Connect with us

Komentáře

Devět kandidátů, devět typů voličů. Patříte k jednomu z nich?

Devět kandidátů na prezidenta. Všichni z nich jsou v něčem stejní. Slíbí vám vesměs to samé, proto je těžké najít si v nich toho svého. V čem jsou tedy odlišní? Jací lidé je volí a proč? Pojďte se podívat na stručnou analýzu ideálních typů voličů jednotlivých kandidátů založenou na sledování jejich veřejných vystoupení spolu s předvolební kampaní.

Jan Fischer

zdroj: romea.cz

Pokud chcete volit Jana Fischera, tak ještě nevíte, koho budete volit. Nebo snad víte? Fischer chce oslovit všechny voliče, kteří by mu potenciálně mohli dát svůj hlas, proto se výrazně neprofiluje. Fischerův volič může být dvojí. Prvním typem je člověk, který přistupuje na všechno to, co slibuje. Věří mu, jak s ním změní českou politickou kulturu, jak se najednou stane řádným občanem plnícím své povinnosti. Odpouští mu, že byl do roku 1989 v KSČ. Druhým typem je člověk, který věří průběžným statistikám. Přes všechny nelibosti, které k Janu Fischerovi chová, ho nakonec stejně bude volit, protože ještě větší nelibosti chová k Miloši Zemanovi.

Jana Bobošíková

zdroj: ct24.cz

Janu Bobošíkovou budete volit vy, co chcete suverénní stát. Janu Bobošíkovou budete volit vy, co si myslíte, že… vám je úplně jedno kdo bude na Hradě. To je ve zkratce její program. Nikdo vlastně neví, kdo volí Janu Bobošíkovou, krom jejího věrného přítele.

Jiří Dienstbier

zdroj: finmag.cz

Jiří Dienstbier je jistota. Ale v čem? V tom, že si půjde pro hlasy komunistů. Určitě. V tom, že byl na jediné povolené demonstraci minulého režimu? Určitě. V tom, že to je někdy až příliš slušný člověk? Určitě. Překvapí ve chvílích, kdy ho slyšíte mluvit. Pamětníci ho budou srovnávat s jeho otcem. Mladší generace ho srovnává s Milošem Zeman. Když pak zjistí, že je přeci jen slušnější, tak se rozhodne, že ho půjde volit. Dienstbierův volič je tedy od všeho trochu. Nechce volit Zemana ani Jana Fischera, nevěří ženám a Franz mu připadá moc ultra.

Karel Schwarzenberg

zdroj: blesk.cz

Budete ho volit, protože i ve svých letech strašně válí, protože má kontakty, zkušenosti, charisma a navazuje na odkaz Václava Havla. Občasný nedostatek energie doplňuje rychlým spánkem, ale to vám nebude vadit, protože stejně jako Karel máte nadhled a zkušenosti, takže víte, že když to na vás přijde, těžko odoláte. Důvodů, proč ho nevolit, je ale také dost. Mohli byste věřit tomu, že není zase tak čilý. Nebude se vám líbit, že má problémy s artikulací. Že je úzce spojen s Miroslavem Kalouskem (který ho asi bude ovládat, i když bude Karel Schwarzenberg prezidentem) a že nás nebude svým chováním dostatečně reprezentovat. Karlův volič toto všechno zváží, podívá se na předvolební klip, zapálí si a řekne: „Vždyť on je dobrej, je. Ale nevěřím, že obstojí v tom prostředí, do jakého jde.“

Miloš Zeman

zdroj: nasepenize.cz

Volíte ho, protože je zkušeným politikem, který může naší zemi řádně reprezentovat v zahraničí. Zemanův volič by už nejraději bydlel ve Skandinávii, kde ale není, protože si je vědom, že by byl za neslušné chování při prezidentských debatách vyhoštěn. Pokud se jedná o voliče slušnějšího než sám Zeman, tak se často rozhoduje mezi ním a Dienstbierem, protože si myslí, že jsou oba dva levicoví. Oba dva si šli pro podporu komunistů, ale jen Zeman je více slyšet.

Přemysl Sobotka

zdroj: senat.cz

Konzervativní Sobotka by byl nejraději, kdyby se udržel starý model volby prezidenta. Právě v něm by měl jako bývalý předseda Senátu Parlamentu České republiky možnou výhodu. Teď je trochu smutný, protože tuší, že mu to nevyjde. Sobotkův volič nemá rád změny, je přesný a slušný. Už delší dobu sleduje politickou scénu. Má rád Sobotku a ví, co dělal jeho tatínek.

Táňa Fischerová

zdroj: volba-prezidenta.cz

Trio Fischerová, Roithová a Franz bude voleno hlavně jako protest proti stávajícímu politickému establishmentu. V případě Fischerové by byla škoda, když bychom ji už nikdy neviděli při moderování adventních koncertů, ale jen při prezidentských výstupech a projevech. Stojí za zvážení, jestli by se to (ne)vyplatilo. Podle jejího programu by musela být prezidentkou zhruba patnáct let a museli by ji podporovat všichni. Volič Táni Fischerové by řešil všechno subsidiárně. Zakázal by jadernou energii, choval se zeleně a více se integroval do Evropské unie. Nakonec by se s ostatními chytil za ruce, točil se v kroužku, lehl si na louku a měl rád všechno a všechny kolem sebe.

Vladimír Franz

zdroj: ct24.cz

Nejraději by ho volili už nezletilí, ale protože zákonně ještě nemohou, zastoupí je alespoň jeden z jejich rodičů, který přistoupil na argumenty svého potomka o tom, že Vladimír vlastně není politik, takže to všechno bude jiné. Spousta lidí se ho bude bát zvolit z důvodu odlišnosti – ať už svým zevnějškem, tak i svým smýšlením. Na druhou stranu, ti druzí ho volí hlavně kvůli tomu (snad ne jen kvůli zevnějšku). Je třeba říci, že hlavní část jeho voličů teprve dorůstá, a proto by jako kandidát na prezidenta mohl mít větší šanci v příštím volebním období.

Zuzana Roithová

zdroj: e-polis.cz

Odměřená dáma se střídmým vystupováním a chováním. Voliči Táni a Zuzany se budou rozhodovat, jakou z těchto dam zvolit, protože obě jim budou blízké svým morálním krédem a přístupem. Volič Zuzany je často věřící. Žije střídmě, moc si nestěžuje. Je rád, že kandiduje někdo jako Zuzana, ale se svou inteligencí ví, že se nic závratného nestane. Zásadně nevypíná televizi (pokud ji má, nebo pokud se na ni dívá) když Zuzanu vidí, protože mu připadá, že se dívá na pohádku.

 

Na závěr je třeba dodat, že typy kandidátů jsou pouze obrazné a volič by se v nich neměl násilím hledat. Jsou totiž také typy, které se nerozhodují jinak, než vylučovací metodou, ryze pragmaticky nebo čistě emocionálně. Jsou i lidé, kteří už dávno rezignovali i ti, kteří s přibývajícími prezidentskými debatami rezignují. V neposlední řadě se nesmí zapomenout na skupinu proklamující „jeden hlas nic nezmění“ a samozřejmě na ty, kterým to je jedno. Až se dostaví pocit katarze, tak si uvědomíte, že se nic tak strašného nestalo, nesedí-li váš kandidát na prezidenta na Hradě, protože jste určitě jeden z těch, kteří nepodporují amnestii, která by podle stávajících uchazečů v jejich funkci přijít neměla.

Zdroj náhledové fotografie:

http://www.vyletnik.cz

Jak citovat tento článek:

KRÁL, Jan. Devět kandidátů, devět typů voličů. Patříte k jednomu z nich?. Markething [online]. 10. ledna 2013 [cit.2013-01-10]. ISSN 1805-4991. Dostupné z: www.markething.cz/typologie-volicu.

Continue Reading

Chování, emoce, značka, vztah a retence.

More in Komentáře

To Top