Connect with us

Komunikace

Uspěje CNN Prima News? Sepsali jsme pro a proti.

Nový zpravodajský kanál CNN Prima News začne vysílat už 3. května. Projekt bude zajišťovat přes 100 novinářů, včetně jmen známých z veřejnoprávních médií. Má kanál šanci uspět v zemi, kde je veřejnoprávní ČT24 nejsledovanějším zpravodajským kanálem z hlediska podílu v Evropě?

PRO – Sází na osvědčené a důvěryhodné novináře
Jedna věc se CNN Prima News musí nechat. Podařilo se jí (až na výjimky) sestavit opravdu silný tým tváří a důvěryhodných novinářských osobností. Ať už mluvíme o Markétě Dobiášové, která působila jako redaktorka Reportérů ČT, nebo Marii Bastlové, která na Radiožurnálu skvěle vedla rozhovory v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu. Připomeňme také, že celou českou CNN měl původně vést Martin Ondráček, velmi zkušený novinář a dlouholetý šéf zpravodajství Novy a Českého rozhlasu. Ten ale z projektu vloni po pár měsících odešel.

Jednou z tváří CNN Prima News bude i Libor Bouček.

PROTI – Některé tváře ze staré Primy zůstávají
Kromě nových tváří v redakci české CNN ale zůstávají tváře jako Karel Voříšek nebo Roman Šebrle. Tim Lister, novinář CNN a mentor projektu v rozhovoru pro Info.cz řekl, že všichni moderátoři CNN budou zároveň skvělí novináři a v případě breaking news budou schopni pohotově reagovat na aktuální dění a klást nepřipravené otázky. Jestli toho je třeba Voříšek schopný, nevíme, jistý obrázek si ale můžeme udělat z jeho moderace prezidentské debaty v roce 2018, kdy místo kladení důležitých otázek pravidelně informoval o tom, kolik se zrovna dívá lidí.

Olympionik Roman Šebrle byl sice z hlavní zpravodajské relace odsunut do sportovního vysílání, stále je ovšem diskutabilní, jestli by, byť sport, neměla moderovat osobnost s většími zkušenostmi a přehledem ve sportovní žurnalistice.

Ve sportovní redakci bude působit i paralympionik a fotograf Jan Povýšil, který také se sportovní žurnalistikou nemá zkušenosti, zato ale v loňských evropských volbách kandidoval jako nestraník za stranu ESO Jaromíra Štětiny.

Studio CNN Prima News je dvoupatrové a pokryté LED diodami.

PRO – CNN Prima News má potenciál oslovit diváky, pro které je ČT24 příliš veřejnoprávní
Přiznejme si to, akurátní a trochu suchý veřejnoprávní styl není úplně pro každého. Televize Nova dosahuje s Televizními novinami stále vyšších čísel sledovanosti než Události na ČT, a jistě je jedním z důvodů i odlehčená forma, kterou novácké zpravodajství nabízí. Podobnou cestou by se chtěla vydat i česká CNN – významné denní zprávy prezentovat formou příběhů. A tento směr naznačil už i v březnu vysílaný pořad Prima Karanténa, na kterém pracoval tým CNN Prima News a kde jsme mezi vstupy z obýváku Markéty Fialové viděli i veselá zvířátka.

Pokud se CNN podaří trefit do vkusu diváka, jistě jich mnoho může získat na svou stranu. O stávající diváky jejich hlavního zpravodajského pořadu Velké zprávy, kteří jsou hlavně vyššího věku, může ale taky velmi jednoduše přijít. Třeba i tím, že se startem CNN už Prima nepočítá s oblíbeným formátem “Divošek”, kam lidé posílají svá vtipná videa se žoviálním sloganem “Budu na Primě”.

PROTI – Důvěryhodnost zpravodajství Primy je podrytá
Redakci zpravodajství televize Prima se za posledních let povedlo pár přešlapů. Za všechny zmiňme uniklý záznam porady z roku 2015, kde tehdejší šéfka zpravodajství Jitka Obzinová dost jasně vysvětluje redaktorům, jak mají informovat o uprchlické krizi, aby vše bylo po chuti majitelům televize. 

V roce 2016 zase v reportáži s běžencem došlo k chybě v překladu, kdy z výpovědi uprchlíka vypadl podmiňovací způsob a vyjádření působilo, že Iráčan pohrdá nabízeným bytem, protože vypadá jako pro zvířata. Ve skutečnosti ale pouze uvedl, že pokud by byt vypadal jako pro zvířata, vrátil by se zpátky do Iráku.

Diskuzní pořad Partie, který se na Primě vysílá každou neděli, hostil od ledna 2020 pouze vládní ministry a dvakrát premiéra Babiše. 29. března byli dokonce hosty rovnou dva ministři za ANO – Alena Schillerová a Karel Havlíček. První zástupce opozice se v pořadu objevil až 5. dubna.

A konečně, dvakrát důvěryhodné nebyly ani osobnosti hlásící zprávy. Sportovec Roman Šebrle ani modelky Gabriela Lašková a Eva Perkausová mohou vzbuzovat pochybnosti, zda by zvládli například živý vstup z terénu.

PRO – CNN Prima News nebude jen televize
Česká CNN nebude působit jen v televizi, ale samozřejmě také na internetu. Ambicí šéfa jejího on-line týmu je dostat platformu cnnprima.cz mezi nejnavštěvovanější weby v Česku. Pokud se Primě podaří vybudovat kvalitní zpravodajský server, může výrazně zvýšit dosah svých zpráv a lépe financovat celý projekt z příjmů z reklamy – která bude oproti ČT24 i přímo ve vysílání.

Na druhou stranu se nabízí paralela se serverem tn.cz, který je ve vysílání Novy zmiňován ve všech zpravodajských relacích. Podle výzkumu agentury Nielsen Admosphere je ale tento web až na 18. místě v žebříčku TOP 20 nejsledovanějších denních zdrojů médií. Výrazně vede Seznam.cz, který zasahuje denně 45 % lidí, u TN.cz jde jen o 7 %.

Denní konzumace médií v roce 2019 (zdroj: https://twitter.com/helena_truchla/status/1123867504772878338)

Jestli se Primě podaří využít potenciál, nebo dojede na výše uvedená rizika, bude možné vyhodnotit nejdříve půl roku po spuštění. Narozdíl od veřejnoprávní televize bude o úspěchu nebo neúspěchu rozhodovat sledovanost. Ředitel Primy Marek Singer by rád dosáhl sledovanost 1,5 % do 1 roku. ČT24 loni dosahovala průměrné sledovanost 4 %.

Zdroje

https://www.hatefree.cz/blo/hoaxy/1412-prima-uprchlici-irak
https://hlidacipes.org/nahravka-z-porady-zpravodajstvi-tv-prima/
https://www.info.cz/strategie/prosel-blizky-vychod-ted-ceskou-primu-meni-v-cnn-nehodlame-se-podbizet-rika-tim-lister-44336.html
http://www.ato.cz/
https://www.mediaguru.cz/clanky/2020/04/cnn-prima-news-chce-do-roka-1-5-podil/

Zdroj úvodní fotky

https://www.mediaguru.cz/clanky/2020/04/cnn-prima-news-zahaji-sve-vysilani-v-nedeli-3-kvetna/

Jak citovat tento článek?

KOSTELECKÝ, Martin. Uspěje CNN Prima News? Sepsali jsme pro a proti In: Markething [online], Karolína KUBŮ, editor. 2020. ISSN 1805 – 4991. Dostupné z: https://markething.cz/cnn-prima-news

Continue Reading

Student 3. ročníku Marketingové komunikace a PR na FSV UK., momentálně na Bournemouth University.

More in Komunikace

To Top