Connect with us

Komentáře

BTS čelí rasistickým útokům. Ty jsou součástí větší proti-asijské xenofobie.

Jedna z největších k-popových skupin světa – jihokorejská kapela BTS čelí v posledním roce urážlivým a rasistickým útokům. Poslední případ z minulého týdne, kdy společnost Topps vyobrazila kapelu dehonestujícím způsobem, ještě více rozvířil debatu o nárůstu nenávistných zločinů páchaných na Asiatech na celém světě. Tento trend související s pandemií covidu-19 tak zvyšuje počet obětí, které můžeme pandemii připsat. 

Shitstorm kolem BTS

Společnost Topps prodávající satiristické karty uvedla v úterý 16. března na trh sběratelskou sadu Topps Garbage Pail Kids: The Shammy Awards, která zobrazovala umělce nominované na letošní cenu Grammy. Na ilustracích si dělala srandu ze hvězd jako jsou například Billie Eilish nebo Harry Styles.

Co ale vzbudilo bouřlivé reakce internetu, byla karikatura jihokorejské kapely BTS, která je ukazovala se škrábanci na obličeji. Nálepka s názvem „BTS Bruisers“ znázorňovala všech sedm členů korejské popové skupiny jako figurky ve hře Whack a Mole, kteří zůstali s pohmožděninami poté, co je udeřila Grammy. Karta měla odkazovat na jejich neproměněnou nominaci v kategorii Best Pop Duo / Group Performance.

Fanoušky rozhořčila karikatura ukazující zmlácené členy kapely (zdroj: topps.com)
 Fanoušky rozhořčila karikatura ukazující zmlácené členy kapely (zdroj: topps.com)

Twitterový příspěvek oznamující uvedení kolekce s touto kartou vyvolal tisíce reakcí pod hashtagem #RacismIsNotComedy, ve kterých řada fanoušků obvinila společnost z podpory násilí vůči Asiatům.

https://twitter.com/chanelvntes/status/1372037184987881473?s=20

V reakci na bouřlivé komentáře se nakonec společnost omluvila a nálepku z kolekce stáhla. 

Mnoha lidem prohlášení společnosti nestačilo. Nálepka podle nich nejen dehonestovala samotnou kapelu BTS, ale představovala rasistickou karikaturu, která zpěváky dehumanizovala způsobem, jakým žádného jiného umělce. 

Společnost navíc kolekci uvedla v době rostoucího násilí páchaného na Asiatech, a také ve stejný den, kdy došlo ke střelbě v masážních salonech v Atlantě, během kterého si pachatel záměrně vybíral zákazníky asijského původu. 

BTS jako SARS

Není to poprvé,  kdy byla tato úspěšná popová kapela vystavena posměškům a urážkám na jejich osobu. V nedávné době se musela německá rozhlasová stanice Bayern3 omlouvat za výroky svého moderátora Matthiase Matuschika, který v živém vysílání přirovnal kapelu BTS ke koronaviru. Při hodnocení cover verze písně Fix you od Coldplay, kterou BTS zveřejnili na svém Youtube, skupinu popsal jako „nějaký mizerný virus, na který snad brzy bude také vakcína“. Vysílání měl zakončit výrokem, že za tuto verzi písně by si členové kapely zasloužili vyjet na dovolenou do Severní Koreje.

Fanoušci skupiny tyto výroky odsoudili a sdíleli příspěvky spolu s hashtagy #Bayern3Racist, #RacismBayern3 nebo #RassismusBeiBayern3, které měly na incident upozornit a donutit stanici k omluvě.

Bayern3 poté vydala oficiální omluvu, ve které řekla, že Matuschik chtěl vyjádřit svůj názor na k-popovou verzi písně Fix You a jeho úmyslem nebylo kohokoliv urazit. Matuschik však přilil olej do ohně prohlášením pro německou společnosti Buzzfeed, kdy řekl, že podcenil obrovský fanouškovský potenciál skupiny a fanoušky kapely nazval „fanatickými stoupenci stroje na peníze“.  

https://twitter.com/vfxjimin/status/1365087547412475904?s=20
Reakce fanouška kapely na omluvu stanice Bayern3.

Za kapelu BTS se postavila řada hudebních umělců, kteří uvedli, že rasismus či xenofobie se nesmí skrývat za humor.

Z instagramového příběhu zpěvačky Halsey. (https://www.instagram.com/iamhalsey/)
Z instagramového příběhu zpěvačky Halsey.
Reakce zpěvačky Lauv na Twitteru.

Stanice Bayern3 následně vydala další omluvu. Mnoha lidem, kteří na incident reagovali, se ale nelíbilo, jakým způsobem byla situace moderátorem zlehčována a poukazovali na fakt, že Asiaté v posledním roce čelí vlně nenávisti. 

Vzrůstající vlna útoků

Počet nenávistných projevů vůči lidem s asijskými kořeny od počátku pandemie covidu-19 roste.  Podle Centra pro studium nenávisti a extremismu vzrostly v největších amerických městech zločiny proti Asiatům páchané z nenávisti během posledního roku o 150 %. Od března loňského roku mělo dojít až k 3 800 incidentům. Jejich motivem je přesvědčení o tom, že Asiaté jsou zodpovědní za koronavirus kvůli jeho původu v čínském Wu-chanu.

K nenávistným incidentům nedochází ale jen v USA. Nárůst proti-asijských incidentů hlásí města v Kanadě, Austrálii ale i Evropě. Kanada ve své výroční zprávě uvedla, že menšiny vnímají, že k obtěžování nebo útokům na základě jejich rasy, etnického původu nebo barvy pleti dochází častěji. Podle policejního oddělení ve Vancouveru se počet zločinů páchaných na lidech asijského původu od roku 2019 do roku 2020 dokonce zvýšil o 717 %

Další incidenty vyvolaly pobouření například ve Velké Británii, kde byl na konci února brutálně napaden vysokoškolský pedagog čínského původu. 

S narůstajícím počtem těchto útoků se výzva #StopAsianHate rozšířila prakticky po celém světě. Problému s nenávistí vůči lidem s asijskou příslušností nyní čelí nejen USA nebo Evropa, ale  již dlouho zahrnuje stereotypy a diskriminaci etnických a náboženských menšin i domorodého obyvatelstva v Asii. 

Trumpova anti-asijská rétorika

V souvislosti s nedávným útokem v Atlantě byl bývalý americký prezident Donald Trump obviněn z rozněcování této proti-asijské nálady. Trump již od března používal k označení covidu-19 výraz „čínský virus“, čím okamžitě spojil toto globální onemocnění s Čínou. Během pandemické krize také několikrát použil označení “Kung flu”. Zločiny z nenávisti vůči asijským Američanům vzrostly brzy poté, co se nemoc dostala k americkým břehům.

Studie Kalifornské univerzity v San Franciscu analyzovala twitterové příspěvky zveřejněné týden před a týden poté, co Trump použil označení „čínský virus“ (#chinesevirus) ve svém Twitterovém příspěvku. Z analýzy vyplynulo, že týden poté, co toto označení použil, se zvýšil počet uživatelů tweetující s tímto hashtagem více než 10x a stal se tak hlavním označením pro nemoc covid-19 na sociálních sítích. Většina tweetů obsahující označení #chinesevirus jej používala s negativní konotací a byla u nich větší pravděpodobnost, že projevují proti-asijskou nenávist.

Jeden z několika příspěvků, na kterém Donald Trump používá k označení nemoci pojem “Chinese virus”.

Několik amerických představitelů se proti Trumpovým výrokům veřejně ohradilo. 

Kalifornský představitel Ted Lieu na Twitteru napsal, že Trumpovy výroky vyvolaly diskriminaci asijské americké komunity.
Vyjádření kalifornské představitelky Judy Chu, která se stala první čínskou Američankou zvolenou do Kongresu v historii USA.

Současný americký prezident Joe Biden ve svém nedávném projevu násilné rasově motivované incidenty odsoudil, označil je za „neamerické“ a vyzval k jejich zastavení. Řekl, že Asiaté žijící v zahraničí zažívají „brutální zločiny z nenávisti kvůli pandemii…, jsou obtěžováni, obětováni a obviňováni“.

Užívání slovního spojení “čínská nemoc” se prosazovalo i v České republice a často jej užívala i největší česká média. Tento výraz byl několikrát použit Českou televizí (např. reportáž z 6.4. 2020) a bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek se v březnu minulého roku vyjádřil na Twitteru takto:

Proti geografickému pojmenování infekčních nemocí se přitom Světová zdravotnická organizace (WHO) vymezila již v roce 2015, kdy vydala směrnici vyzývající k tomu, aby nemoci nebyly pojmenovány podle místa původu a minimalizovaly se tak zbytečné nepříznivé účinky na národy, ekonomiky a lidi. 

Na celosvětovou vlnu hejtu reagují i značky

Rostoucí počet útoků vůči Asiatům přiměl největší světové značky k reakci. Svůj postoj řada z nich vyjádřila na sociálních sítích pomocí hashtagu #StopAsianHate, čímž dala signál o tom, že soucítí s asijskou komunitou

Reakce televizní společnosti Nickelodeon na Instagramu.

K situaci se v nedávné době vyjádřily módní značky jako Tommy Hilfiger, Nike nebo Converse, které vydaly nezávislá prohlášení. Stejně tak učinily i mediální společnosti ESPN, HBO, Complex a Westbrook. Populární likérová značka Hennessy vyjádřila podporu asijské americké komunitě poskytnutím daru organizaci #HateIsAVirus, která se věnuje boji proti asijské nenávisti.

Společnost Nike zveřejnila 19. února video, ve kterém adresovala svou podporu asijské komunitě. Značka darovala 500 000 dolarů 20 neziskovým organizacím, které podporují komunity asijských Američanů, Středního východu a Pacifiku.

Facebook uskutečnil živé vysílání na Instagramu, jež měla vzdělávat o protiasijké rétorice a útocích, které se nyní dějí, ale také o širších základech systémového rasismu.

Společně boj s nemocí vyhrajeme

Smrt George Floyda v květnu minulého roku odstartovala demonstrace za podpory Black Lives Matter, během kterých se celosvětově protestovalo proti policejní brutalitě a rasově motivovanému násilí proti Afroameričanům. Nyní se pozornost začala věnovat rasistickému zacházení vůči lidem asijského původu, které je citelné nejen v Americe, ale i v celém asijsko-pacifickém regionu, a které akcelerovala pandemie covidu-19.

S větším počtem očkovaných lidí by měla odejít hrozba z nemoci a jejího dalšího šíření, klíčovou otázkou ale zůstává, zda tento další virus – plný nenávisti a násilí – skončí také. 

Namísto hledání viníka za celosvětovou pandemii bychom se měli zaměřit na řešení jejich důsledků. Situace ohledně rasistických útoků na kapelu BTS ale ukazuje, že hlasy jejich fanoušků jsou silnější než hlasy xenofobních kritiků na sítích, a že současná podpora významných celosvětových médií a značek může být povzbudivým krokem k hledání rasové spravedlnosti.

Jak citovat tento článek?

MALEČOVÁ, Tereza. BTS čelí rasistickým útokům. Ty jsou součástí větší proti asijské xenofobie. Martin HONC, editor. In: Markething [online], 2021. ISSN 1805 – 4991. Dostupné z: https://markething.cz/bts-celi-rasistickym-utokum-ty-jsou-soucasti-protiasijske-xenofobie

Zdroje:

https://www.buzzfeed.de/buzz/bayern-moderator-aeussert-sich-rassistisch-gegenueber-der-k-pop-gruppe-bts-90219819.html

https://refresher.sk/95448-Rozhlasovy-moderator-prirovnal-juhokorejsku-skupinu-BTS-ku-koronavirusu-SARS-Fanusikovia-ho-oznacili-za-rasistu-a-xenofoba

https://www.forbes.com/sites/bryanrolli/2021/03/17/topps-racist-bts-garbage-pail-kids-sticker-would-have-been-a-terrible-idea-at-any-time/?sh=6cda35bb62fb

https://www.nbcnews.com/news/asian-america/biden-calls-hate-crimes-against-asian-americans-wrong-it-s-n1260753

https://wave.rozhlas.cz/cinska-chripka-jihoafricka-mutace-opustme-slova-ktera-vyvolavaji-nenavist-8450544

https://www.independent.co.uk/news/world/americas/us-politics/trump-atlanta-shooting-china-flu-anti-asian-b1818461.html

https://www.insider.com/bts-matthias-matuschik-bayern-3-racism-comments-apology-2021-2

https://www.independent.co.uk/arts-entertainment/music/news/bts-topps-card-pulled-grammys-b1818926.html

https://meaww.com/garbage-pail-kids-shammy-awards-violent-portrayal-bts-cartoon-bruisers-fan-reactions-asian-hate

https://finance.yahoo.com/news/asian-american-pacific-islander-hate-crimes-violence-143532205.html

https://news.yahoo.com/major-brands-around-world-share-211203162.html

https://finance.yahoo.com/news/asian-american-pacific-islander-hate-crimes-violence-143532205.html

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/vypadni-z-nasi-zeme-ty-cinsky-vire-pripady-napadeni-asiatu-pribyvaji-146908

https://www.washingtonpost.com/nation/2021/03/19/trump-tweets-chinese-virus-racist/

https://eu.usatoday.com/story/entertainment/celebrities/2021/03/17/bts-fans-criticize-topps-sticker-portraying-band-bruised-faces/4734929001/

https://www.hrw.org/news/2020/04/01/trump-adds-asian-americans-fears

Continue Reading

Studentka 3. ročníku MKPR na UK.

More in Komentáře

To Top