Connect with us

Komentáře

​​ČR v předsednictví Rady EU – opět to Evropě „osladíme“?!

Po více jak 13 letech Česko opět dostává do rukou pomyslné žezlo a od letošního července na půl roku povede Radu Evropské unie. I když se může zdát, že je to příliš krátká doba na to, aby naše země prosadila výraznější změny a upevnila svou pozici mezi ostatními státy, je to funkce i dostatečně dlouhá k tomu, aby naši diplomacii poškodila. Jak se tedy česká vláda na předsednictví připravuje? A „osladíme“ to Evropě tak jako v roce 2009?

Členské státy EU zasedají do předsednictví Rady dle předem stanoveného pořadí každých 13,5 roku na 6 měsíců. Během této doby má předsednická země šanci ovlivňovat různá politická a legislativní rozhodnutí Rady ze všech možných oblastí (např. životní prostředí, vzdělání, finance a rozpočty, zemědělství, …). Předsednická země tak určuje její agendu a priority. Proto je předsednictví považováno za jeden z nejdůležitějších nástrojů k posílení prestiže, ale i schopnosti prosazovat zájmy jednotlivých členských států.

Předsednictví v Radě EU naši zemi historicky čeká podruhé. Pro kontext si však připomeňme, jak probíhalo to první. Vyznačovalo se především pokusem o trapnou metaforu to Evropě „osladit“ kostkou cukru (viz video níže), satirickým dílem Entropa umělce Davida Černého, kauzou ProMoPro a zejména pádem vlády uprostřed mandátu. Tehdejší vládu Mirka Topolánka totiž přímo uprostřed předsednictví svrhl Jiří Paroubek, což vedlo k nenávratnému oslabení hlasu Česka v rámci EU a nic zásadního se tedy nepodařilo prosadit. Nikdo v Evropě nechápal, proč Češi v době, kdy mají takovou šanci se na mezinárodním poli zviditelnit, řeší své vnitrostátní spory…

Spot k českému předsednictví v roce 2009

Druhá šance

Vláda slibuje, že o předsednictví bude nejen slyšet, ale nepůjde ho ani přehlédnout.  A spolu s ním bude v centru pozornosti celé Česko. To se už bohužel jednou neslavně podařilo. Poučí se však Češi ze svého prvního nezdařeného pokusu? To zatím není zcela jasné. Naše předsednictví se blíží mílovými kroky, přesto ze strany vlády zatím žádný náznak komunikační strategie znám není. Z komunikačních kanálů je v provozu twitterový účet @backstageCZPRES, hlavní základnou se pak má stát web eu2022.cz, který má sloužit jako hlavní nástroj pro komunikaci a propagaci českého předsednictví. I samotný web vlády informuje o důkladných přípravách na předsednictví a zdůrazňuje jeho důležitost pro ČR. 

Je tu ovšem několik ALE: oficiální web předsednictví bude spuštěn až měsíc před zahájením, oficiální logo a vizuální styl komunikace se odhalí rovněž až těsně před startem a žádný oficiální dokument se slibovanou komunikační a obsahovou strategií není nikde k nahlédnutí. Jak chce tedy vláda včas předsednictví propagovat a informovat o jeho obsahu a organizaci? To nasvědčuje tomu, že se vše chystá na poslední chvíli… Vláda nicméně i tak slibuje zajímavé kreativní pojetí a  360° komunikaci včetně prezentace v médiích a outdoorové kampaně. 

Samotnou vládu máme sice zbrusu novou, dokonce i úspěšně získala důvěru, ovšem jak si novopečení ministři poradí s takto náročnou manažerskou funkcí, není příliš jasné. Na jednu stranu naše nová vláda ani premiér nenesou škraloup v podobě podezření z dotačních podvodů a střetu zájmů, jako tomu bylo za doby Andreje Babiše. Na stranu druhou do vlády nastoupili ministři, kteří mnohdy nemají žádnou exekutivní ani evropskou zkušenost, což za předpokladu, že mají půl roku vést veškerá jednání s lídry EU, může být problém.

Coffee or tea? Or

Není tomu tak dávno, co Alena Schillerová coby ministryně financí čelila vlně kritiky od veřejnosti i opozice za nedostatečnou úroveň angličtiny. Ovšem jak se ukazuje, navzdory mnoha slibům pětikoalice ani její ministři nemají úroveň angličtiny o moc lepší. Několik z nich nedostatečnou znalost přiznalo dokonce otevřeně. To je velkým problémem i z hlediska image, protože ministr zároveň často mluví například k zahraničním novinářům, kteří budou chtít pokládat otázky. A němý ministr vypadá opravdu nedůstojně.

Vhodným krokem v rámci příprav se zdá být vytvoření nové funkce ministra pro evropské záležitosti. V rámci předsednictví by se měl významně podílet na přípravách a zároveň sloužit jako pravá ruka premiéra, který bude hlavním aktérem celé události.

Prioritou českého předsednictví ve druhé polovině roku 2022 má být zejména ekonomická obnova po koronavirové krizi, otázky jaderné energetiky a spalovacích motorů či budování jednotného digitálního trhu.

Kdo šetří, má za tři?

Do našeho předsednictví zbývá sice už jen pár měsíců, ale politická či komunikační strategie v tuto chvíli zatím jasná není. Nejvíce kritiky se zatím snáší snad na to jediné, co prozatím konkrétně známe – rozpočet. S částkou 1,4 miliardy se dle odborníků zájmy České republiky příliš neprosadí.

Kvůli nízkému rozpočtu nakonec vláda nekoupila plánovanou budovu v Bruselu, kam se mělo přestěhovat nejen Stálé zastoupení České republiky při EU i s novými zaměstnanci, ale také české velvyslanectví v Belgii. Kabinet nakonec jen pronajal kancelářské prostory. Bývalý premiér Andrej Babiš také nevyslyšel žádost velvyslance o 122 nových odborných zaměstnanců a schválil jen zhruba polovinu. Doplnit je mají studenti a stážisté. Celkem tak bude v klíčové bruselské centrále země pracovat na předsednictví jen zhruba 170 českých odborníků. Je to nejméně, kolik kdy předsedající stát měl. Více vyjednavačů (210) dokonce zaplatila i maličká Malta…

Otázkou však je, do jaké míry je skutečně nutné do tak krátkodobé funkce investovat stamiliony z národní kasy v době, kdy je zapotřebí škrtat a šetřit. Ovšem to, jestli je pro covidem zeslabené Česko výhodnější investovat peníze napřímo do vlastní ekonomiky, nebo nepřímo formou prosazování zájmů (např. udržení jaderné energetiky) a zlepšování renomé na poli Rady EU, ukáže teprve čas.

Jak citovat tento článek?

PROCHÁZKA, Ondřej. ​​ČR v předsednictví Rady EU – opět to Evropě „osladíme“?! Filip THEIN, editor. In: Markething [online], 2022. ISSN 1805 – 4991. Dostupné z: https://markething.cz/cr-v-predsednictvi-rady-eu

Zdroje:

Continue Reading

Student 2. ročníku MKPR na FSV UK. Miluje cestování, filmy a sociální sítě.

More in Komentáře

To Top