Komentáře
Lidovecké tažení proti dvojí kvalitě potravin aneb stejné rybí prsty pro všechny
Už nějakou dobu se po hospodách a kavárnách šuškalo o tom, že od Aše na západ mají „čokoládovější“ čokoládu a že německé párky obsahují skutečné maso, kdežto do těch našich nám namíchávají hlínu a cement. Nikdo to však nevěděl jistě. Pak se ale objevil spasitel Marián Jurečka, 1. místopředseda KDU-ČSL, která by se po nedávné kauze jejího předsedy měla spíš přejmenovat na Strana pro nepráva zvířat, a potvrdil to, co jsme si všichni mysleli. Tedy, že jsme popelnicí Evropy.
Temná historie KDU
S komunikací lidovců to bylo vždycky jako na horské dráze. Jednou se něco povedlo — a podruhé už zase ne. Třeba jako tomu bylo tenkrát, když museli pozastavit kampaň „Ryba domácí“, během které se prodalo ještě méně českých ryb než před jejím spuštěním. Potřebovali očistit resort Ministerstva zemědělství, a tak v čele se zastáncem českých výrobků Mariánem Jurečkou odstartovali další masivní kampaň „České Vánoce“, kterou sami považovali za úspěšnou, i když dodnes nikdo neví, kolik českých potravin se vlastně prodalo, jelikož je nikdo nedokázal jasně definovat. Letos se však KDU oproti minulým rokům zadařilo.
Rybí prsty jako důkaz
Pomineme-li kauzu se zemřelým, tedy slovy Pavla Bělobrádka chcíplým, psem, tak můžeme rok 2017 nazvat rokem úspěšné „komunikační aktivity lidovců“. Marián Jurečka si nedal pokoj a konečně vyzval k efektivnímu řešení dvojí kvality potravin. Z Bruselu se mu dostalo odpovědi, že se na problému (někdy) začne pracovat. S tím se však nechtěl smířit, a tak se rozhodl, že nechá provést průzkum, který potvrdí to, co si všichni už delší dobu myslíme. Tedy, že na západě mají kvalitnější potraviny než u nás. Samotná Česká republika však nestačila jako dostačující reprezentativní vzorek, a tak jako první ministr v historii Evropské unie nechal provést průzkum, který měl za úkol srovnat potraviny v pěti státech, a sice v České republice, Německu, Rakousku, Maďarsku a na Slovensku. Jako důkaz mu pak stačily rozdíly, které se objevily v rybích prstech.
Třináctiprocentní rozdíl v obsahu masa a o 30 gramů vyšší gramáž ve výrobcích určených pro Němce. Jurečkovi, kterému se touto kauzou dostalo mediální pozornosti, pak stačilo, aby neusnul na vavřínech a dohnal tažení co nejdál. Vždyť na dvojí kvalitu potravin upozorňoval už dříve jeho stranický kolega Pavel Svoboda nebo ještě před ním poslanci ČSSD, kteří tuto problematiku chtěli na půdě Evropského parlamentu řešit již v roce 2011. Ovšem neúspěšně. Nikomu se nepodařilo kauzu dotáhnout do zdárného konce nebo alespoň dostat do médií.
Jurečka vítězí, Brusel prověří
Díky výsledkům z průzkumu, které provedla VŠCHT, a následnému tlaku ze stran médií nabrala kauza takových obrátek, že se z ní stal mezinárodní skandál. Ten se nevyhnul ani našim východním sousedům. Premiér Slovenska Robert Fico dokonce kvůli dvojí kvalitě potravin nechal svolat všechny své kolegy z V4, aby se mohl setkat se samotným předsedou Evropské unie Jeanem-Claudem Junckerem. Schůze pak nejspíš přiměla Junckera k tomu, aby se ve svém projevu Čechů a Slováků zastal a přislíbil tak řešení problému. Evropská komise několik dní poté rozhodla, že vynaloží 52 milionů na další testy, které mají konečně potvrdit, že výrobci potravin některým trhům ubírají na kvalitě. Na této mediální vlně se stihly svézt i některé obchodní řetězce. Například britský řetězec Iceland odstartoval kampaň „Neděláme rozdíly“, která informuje o tom, že zákazníci v českých obchodech naleznou úplně stejně kvalitní potraviny jako v Anglii.
Lidovcům, kteří obývají prostory budovy Ministerstva zemědělství, se pravděpodobně konečně podařilo něco změnit. Jedná se o kauzu, která v českém politickém rybníčku nemá obdoby, neboť zprvu nevinný průzkum vyvolal tak silné reakce, že se povědomí o problému během několika týdnů přesunulo z České republiky do celé Evropské unie. Jurečka tak na sebe i svůj tým může být právoplatně hrdý, protože se mu podařilo dokázat, že když se politik bije za správnou věc, tak může nakonec zvítězit. Komunikaci samotné KDU-ČSL teď však raději necháme chvíli stranou.
Jak citovat tento článek?
HONC, Martin. Dvojí kvalita potravin aneb rybí prsty pro všechny stejné. Michal REŽNÝ, editor. In: Markething [online], 2017. ISSN 1805 – 4991. Dostupné z: https://markething.cz/dvoji-kvalita-potravin/
Zdroje:
http://www.ceskenoviny.cz/pr/index_view.php?id=1523861
http://www.denik.cz/ekonomika/dvoji-kvalita-potravin-lidovci-vycitili-tema-20140318.html
Zdroj náhledového obrázku:
Radoslav Penkov
Zdroje obrázků:
http://img.blesk.cz/img/1/normal690/3556930_jurecka-potraviny-dvoji-kvalita-v3.jpg?v=3
http://1gr.cz/fotky/lidovky/14/122/lnorg/LUB57fdf9_SvobodaPavel.JPG