Connect with us

Marketing

Co stojí za virálem Debilní kecy holek?

Během minulých dnů obletělo internet virální video Debilní kecy holek – série hlášek a miniscének, které si utahují ze stereotypizovaných vyjádření žen. Video za tři dny dosáhlo více než půl milionu zhlédnutí, na Facebooku ho sdílely tisíce uživatelů a je tak v současnosti nejsledovanějším a nejsdílenějším videem českého internetu. Pátrali jste ovšem po tom, kdo ho natočil a pro koho?

Holky, maturita, káva – proč?

Video vytvořila agentura ViralBrothers, specializující se na virální videa, která sestává z dvojice Čeněk Stýblo a Erik Meldik. Z jejich dosavadních počinů stojí za řeč například podobné Debilní kecy Pražáků (za účelem selfpromotion) nebo LakovnaRap (propagující firmu Express Lakovna). Virál Debilní kecy holek je inspirován zahraničním fenoménem Shit Girls Say (někdo by řekl, že nejde o inspiraci, ale přímo o plagiátorství; to posuďte sami).

Jak je uvedeno v popisu, video propaguje web namaturezalezi.cz. Nedává ovšem důvod, proč by divák měl web navštívit a navíc souvislost s maturitou není na první pohled zřejmá – i proto zaznamenal během dvou dnů návštěvnost „pouze“ kolem 18 000, kdežto video Debilní kecy holek dosahovalo již 400 000 zhlédnutí. Web je nezaměnitelně obrandovaný logem Douwe Egberts, takže je ihned jasné, kdo za projektem stojí. Odehrává se na něm soutěž o nejlepší maturitní tablo – třída s největším počtem hlasů získá 10 000 Kč na třídní výlet, relaxační koutek pro školu, billboard s tablem a trička s logem Douwe Egberts.

Přihlašování tabel probíhá pouze do 29. února. To je škoda, protože video bylo vypuštěno 15. února a z vlastních zkušeností vím, jak dlouho trvá maturitní třídě shodnout se na tématu tabla, domluvit focení a tablo vyrobit – 14 dnů je na reakci cílové skupiny příliš málo času. Navíc v mnoha městech se tabla tradičně vyvěšují až v březnu či dubnu; v únoru stále ještě probíhají maturitní plesy, takže je organizační snažení maturantů upřené spíše k nim. Pokud tedy třídy nezahájily práci na tablu s předstihem a chtěly by se soutěže zúčastnit, je potřeba okamžitá pohotovost, což může vyústit v unáhlenost tvorby tabla a možná i nedostatečnou kvalitu příspěvků.

ViralBrothers vítězí

Kampaň se utápí v řadě nejasných souvislostí. Debilní kecy holek – slogan Na matuře záleží – soutěž o maturitní tablo – káva Douwe Egberts? Od videa k soutěži, popř. kávě je cesta složitá, a tak není divu, že se na ní člověk může ztratit. Podle vyjádření Lindy Jelínkové, brand managerky Douwe Egberts, video „nevzniklo kvůli propagaci kávy, ale aby pomohlo zvýšit povědomí o soutěži v rámci specifické komunity lidí ve věku 17 – 21 let“. Návštěvnost 18 000 uživatelů na webu během dvou dnů je dle jejích slov přesně to, co chtěli. Pokud je tento skromný požadavek naplněn, zbývá jen pogratulovat. Mám však pocit, že se dalo získat mnohem víc. A vítězem kampaně není Douwe Egberts, ale ViralBrothers.

 

Debilní kecy holek

ARVE Error: need id and provider

 

Původní verze Shit Girls Say

ARVE Error: need id and provider

 

Eliška Kubešová, absolventka oboru Marketingová komunikace a PR, v současnosti studentka žurnalistiky taktéž na FSV UK.

 

KUBEŠOVÁ, Eliška. Co stojí za virálem Debilní kecy holek? Markething [online]. [cit. 2012-02-18]. Dostupné z: http://www.markething.cz/co-stoji-za-viralem-debilni-kecy-holek

 

Continue Reading

Ex-šéfredaktorka webu Markething.cz. Absolventka Marketingové komunikace a PR na Univerzitě Karlově v Praze a žurnalistiky ve švédském Örebro. Zajímá se o popkulturu, hudbu, právo, chov koček, dění na internetu a Skandinávii.

More in Marketing

To Top