Connect with us

Komentáře

Zabije koronavirus Airbnb a navrátí centra místním?

Za 6 tisíc korun bez energií 2+1 u I. P. Pavlova. Šílenost? Dá se to tak říct. Neuvěřitelné ceny luxusních bytů v centru Prahy jsou ale důsledkem zoufalství jejich majitelů, kteří až do nedávna nabízeli své nemovitosti pomocí služby Airbnb.

Bez turistů to nejde

Airbnb, stejně jako všechna odvětví turistického byznysu, dnes čelí astronomickým propadům. Kvůli uzavření hranic mnoha států, zrušení mezinárodních letů a celkové nechuti kohokoliv cestovat, klesly příjmy společnosti téměř na nulu. Airbnb na to reaguje přísným šetřením a kroky, jež mají za cíl firmu zachránit od hrozícího krachu. Zakladatelé společnosti si přestali vyplácet platy a veškerému vysokému managementu snížili výplaty o polovinu na dobu šesti měsíců. Společnost také přestala přijímat zaměstnance a omezila výdaje za marketing na naprosté minimum.

Krize však nemá dopad jen na samotnou společnost, ale i na desetitisíce jejích „dodavatelů“, tedy majitelů na platformě nabízených nemovitostí.

Navrátí se centra místním?

V Praze je dle odhadů více než 14 000 bytů využívaných ke krátkodobým pronájmům, ve kterých dominuje služba Airbnb. Jejími klienty jsou pak převážně cizinci navštěvující Prahu kvůli turistice či levnému alkoholu. Nedávné uzavření hranic, jež představuje součást balíčku řešení koronavirové pandemie, však jejich přítok velmi rychle zastavilo a byty určené ke krátkodobým pronájmům zejí prázdnotou. V Praze se proto začínají objevovat situace, ze kterých jde lidem zvyklým na výši pražských nájmů hlava kolem.

Na svém facebookovém feedu jsem například před pár dny narazil na 2+1 byt s rozlohou 108 metrů čtverečních v Mánesově ulici na Vinohradech za nájem 5 500 Kč měsíčně + energie.

Janek Rubeš ve svém článku pro Seznam Zprávy zase uvádí, že našel dokonce byt na Staroměstském náměstí s nájemným 14 tisíc korun. A podobných inzerátů můžete v dnešních dnech na webu dohledat stovky.

Nastalá situace by se mohla zdát jako dar od boha pro „domorodé“ Pražany, které rostoucí ceny nájmů a nájezdy turistů z centra už dávno vyhnaly. To by však na většině dohledaných inzerátů nesměla být výhružná větička: „maximální délka pronájmu 6 měsíců“ či jinak formulovaná, ale významově stejná pravidla. Ta totiž naznačuje, že jakmile se situace uklidní a lidé začnou znovu cestovat, byty se obratem promění zpět na pseudohotely pro turisty.

Nová šance pro místní?

Objevují se i hlasy volající po zpřísnění legislativy tak, aby se majitelé bytů ke krátkodobým pronájmům vrátit nemohli. Vysoká míra bytů pronajímaných krátkodobě pomocí Airbnb je totiž jedním z motorů výrazného růstu cen bydlení v Praze, která se s meziročním růstem cen přesahujícím deset procent pravidelně umísťuje na předních příčkách v růstu cen bydlení v Evropské unii. Množství nově uvolněných bytů i jejich směšné nájmy také ukazují, kolik nemovitostí bylo v Praze dlouhodobě mimo dosah běžných nájemníků.

Následky mohou být závažnější, než se zdá

Situaci ještě více umocňuje také fakt, že mnoho lidí se kvůli opatřením na prevenci šíření koronaviru ocitlo krátkodobě bez práce či byli dokonce propuštěni. Václav Orcígr z organizace Arnika, která se bytovou situací v Praze zaobírá již dlouho, tak upozorňuje:

„Pandemie koronaviru prověří nastavení bytové politiky. Krize vyžaduje rychlé reakce ze strany měst, aby ochránila bydlení ohrožených skupin obyvatel. Na volném trhu ovšem velká část odpovědnosti leží na developerech a pronajímatelích, aby byli ochotni přistoupit na solidární řešení a umožnili například odklad nájemného nebo splátky hypotéky, pokud se jejich klient ocitne ve finanční nouzi.“

S Airbnb bojuje i vedení Prahy, primátor Zdeněk Hřib se na nedávné akci zaměřené proti provozovatelům krátkodobých pronájmů (před vypuknutím pandemie) nechal slyšet, že: „Airbnb je velký problém, který žere město zevnitř.“ A dodal, že je to problém, kterým se hodlají intenzivně zabývat.

Situace se od té doby ještě zhoršila a tlak na řešení bytové krize kvůli pandemii a z ní plynoucích opatření dále vzrostl. Je tedy možné, že pandemie koronaviru opravdu zabije Airbnb, tedy alespoň v centru Prahy.

Jak citovat článek?

SUKDOL, Štěpán. Zabije koronavirus Airbnb a navrátí centra místním? In: Markething [online], Martin KOSTELECKÝ, editor. 2020. ISSN 1805 – 4991. Dostupné z: https://markething.cz/zabije-koronavirus-airbnb/

Zdroje článku:

https://www.cnbc.com/2020/03/27/airbnb-freezes-hiring-and-suspends-marketing-due-to-coronavirus.html

https://www.radio.cz/en/section/curraffrs/how-is-coronavirus-affecting-pragues-real-estate-market

https://www.novinky.cz/finance/clanek/rust-cen-bytu-by-mel-letos-zpomalit-40309124https://www.seznamzpravy.cz/clanek/byt-v-centru-za-10-tisic-virus-promenil-prahu-95439?fbclid=IwAR2snvi3KdP95V6puiWjYoLFaegypGp9h3XHr-yJuHgEbOmHr65_28JNHBw

https://www.reuters.com/article/us-airbnb-france-idUSKBN21K1I6?fbclid=IwAR0Pf-Yfj8CYWqJP37SsmeJO9iZwoxPAhvEkUODe-4_CS61Ow19sl-rG0jw

https://ihned.cz/c1-66743990-prazsky-najemni-trh-zaziva-sokovou-terapii-jake-budou-nasledky?fbclid=IwAR2LYufINzA8rarPIkBfGgP7L1dQHUWHQOW3JyDbNLYVDJpp1CJ87io0M5w

Zdroje obrázků:

sreality.cz

http://www.praha.eu/jnp/cz/co_delat_v_praze/pamatky/karluv_most/index.html

Continue Reading

Student MKPR, ve volném čase pořádá koncerty a festival Žižkovská Noc. Také má kapelu ve které hraje na ten nejlepší nástroj na světě. (Baskytaru)

More in Komentáře

To Top