Marketing
Prezidentská kampaň v Americe: bitva o „Swing states“ vrcholí
Už dnes se rozhodne, kdo se stane novým americkým prezidentem. Proto jsme se podívali na to, jak letošní kampaň vypadala, jaká témata dominovala a jaké strategie kandidáti zvolili. Proč v USA nevyhrává kandidát s největším počtem hlasů a proč se kampaň soustředí hlavně na pár vybraných států?
Ačkoliv jsou Spojené státy prezidentským systémem, volby zde probíhají nepřímo – přes sbor volitelů (electoral college). Každý stát má tolik volitelů, kolik míst má v Kongresu. Ti se pak přikloní k tomu kandidátovi, který v jejich státě získá více hlasů od voličů. Vítězství tedy nezávisí na celkovém počtu voličských hlasů v celé zemi, ale na počtu získaných volitelů z jednotlivých států. Kandidát s více voličskými hlasy tak může prohrát, jak se naposledy stalo v roce 2016.
Klíčové jsou proto tzv. „battleground” nebo „swing” státy, kde je podpora kandidátů vyrovnaná. Proto se kampaně a finance kandidátů soustředí právě zde. Aktuálně jde o Pensylvánii, Michigan, Severní Karolínu, Arizonu, Wisconsin, Georgii a Nevadu, kde rozdíly mezi kandidáty v průzkumech kolísají kolem ± 2 %.
Kandidáti využívají různé metody na oslovení voličů z těchto států. Kamala Harris si nedávno pronajala reklamní plochu o velikosti 580 tisíc m² na ploše hudební arény v Las Vegas, Nevada.
Oba kandidáti investovali do reklamy během NFL zápasů v Pensylvánii či ji dohromady se svými spolukandidáty navštívili více než 50 krát. Ta je v těchto volbách považována za nejdůležitější swing země. Poslední předvolební tahy se uskutečnily na předvolebních shromážděních zejména v klíčových „swing” státech a kampaň dnes oba zakončují v Pensylvánii, čímž potrhují její důležitost.
Mamala ve hře
Kreativní reklamy nejsou jedinou taktikou v politické kampani – zásadní je i samotná strategie. Ta se liší stát od státu, platforma od platformy, cílovka od cílovky, ale několik ústředních konceptů a témat kampaně zůstává. Kamala Harris zdůrazňuje svobodu a pokrok – tedy klasická témata Demokratické strany.
Oficiální znělkou její kampaně se stala píseň od Beyonce – Freedom (Svoboda). Svoboda rezonuje hlavně v souvislosti s reprodukčními právy, tedy právem na interrupce, za které Harris bojuje. Mnozí ji považují za klíčové volební téma s vysokým mobilizačním potenciálem, zejména mezi ženami v reprodukčním věku.
Poslední dobou začala dominovat i ekonomická otázka. „Pokrok“ je přetaven do sloganů We are not going back a kampaně New way forward, jež představují balíček ekonomických opatření zaměřený na střední třídu. Zahrnuje přísliby dostupnější zdravotní péče či daňových úlev na děti a příjem.
Kamala tak cílí především na liberální voliče, střední třídu, menšiny (zejména na Afroameričany), mladé a ženy. U poslední skupiny dle průzkumů silně boduje. Na mladé voliče pak cílí nejen tématy samotnými, ale i sociálními sítěmi, kde na TikToku sdílí trendy edity, nazývá se “Mamalou” a objevuje se po boku celebrit. Naposledy si dokonce zahrála sama sebe v komediální show Saturday Night Live.
Kampaňový tón komunikace postupně přešel ze smířlivého na konfrontační. Kamala nedávno označila Trumpa za fašistu a Joe Biden zas o Trumpových podporovatelích prohlásil, že jsou „odpad“ (i když se spekuluje, jak to vlastně myslel). Trumpa demokrati líčí jako hrozbu pro demokracii, občanská práva a jako neschopného „kriminálníka“. Podle průzkumů téma demokracie mezi voličkami Kamaly dokonce převládá nad otázkou interrupcí, což vysvětluje změnu rétoriky.
Klíčová témata pro voličky Harris. Zdroj
Trumpova strategie
Trumpova kampaň se naopak tradičně zaměřuje na témata, jakými jsou migrace, ekonomická stabilita, bezpečnost, zahraniční politika a ochrana „tradičních” hodnot – tedy na klíčové republikánské motivy. Ty jsou důležité i podle současných předvolebních průzkumů.
Znovu oživil svůj ikonický slogan Make America Great Again a vyzývá voliče k mobilizaci pod heslem Swamp the vote, tedy k hlasování v takovém měřítku, aby výsledek nešlo zfalšovat (too big to rig).
V kampani se zaměřuje na konzervativní voliče, nábožensky založené a muže. Nezapomíná ale ani na mladší generaci – tentokrát se zaměřuje na konzervativnější mladé muže či „crypto-bros”, které se snaží oslovit nejen přes sociální sítě, ale i v populárních podcastech. Objevil se třeba ve streamu Adina Rossa, kontroverzního influencera s napojením na Andrewa Tatea.
Výraznou část jeho kampaně také tvoří antikampaň. Trumpův tón je od začátku konfrontační, často přechází až do osobních urážek na adresu oponentky. Harris například označil za osobu s nízkým IQ, mentálně postiženou, nekompetentní, a dokonce zpochybňoval její afroamerický původ.
V posledních dnech dokonce navštívil Mcdonald jako další antikampaň vůči Harris. Ta se zmínila, že ve fast food řetězci pracovala po čas vysoké školy – to Trump víckrát zpochybnil. Vyzkoušel si proto „směnu“ v McDonaldu aby později prohlásil, že tam odpracoval více hodin než Kamala. Tenhle „PR stunt doprovázely mnohé příspěvky na sociálních sítích. Sám Trump dokonce zveřejnil meme, na kterém mává vysmátemu Bidenovi zmrzlinou z okénka McDonaldu.
Trump na svém Instagramu. Zdroj
Podobně vyhrocená rétorika zaznívá i od jeho podporovatelů. Komik Tony Hinchcliffe například na předvolebním mítinku označil Portoriko za „ostrov odpadků“ a zesměšňoval latinoameričany. Ti přitom představují důležitou voličskou skupinu, zejména vzhledem k těsným průzkumům. Incident vyvolal reakci i u slavného portorického rappera Bad Bunnyho, který vyjádřil podporu Harrisové.
Jiný rapper dokonce svou dřívější podporu Trumpa stáhl. Nejvýraznější moment kampaně ale přišel po neúspěšném atentátu na Donalda Trumpa. Trumpova fotografie s pěstí vztyčenou na znamení vzdoru se rychle stala virální. Situaci efektivně využil k posílení své image.
Podpora od celebrit
Zvláštní kategorií v amerických volbách jsou také tzv. endorsements, tedy podpora od vlivných nebo významných osobností. Na předvolebních mítincích v jednotlivých státech se kandidáti často objevují po boku významných „místních“ osobností.
Kamalu Harrisovou podpořila řada zpěváků, herců a dalších vlivných osobností – Beyoncé, J Lo, Harrison Ford, Cardi B, Arnold Schwarzenegger, ale také 82 nositelů Nobelovy ceny a někteří bývalí Trumpovi spolupracovníci. Kamala se často objevovala na mítincích po boku bývalého prezidenta Baracka Obamy. Virálním se stal zejména okamžik, kdy Obama po boku Eminema rapoval jeho píseň „Lose Yourself“.
Donalda Trumpa zase silně podporuje Elon Musk, miliardář a majitel média X. Účast na předvolebním shromáždění a verbální vyjádření podpory však není to jediné, co kontroverzní miliardář dělá. Investoval miliony do Trumpovy kampaně, (zne)užívá X na jeho propagaci a platí polarizující reklamy ve „swing” státech.
Trumpa podpořili také youtuber a boxer Jake Paul, astronaut Buzz Aldrin a herec Mel Gibson. Mezi celebritami je však podpora Trumpa mnohem střídmější. Hovořilo se také o nepřímé podpoře – deník Washington Post poprvé po mnoha letech nepodpořil demokratického kandidáta a zůstal neutrální. Spekuluje se, že se tak stalo pod vlivem Jeffa Bezose, majitele novin a jednoho z nejbohatších lidí světa.
Jak to dopadne
Poslední průzkumy ukazují velmi vyrovnané šance pro oba kandidáty. Sázkové kanceláře a různé predikce mírně favorizují Trumpa a mluví se o velmi těsném výsledku. Rozhodující budou „swing” státy, kde rozdíly mezi kandidáty často odpovídají statistické chybě. Ačkoliv je pravděpodobné, že Kamala Harris získá více hlasů voličů, výsledek bude opět záviset na volitelích.
Jak citovat
BALÁŽOVÁ, Zuzana.Prezidentská kampaň v Americe: bitva o „Swing states“ vrcholí. In: Markething [online], 2024. ISSN 1805 – 4991. THEIN, Filip, editor. Dostupné z: https://markething.cz/prezidentska-kampan-v-americe-bitva-o-swing-states-vrcholi
Zdroje
https://www.vox.com/21539173/electoral-college-explained-2020-trump-biden
https://apnews.com/article/2c7a5afc13824161a25d8574e10ff4e7
https://www.cbsnews.com/news/battleground-states-2024-election
https://www.bbc.com/news/articles/c8705wv99ryo
https://www.washingtonpost.com/elections/2024/10/31/trump-harris-election-live-updates
https://www.washingtonpost.com/elections/2024/10/31/trump-harris-election-live-updates
https://www.cbsnews.com/detroit/video/eminem-barack-obama-campaign-in-detroit
https://www.instagram.com/p/DBmePqnhfwd
https://www.axios.com/2024/07/05/trump-immunity-classified-documents-trial-jack-smith