Connect with us

Komentáře

Fenomén Tiger King – co se skrývá za nejsledovanějším dokumentem současnosti?

Ještě neznáte Tiger Kinga? To máte možná štěstí, nebo také ne. Tento v současnosti nejsledovanější dokument na Netflixu, a nejspíše i nejsledovanější dokument historie, totiž určitě stojí za to. Neskutečný mix absurdních postav a situací, drog, zbraní, ale i vážný pohled na současný chov exotických zvířat a převážně velkých šelem v zajetí. Tam se jich, dle statistických dat, momentálně nachází téměř o 300 % více, než ve volné přírodě.

Tak neuvěřitelné, že to musí být pravda

Tiger King, neboli Joe Exotic, možná vypadá jako přesná karikatura „obyčejného vidláka ze středozápadu“, ale obyčejného na něm není vůbec nic. Občanským jménem Joseph Maldonado Passage sám sebe popisuje slovy jako gay, gun, crazy nebo redneck. U těchto slov popis Joa Exotica ale teprve začíná.

Joe Exotic miluje tygry a chová více než dvě stě různých druhů zvířat včetně lvů, medvědů a právě tygrů samotných. Joe také miluje zbraně, své dva muže, se kterými byl v bigamistickém manželství, své zaměstnance, které si vybírá z řad bývalých trestanců a ze všeho nejvíc nejspíše miluje show. Hlavně tu, jejíž je hlavní postavou.

Tak nějak bychom mohli shrnout první epizodu sedmidílné minisérie. Ale tento příběh toho skýtá ještě mnohem víc. V dalších epizodách se dozvíte o dalších hráčích na poli obchodu s velkými zvířaty v USA a také o jejich dlouholetém nepříteli, ochránkyni přírody a šéfce organizace na ochranu velkých koček, Carole Baskin. Ta by nejradši Joeovi a jemu podobným všechna zvířata sebrala a jejich další chov zakázala, za což ji Joe k smrti nenávidí.

Joe Exotic tygry dle svých slov miloval více než lidi.

Nic není takové, jak se na první pohled zdá

Ani jedna postava příběhu není jednoznačně kladná či záporná, je tak na divákovi, zda bude raději fandit ukřičené ochránkyni zvířat, o které Joe Exotic tvrdí, že zavraždila svého manžela, či excentrickému chovateli tygrů chorobně toužícímu po pozornosti a obviněnému z týrání zvířat a osnování nájemné vraždy. Za tyto činy si Joe Exotic momentálně odpykává dvacetidvouletý trest za mřížemi.

Z něj ho ale možné vysvobodí jeho stále rostoucí popularita. Ta totiž jeho případ dostala až do Bílého domu, kde prezident USA Donald Trump na otázku, zda zvažuje udělit Joeovi milost, prohlásil, že se na to podívá.

Naopak Carole Baskin, která se v minisérii jeví jako zástupce té „správnější strany“ čelí od odvysílání dokumentu velkému množství negativních reakcí od fanoušku tygřího krále.

Carole Baskin obvinil Joe Exotic mimo jiné z vraždy jejího manžela, obtěžování svých rodičů a konspiraci proti své osobě.

Proč něco takového točit?

Jak už je asi jasné, Tiger King není běžný dokument. Mnohým by se mohlo zdát bezpředmětné podobný dokument produkovat. A na první pohled se opravdu může zdát, že důvody k natočení série byly opravdu jen získat velkou sledovanost díky ukázání bizarní „freakshow”.

Sami tvůrci dokumentu ale tvrdí, že hlavním důvodem k natočení série, byla nutnost upozornit na množství exotických zvířat chovaných v zajetí, a že dokonce na začátku série neměli ponětí o věcech, které se v průběhu natáčení objevily a které, oproti původnímu plánu, strhli většinu pozornosti od zvířat k samotným chovatelům.

„Když jsme se procházeli na Floridě, všimli jsme si, že je zde opravdu velké množství lidí, kteří chovají exotická zvířata jako mazlíčky. Toto zjištění nás ohromilo a chtěli jsme sérii původně směřovat převážně k tomuto tématu, netušili jsme, do jakých zvratů a zjištění nás natáčení zavede.” (IndieWire)

Tvůrci se také domnívají, že dokument splnil svůj účel, kterým bylo zlepšit povědomí o chování exotických zvířat, a to přestože k němu došlo skrze medializaci životního stylu jejich chovatelů.

Autoři dokumentu také přiznali, že nad směřováním natáčení v určité fázi téměř ztratili kontrolu, což bylo způsobeno hlavně narcistickým chováním některých aktérů, kteří chtěli být neustále v centru dění a také neutuchajícím přívalem nových informací vyplývající na povrch v každém dalším rozhovoru.

Jeden z tvůrců dokumentu Louis Theroux pózuje s Tiger Kingem

Život Daliborka a Tiger King. Proč soucítíme se špatnými lidmi?

Dokumentární série Tiger King mi v mnohém připomíná český dokument režiséra Víta Klusáka Život Daliborka. Stejně jako výše jmenovaný dokument, Tiger King vyobrazuje velmi kontroverzní osobnost, se kterou má divák tendenci mnohdy proti svému přesvědčení soucítit. Joe Exotic je však oproti něžnému nacistovi Daliborkovi rozený showman, který nemá problém si získat divácké sympatie. Proč ale soucítíme, nebo mnohdy dokonce sympatizujeme s lidmi, kteří jsou bez diskuzí nemorální? Psychiatr Karl Gustav Jung tyto sympatie či fascinaci vysvětluje tím, že v sobě většina z nás schovává touhy po činech, které považujeme za špatné či nemorální a jsme vedeni k tomu tyto touhy potlačit. „Zloduši” nás proto mohou fascinovat, protože dávají takovým choutkám volný průchod.

Sigmund Freud dokonce tvrdí, že lidská přirozenost nás táhne k asociálnímu až antisociálnímu biologicky řízenému a sobeckému jednání. Tuto přirozenost v sobě člověk musí krotit. Zločinci nás tedy možná fascinují kvůli jejich svobodě dělat si co chtějí a neřídit se morálkou či společenskými konvencemi.

Možná také proto se Tiger King tak rychle vyšvihl do čela světových žebříčků sledovanosti. Nicméně dokument nabízí také neuvěřitelný, neskutečně přehnaný, ale naprosto reálný příběh. Takový příběh, jaký kdyby vzešel z pera nějakého scénáristy, většina diváků by ho nejspíše odsoudila jako neuvěřitelnou frašku.

Jak citovat článek?

SUKDOL, Štěpán. Fenomén Tiger King, co se skrývá za nejsledovanějším dokumentem současnosti? In: Markething [online], Martin KOSTELECKÝ, editor. 2020. ISSN 1805 – 4991. Dostupné z: https://markething.cz/fenomen-tiger-king/

Zdroje článku

https://www.tigers-world.com/tigers-in-captivity/

https://www.nytimes.com/2016/04/12/world/asia/wild-tiger-numbers-are-rising-wildlife-groups-say.html

https://www.indiewire.com/2020/03/tiger-king-directors-netflix-interview-1202220039/

https://www.freud.org.uk/learn/discover-psychoanalysis/the-interpretation-of-dreams/wish-fulfilment/

https://highexistence.com/carl-jung-shadow-guide-unconscious/

Zdroje obrázků

https://thebrag.com/quiz-which-tiger-king-character-are-you-that-bitch-carole-baskin/

https://www.bosshunting.com.au/culture/tiger-king-review/

https://www.thetimes.co.uk/article/claws-out-my-adventure-in-the-court-of-the-tiger-king-92bp2bg2r

https://www.5why.com.au/all-the-best-tiger-king-memes-to-scroll-through-after-you-finish-your-binge/

Continue Reading

Student MKPR, ve volném čase pořádá koncerty a festival Žižkovská Noc. Také má kapelu ve které hraje na ten nejlepší nástroj na světě. (Baskytaru)

More in Komentáře

To Top