Connect with us

Komentáře

“16 mrtvých? To přece není žádná katastrofa” aneb jak americký prezident (ne)zvládá krizovou komunikaci

Komunikace Donalda Trumpa opět selhala. Není to poprvé a pravděpodobně ani naposledy, je to však z hlediska standardů krizové komunikace takový průšvih, že to nemůžeme nechat bez povšimnutí.

20. září zasáhl karibský ostrov Portoriko hurikán Maria, který má v tuto chvíli na svědomí minimálně 34 životů. V oblasti v současné době funguje jen 7% elektrických rozvodů a většině obyvatel chybí základní komodity jako jídlo, voda či léky. Při podobných situacích se očekává, že hlava příslušného státu okamžitě zareaguje a vyjádří svou podporu obyvatelům zasažené oblasti – ať už proslovem v televizi, návštěvou daného místa či alespoň příspěvkem na sociálních sítích. Donaldu Trumpovi se však nepovedlo reagovat včas – na jeho první vyjádření ke katastrofě Portorikánci čekali celých šest dní. Copak Trump zapomněl, že je Portoriko územím Spojených států?

Nenechalo to na sebe dlouho čekat a Donald Trump začal dělat to, co je mu nejbližší – začal se navážet do ostatních, aniž by přiznal vlastní chybu. Zejména do starostky San Juan (hlavního města Portorika), Carmen Yulín Cruz, kterou do té doby paradoxně nikdy nepotkal.

Co bylo dál?

Když tedy konečně dorazil (dva týdny poté, co hurikán zasáhl ostrov), měl naplánovanou řeč, ve které by měl přirozeně podpořit lid, vyjádřit soustrast nad mrtvými a celkově pozvednout atmosféru na ostrově. Co se však stalo? Pravý opak. Trump při projevu řekl mimo jiné toto: “Každá smrt je hrozná, když se však podíváte na pravé katastrofy, jako byl například hurikán Katrina a podíváte se na ty obrovské škody – stovky a stovky mrtvých, a pak se podíváte na to, co se stalo tady – když to srovnáte s tak nesnesitelnou bouří, kterou nikdy předtím nikdo nezažil. Kolik lidí zemřelo tady? 17? 16 potvrzených umrtí? 16 lidí oproti tisícům. Můžete na sebe být velmi pyšní, na všechny naše lidi, kteří tak dobře spolupracují. Šestnáct oproti doslova tisícům lidí. Můžete být velmi pyšní.”

Další na programu bylo obcházení domů a hovoření s místními. Navštívil tedy přirozeně jen tu bohatou čtvrť hlavního města, Guaynabo, kde paradoxně hurikán nezpůsobil nikterak zásadní škody – povětšinou tam jsou jen popadané stromy v ulicích. Tím však jeho návštěva neskončila, aby toho nebylo málo, tak následně americký prezident zastavil u kostela, aby symbolicky rozdával lidem zásoby. Jak? Házel do davu papírové ubrousky jako basketbalové míče.

Před návštěvou Portorika stihl Donald Trump věnovat obětem hurikánu golfovou trofej, za což nesklidil mnoho pochval. Napříkald televizní bavič Stephen Colbert mu obratem věnoval pohár s příhodným názvem “Nejprázdější gesto na světě.”

Spojené státy to nemají jednoduché

To však ještě pořád není konec. V noci 1. října se v Las Vegas udála největší masová střelba v historii USA, kdy Stephen Paddock zabil při koncertu 58 lidí a okolo dalších pěti set zranil. Na tuto hrůznou situaci Donald Trump opět reagoval na Twitteru, a opět ne úplně šťastně. Nejprve vyjádřil kondolence, v dalším příspěvku však vychvaloval Ameriku do nebes. Ameriku, kde je legální držet střelné zbraně. Ameriku, ve které zemře průměrně 93 lidí denně na následek střelby. Ameriku, která umožnila Stephenu Paddockovi bez problémů nakoupit zbraně a náboje, jež mají na svědomí 58 životů.

Co se celkové komunikace Donalda Trumpa týče, tak to není zdaleka první selhání. Poprosili jsme dva naše absolventy, specialisty na PR, aby se nám k této citlivé problematice vyjádřili.

“Je s podivem, že takový relativně jednoduchý akt, s kterým má Trump již pár zkušeností, takto dramaticky nezvládl. K celému problému přistoupil arogantně a z pozice otce kárajícího své dítě. Vcelku tak akorát podtrhl frustraci, kterou Portorikánci cítí jakožto občané USA druhé kategorie. Pokud je Trump zcela pragmatický, tak si je vědomý, že o hlasy v Portoriku nepřijde. Portoriko totiž díky svému statutu nezačleněného území Spojených států amerických nemůže volit prezidenta. Přesto arogance a neochota pomoct občanům USA (jakkoliv se nemohou politicky angažovat) nevysílá dobrý signál ani prvořadým Američanům. O arogantní státní moc, která se nepostará v dobách nouze, nestojí snad ani ten nejzarytější republikán. Není tedy divu, že se Trump “těší” stále horší, a v porovnání s předchůdci jednoznačně nejhorší, podpoře veřejnosti.” řekl nám absolvent Marketingové komunikace a PR, student Politické komunikace na University of Amsterdam, Filip Hanka.

Druhý absolvent, konzultant v oblasti strategické komunikace Štěpán Soukeník dodává následující: “Říct v momentě, kdy máte uklidnit a povzbudit – hele, vás ale neumřelo tolik, jen 16 oproti tisícovce u Katriny, tak what’s up guys – to může skutečně jen Donald. Podtrhuje to strukturální problémy, které jeho komunikační tým má. Za poslední rok se vystřídali hned 4 různí šéfové, ani jeden nevydržel víc než tři měsíce. Těžko v tomhle případě říci, jestli jakákoliv kritika bude mít smysl. Trump je prostě svérázný dědek, co dřív mluví než myslí, a už v několika případech jsme viděli, jak jej jeho blízcí kolegové (např. Mattis, ministr obrany USA) musejí mírnit. Tenhle příklad nám připomíná, proč je v komunikaci státníka důležitá empatie. Barack Obama měl jistě své chyby, ale empatie mu rozhodně nechyběla.”

My snad jen dodáme, že pro tyto situace existují nepsaná pravidla, která však mají svůj důvod – jejich nedodržování totiž může silně ovlivnit veřejný obraz nejen politiků. Donald Trump nás však zas a znovu přesvědčil o tom, že podle pravidel nehraje.


 

Jak citovat tento článek?

DUŠKOVÁ, Magdalena. “16 mrtvých? To přece není žádná katastrofa” aneb jak americký prezident (ne)zvládá krizovou komunikaci. REŽNÝ Michal editor. In: Markething.cz [online]. [cit. 2016-12-22]. Dostupné z: https://markething.cz/trumpova-krizova-komunikace

Zdroje

http://www.bbc.com/news/world-us-canada-41504165

http://edition.cnn.com/2017/10/03/politics/donald-trump-puerto-rico-visit/index.html

http://www.bbc.com/news/world-us-canada-41447184

http://edition.cnn.com/2017/10/03/politics/trump-puerto-rico/index.html

https://news.vice.com/story/trump-spent-his-week-pointing-fingers-at-puerto-rico

Zdroje obrázků

Náhledový obrázek: http://bit.ly/2ybtW4R

http://bit.ly/2y7Uv95

Continue Reading

Studentka třetího ročníku Marketingové komunikace a PR. Ráda vaří kamarádům špagety, píše básničky a fotí na svůj Olympus OM-1. Nejraději však stejně pije kafe v Bio oku a čte Pána prstenů. Milovnice hummusu a kočičích videí. V péči má chameleona, hada a dvě kytky (Adélu a Boba).

More in Komentáře

To Top