem dalším článku, který vyjde ve čtvrtek 14. září.

Jedna z nejvýznamnějších událostí automobilového světa otevřela v úterý 12. září brány novinářům. Veřejnost může oblíbenou autoshow navštívit od čtvrtka do neděle 26. září 2017. Vstupenky lze pořídit od 8 eur a z Prahy do Frankfurtu je to necelých 5 hodin autem, tak na co čekáte?

 

 

Komunikační perličkou na závěr může být role “profesonálního tlačiče 360° – kameramana”…

Kameraman natáčející live záběry z frankfurtského výstaviště je tlačen pánem v červeném tričku.

Kameraman natáčející live záběry z frankfurtského výstaviště je tlačen pánem v červeném tričku.

Jak citovat tento článek?
SABATKOVA, Jana Daniela. IAA 2017: Frankfurtský autosalon zblízka očima marketéra. Michal Režný, editor. In: Markething [online],  2017. ISSN 1805 – 4991. Dostupné z: https://markething.cz/iaa-2017-frankfurtsky-autosalon-zblizka-ocima-marketera

Continue Reading

Absolventka oboru Marketingová komunikace a PR na FSV UK. Aktuálně žije v Německu, pracuje v kreativní agentuře a dělá kampaně pro letadýlka. Má ale ráda i autíčka, výzkum a etické otázky všeho druhu. Miluje pražskou kavárnu a Jeffa Koonse.

More in Komunikace

To Top