Connect with us

Komentáře

Speciál: Hudební festivaly našima očima

Letošní léto je již minulostí a spolu s ním také většina českoslovenkých open air festivalů. I přes občasnou nepřízeň počasí naši redaktoři přežili tři z nich a přichystali čtenářům své osobní dojmy. Ať už se jedná o zajímavé kapely, lokace či aplikace, můžeme s klidem říct, že naše festivaly drží směle krok s evropskou konkurencí. Připomeňme si tak českou stálici Rock for People, rekordní Colours of Ostrava a neotřelý slovenský Grape v tomto festivalovém speciálu.

 

ROCK and pop and indie and punk and d’n’b and… FOR PEOPLE 2017

Veronika Koníčková

Rock for People je českým, nyní už multižánrovým, festivalem, který se pořádá tradičně na začátku léta. Letošní již 27. ročník se konal 4. — 6. července ve Festivalparku v Hradci Králové. Tento rok se na festivalu, na který dorazilo kolem 30 000 lidí, představilo přes 100 interpretů, z nichž se všichni navzdory názvu festivalu striktně nedrží rockového žánru. Bylo tomu tak například u hlavního headlinera, šíleného jihoafrického dua Die Antwoord, které vystoupilo již první noc s neuvěřitelně bizarní a energickou show. Dalšími lákadly byli již více rockoví Paramore, Evanescence, Three Days Grace či Mastodon, případně klidnější Cage the Elephant a Foster the People. Kromě mnoha koncertů zahraničních i českých interpretů na 4 hlavních a 8 menších stageích a klasického doprovodného programu v podobě chill out zón, nabídl letošní Rock for People i promítání v hangáru Prima Cool, panelové diskuze a přednášky i adrenalinové zážitky.

První večer zakončili Die Antwoord, kteří i přes technické problémy předvedli šílenou show naprosto odpovídající jejich hudebnímu žánru, doplněnou o kontroverzní projekci a kostýmy.

Festival bez front na pivo

Významnou roli na „Rockáči“ hrála i aplikace Cool ticket, která zde měla svou „ostrou premiéru“ na větším festivalu. Jedná se o mobilní aplikaci, která standardně nabízí nejrůznější slevy a nabídky z okolí uživatele. V posledním roce se ovšem spojila s několika festivaly včetně Rock for People a vytvořila sekci, skrz kterou je možné si v aplikaci zakoupit nápoje a občerstvení. Hlavním přínosem je snadná možnost platit online kartou a nemuset se starat o hotovost. Další velký přínos tkví v odbourání front, jelikož stačí pouze ukázat na displeji zaplacenou objednávku a obsluha vám ji může rovnou vydat bez delšího čekání. Tato aplikaci dokonce vyhrála cenu za nejefektivnější digitální aplikaci roku 2016 na Internet Effectiveness Awards.

Volný pád s T-mobile airlines i vytetovaná láska k Jack Daniels

Za mnoha zábavnými doprovodnými zónami často stojí partneři festivalu. Hlavními partnery Rock for People jsou Komerční banka, která je sponzorem jedné z hlavních stageí a také chill out zóny s (jediným) bankomatem, a Staropramen, který je oficiálním pivem festivalu (nealkoholické nápoje zastupuje jako sponzor společnost Kofola). Velké zóny si připravili i partneři T-mobile, který zkombinoval chill out a dobíjecí zónu s adrenalinovými zážitky, jako je slack line a volný pád z věže, a Jack Daniels, jenž vytvořil malou vesničku, jejíž součástí i jedna z hlavních stageí. Vlastní stage měli i další dva z partnerů – Motorola a Urban Wave.

Jednou z atrakcí je i tradiční nápis “ROCK FOR PEOPLE”, který je instagramovým must-have.

Přestože je Rock for People v několika posledních letech kritizován za „vyměknutí“ a odklon od původního žánru, stále je velmi populárním festivalem. Tak či tak se jedná o akci, která má skvělý pozitivní náboj a dokáže poskytnout úžasný zážitek, který není založený pouze na rockových koncertech, ale i na celkové atmosféře.


Vybarvená Ostrava se může pochlubit rekordem i perfektní lokací

Radoslav Penkov

Letošní 15. ročník Colours of Ostrava nadmíru předčil i očekávání samotného organizačního týmu v čele s ředitelkou festivalu Zlatou Holušovou, když poprvé v historii oznámil vyprodáno. Bezesporu se tak stal letos nejnavštěvovanějším festivalem České republiky. Přesný počet návštěvníků však zůstává tajemstvím, protože již druhým rokem festival nezveřejňuje konečný počet prodaných vstupenek. „Nechceme podlehnout honu na rekordy, počet návštěvníků není měřítkem kvality,“ vysvětlovala loni Zlata Holušová. Nicméně letos se šeptá o překonání hranice 45 tisíc návštěvníků.

Podle majitele Vítkovice a.s. Jana Světlíka by areál mohl díky novým investicím pojmout až 80 tisíc lidí.

Šťastlivci, kteří si koupili lístek včas, si mezi 19. a 22. červencem mohli vychutnat vystoupení Imagine Dragons, Jamiroquai nebo třeba Alt-J. Festival pak za doprovodu neuvěřitelné světelné show zakončilo francouzské duo Justice. Díky mnoha bohatým zážitkům tak většina návštěvníků zapomněla na problémy spojené s kontrolou čipů v první den festivalu, které vyústily v několikahodinové fronty před hlavním vstupem do areálu. „Spousta lidí bohužel dorazila na poslední chvíli, a to se při rekordní návštěvnosti muselo nějak projevit,“ bránil se kritice mluvčí festivalu Jiří Sedlák. Celkově až na přeháňky v poslední den a na občasnou dotěrnou politickou agitaci hladkému průběhu festivalu nic nepřekáželo.

Těžko říct, jestli Karla od vstupu do areálu odradila velká fronta nebo petiční stánky prezidentských kandidátů.

Co však ještě můžou Colours kromě nabitého programu nabídnout? Obrovským plusem barevného festivalu je jeho fotogenický areál. Kde jiné open air festivaly mohou nabídnout pouze vyhřátou přistávací dráhu nějakého místního letiště a občasné deštníky v chill out zónách svých sponzorů, disponuje od roku 2012 Colours of Ostrava kvalitním zázemím renovovaného areálu Dolních Vítkovic. Multifunkční aula Gong v bývalém plynojemu či nezapomenutelná vyhlídka z Bolt Café na vysoké peci patří k jeho skvostům.

Pokud jste byli unaveni z čekání ve frontě na Pálavské langoše, mohli jste si na okamžik oddechnout u diskuzního fóra Meltingpot.

Ojedinělý industriální areál Dolních Vítkovic bohužel není nafukovací. Pokud by se velikostí chtěly v budoucnu Colours reálně poměřovat s velkými evropskými festivaly typu Sziget nebo Lollapalooza, muselo by nutně dojít k jeho přestěhování. Buďme rádi, že zatím organizátorům nejde o kvantitu, jinak by festival přišel o svoji jedinečnou lokaci. Můžeme s klidem přehlédnout drobné protesty aktivistů proti „megalomanství“ festivalu, v evropském měřítku se jedná o středně velký festival, který navíc dělá vynikající reklamu celému regionu. V podvědomí desetitisíců návštěvníků tak už Ostrava dávno není šedivá.


Grape 2017 s klasickým bouřkovým intermezzem

Martin Honc

Grape je multižánrový festival, který je pravidelně pořádán od roku 2010 v areálu letiště ve slovenských Piešťanech. Letošní ročník se konal 11. — 12. srpna a přítomným divákům a posluchačům nabídl velmi silný line-up a pět hlavních pódií, na kterých se střídala jedna našlápnutá kapela za druhou. Mezi hlavní lákadla patřili britští indie rockeři Two Door Cinema Club, skákající pianista Tom Odell, německý projekt Moderat nebo kapely Metronomy, Cigarettes After Sex a Little Hurricane. Na Grape letos dorazilo 20 000 návštěvníků a festival se tak podařilo vyprodat. Nově byla vedle hlavní stage postavena tribuna k sezení a speciálně pro tento ročník bylo nainstalováno i ruské kolo, které návštěvníkovi nabídlo výhled do slovenských luhů a hájů. I přes nepříjemnou sérii bouřek, které narušily program festivalu hned první večer, se naštěstí neopakovala situace z roku 2015 a festival tak nakonec mohl po hodinovém přerušení pokračovat dál. Hlavními partnery festivalu byly Staropramen, Budiš, Suzuki, Jameson nebo slovenský deník SME.

Oficiální logo festivalu Grape.

Info appka, chill zóna a pohodlnost sama

Grape patří k těm pohodlnějším festivalům a bylo to vidět i na samotné organizaci a dramaturgii celého festivalu, kterým provázela i stejnojmenná aplikace. Ta informovala takřka o všem, co se na festivalu dělo, ať už se jednalo o nadcházející vystoupení nebo o přicházející studenou frontu z jihu. Navíc obsahovala i velmi přehledný program, který si každý uživatel aplikace mohl sestavit podle jeho vlastních preferencí – myšleno dle oblíbenosti vystupujících kapel. Příhodnou součástí aplikace byla i interaktivní mapka, díky které se návštěvník mohl dostat co nejrychleji například k chill zóně. V té se kromě chillování a popíjení Budiše nebo piva za dvě eura mohl věnovat nejrůznějším hrám, ve kterých mohl vyhrát věcné ceny nebo poukazy na drinky, které minimálně o pátečním slunečném odpoledni mohly přijít vhod.

Kromě hodinového přerušení v důsledku blížící se bouřky jel Grape na vlně pohody a každé vystoupení začalo i skončilo přesně na čas. Je sympatické, že pořadatelé vyhradili prostor i nadějným českým a slovenským kapelám, které se tak mohli v rámci celé akce zviditelnit. Na mysli máme například kapely Toltoys nebo The Drain.

Britská kapela Metronomy roztančila celý festival.

Moderat – sladká třešnička na závěr

Festival Grape roste společně s oblibou indie scény ve světě, a tak není divu, že letos poprvé zdolal hranici dvaceti tisíc návštěvníků. Jeho osmý ročník potvrdil, že se silným line-upem, loajálními návštěvníky a tradicí se festival může obejít bez masivních kampaní, které hojně využívají jiné, dokonce i méně kvalitní festivaly.


 

Jak citovat tento článek?

KONÍČKOVÁ Veronika, PENKOV Radoslav, HONC Martin. Speciál: Hudební festivaly našima očima. Michal REŽNÝ, editor. In: Markething [online],  2017. ISSN 1805 – 4991. Dostupné z: https://markething.cz/festivalovy-special

 

Zdroje

https://www.facebook.com/rockforpeople.czechrepublic/

https://www.rockforpeople.cz/partneri/

https://www.rockforpeople.cz/lineup/

https://www.rockforpeople.cz/

https://byznys.ihned.cz/c1-65787050-aitom-digital-internet-effectiveness-awards-prehled-vitezu


http://www.tyden.cz/rubriky/kultura/hudba/letni-festivaly/prazdninove-hudebni-festivaly-lakaji-tisice-navstevniku_440264.html

https://art.ihned.cz/hudba/c1-65369480-colours-of-ostrava-holusova-navstevnost

http://ostrava.idnes.cz/areal-pro-colours-of-ostrava-pojme-az-osmdesat-tisic-lidi-pzu-/ostrava-zpravy.aspx?c=A170726_2341236_ostrava-zpravy_jog

http://moravskoslezsky.denik.cz/zpravy_region/dohady-navstevniku-s-organizatory-kdo-muze-za-stredecni-kolaps-20170721.html

http://echo24.cz/a/iuaD8/selfie-a-pivo-k-tomu-politici-sbirali-hlasy-na-colours-of-ostrava

https://www.colours.cz/areal

http://www.rozhlas.cz/plus/proaproti/_zprava/za-ci-penize-hraji-colours-ostrave-sponzori-muzou-utracet-i-za-hloupejsi-akce-mini-politolog–1745783


http://www.grapefestival.sk/partners

https://www.facebook.com/grapefest/

https://www.novinky.cz/kultura/446131-koncert-toma-odella-zkratila-boure-grape-festival-ale-jede-ve-velkem-stylu.html

http://www.ireport.cz/fotoreporty/na-slovensky-grape-festival-zavitali-tom-odell-moderat-i-two-door-cinema-club

Zdroj náhledového obrázku

http://bit.ly/2vPNNSx

Zdroje obrázků

http://bit.ly/2wXc1PF

http://bit.ly/2eKj6ID


http://bit.ly/2ep3z0b

http://bit.ly/2wXpcjM

http://bit.ly/2woFVe2


http://bit.ly/2goKdcg

Zdroje videí

http://bit.ly/2xCi4Gz

Continue Reading

More in Komentáře

To Top