Connect with us

Komentáře

Komentář: Těžký nervy Pokondra ruply

Duo Těžkej Pokondr netradičním způsobem oznámilo konec na Frekvenci 1. Příčinou jsou neshody s vedením a cenzura hostů, přes kterou se matadoři českého radiového éteru Miloš Pokorný a Roman Ondráček nedokázali přenést. Dle jejich slov “nejposlouchanější show v Český republice” se tak po 7 letech loučí se svými posluchači. 

Těžkej Pokondr, dvojice dnes již padesátiletých showmanů z Prahy, byl znám hlavně svými cover verzemi populárních písní, účinkováním v bizarních devadesátkových estrádách typu Go – Go šou a v neposlední řadě i moderováním pravidelné radiové relace Den začíná v osm na rozhlasové stanici Frekvence 1. Začátkem tohoto týdne se však těmto bavičům povedlo pořádně rozhýbat nadcházejícími volbami nasáklou českou mediální scénu. I když z toho dvojice sama rozhodně nadšená není. Teda, aspoň se tak tváří.

Bývávalo.

Podhoubí pro kauzu

Ondráček s Pokorným před sedmi lety nastoupili do současné třetí nejposlouchanější rozhlasové stanice s tím, že si budou vlastní show dělat po svém. Chtěli vést rozhovory se známými hosty a být aktuální, a to vše vyplňovat vtipnými poznámkami. Zkrátka nenudit. Podařilo se jim zbavit se nálepky nucených televizních bavičů a jejich pořad se nakonec stal na české poměry úspěšným. Po pěti letech ale nastala obměna vedení a spolu s ní začala, slovy Ondráčka, cenzura hostů, což vedlo ke sporům, které se táhly až do současnosti. Okolnosti kolem možného rozhovoru s Jaroslavem Kmentou, novinářem a mimo jiné autorem čerstvě vydané knihy Boss Babiš, byly pak tou poslední kapkou. Vedení rozhlasové stanice se totiž rozhodlo plánovaný rozhovor odložit na listopad. Ukřivděný Pokondr se ale nenechal jen tak obalamutit suchým vyjádřením a se svými posluchači se rozloučil zkrátka po svém. Do éteru pustili Pokondři jejich čerstvý hit Kretén, který věnovali svému nadřízenému Škodovi.
Nerozhovor pro DVTV

V ten samý den, co se Těžkej Pokondr v přímém přenosu rozloučil se svým pořadem, přijal Pokorný ve světle modré a Ondráček v bílé košili pozvání do DVTV. Rozhovor dramaturgie přidělila Emmě Smetana, pro kterou se následně celé vystoupení proměnilo v nekontrolovatelnou noční můru. A to už od samého začátku, kdy se Ondráček rozhodl Smetaně tykat, aby zabránil trapnu, i když tím to trapno spíše odstartoval. Vystoupení v DVTV se rozhodl použít jako megafon pro své výlevy vůči celé Frekvenci 1. Naznačil také neshody, které panují s mezi Frekvencí 1 a jejím vlastníkem – francouzskou společností Lagardère. Hlavním terčem Ondráčkova hněvu se však stal ředitel a šéfredaktor Frekvence 1 v jedné osobě Miroslav Škoda. Podle moderátorů překračuje dlouhodobě všechny meze a vadí jim jeho zásahy do obsahu pořadu. Ondráček se nebál svou frustraci pořádně verbálně ilustrovat a pro hrubé slovo nezašel daleko. Emmě Smetana tak muselo být od začátku jasné, že se nebude jednat o jen tak ledajaký rozhovor.

Výraz převážně mlčícího Miloše Pokorného mluví za vše. Celý (ne)rozhovor naleznete zde.

Navíc její chování vůči hostům jen znásobilo hněv Těžkého Pokondru a celý rozhovor se tak během minuty proměnil z očekávané debaty o možné cenzuře v rádiu Frekvence 1 ve štěkot zuřivého psa, kterého neuklidnilo ani hekání jeho umírněnějšího parťáka. Smetana určitě mohla být více taktní a mohla se vyvarovat možná neúmyslného přidávání dalších polínek do ohně. Celý výstup připomínal spíše souboj mezi Ondráčkem a Smetana o to, kdo bude více působit jako poražený na konci rozhovoru. Pokorný mohl jen mlčky přihlížet.

Médiální smršť

Vystoupení Těžkýho Pokondra v DVTV přeci jen něco nezaujatému divákovi dalo, a to pořádnou show. Celá kauza rozhýbala lavinu článků především v bulvárních médiích, které o možném vyhazovu oblíbené dvojky cover umělců začaly horlivě informovat veřejnost. Samotný odkaz na rozhovor na facebookovém profilu DVTV sklidil více než tísícovku reakcí a dohromady přes čtyři stovky sdílení a komentářů. A že bylo co číst. Jedna část diskutujících si zvolila za terč moderátorku a druhá zas výmluvnějšího z dvojice hostů.

Chvílemi to vypadalo, že český Facebook zapomněl i na nadcházející volby.

Na druhý den konečně dorazil do karlínského studia DVTV, znovu s Emmou Smetanou v moderátorském křesle, také samotný ředitel Frekvence 1 Miroslav Škoda. Ten deset minut prosazoval svou verzi příběhu o návrhu přesunout rozhovor s Jaroslavem Kmentou na listopad. Vykrucoval se argumenty o možném PR vyznění rozhovoru a skryté reklamě na jeho novou knihu o Andreji Babišovi. Zdůrazňoval také, že je s panem Babišem a jeho médii (Rádiem Impuls – nejposlouchanější rozhlasovou stanicí v České republice, pozn. redakce) svádí tvrdý konkurenčí boj a nevidí důvod, proč by měl panu Babišovi jít na ruku a hýčkat ho.

Miroslav Škoda pro DVTV: „Nemyslím si, že by pánové Ondráček a Pokorný pokračovali na frekvenci 1. Záležet však bude na vzájemné dohodě.“ Celý rozhovor naleznete zde.

Zapeklitý problém možná není tak zapeklitý

Jak to obvykle bývá, pravda bude ležet někde uprostřed. Na první pohled se může zdát, že celá kauza je akorát jedna velká nafouknutá bublina. Dvojice stálých moderátorů nebyla dlouhodobě spokojena s pracovními podmínkami na Frekvenci 1 a jejich frustrace s chodem rádia se postupně hromadila, až jednoho dne zkrátka musela vygradovat. Poslední kapkou se tak stalo neschválení rozhovoru s autorem knihy o Andreji Babišovi několik dní před volbami do Poslanecké sněmovny. Oba moderátoři se tak rozhodli ukázat vedení rádia prostředníček po svém, ale místo očekávaného vyhazovu dostali pouze nová pravidla. Podle Težkého Pokondra to chvíli vypadalo, že nebudou mít už žádné živé vstupy a vše budou nuceni předtáčet. Pokondři tak museli zahájit jednání s někým jiným.

A patrně došlo i k vysněné dohodě.

Skandál ale v sobě skrývá mnohem více. Jestliže Roman Ondráček v rozhovoru pro DVTV mluvil pravdu a skutečně docházelo k opakovanému zásahu do obsahu pořadu Den začíná v osm ze strany vedení Frekvence 1, což ředitel Škoda nepotvrdil ani nevyvrátil, nabízí se otázka, jestli se třetí nejposlouchanější radiová stanice svým jednáním náhodou nevrátila o třicet let zpět, kdy byla cenzura médií běžná. Je pak pochopitelné, že za takových podmínek Těžkej Pokondr nemůže u mikrofonu na Frekvenci 1 dál fungovat.

Ve vzduchu ale stále visí otázka, kterou položila i Emma Smetana: „Proč odchod z rádia až teď, pokud docházelo k podobným neshodám už delší dobu?“ Težkej Pokondr se ohrazoval, že zkrátka tento týden nádoba s trpělivostí konečně přetekla a mají všeho na Frekvenci 1 dost. Zároveň se jim díky celé kauze povedlo na sebe strhnout po delší době hodně pozornosti. Dostali se na přední stránky českých listů a připomněli se širší veřejnosti. Ať už to sami dopředu plánovali, nebo ne.

Přijít s pravdou ven se v tomto případě dvojici vyplatilo – a třeba jejich práci ocení více někdo jiný a jinde. Eventuální konec na Frekvenci 1 na konci října jim může přinést jen nové příležitosti. Roman Ondráček v DVTV naznačil další průběh, když prohlásil: „My už tam nechceme bejt, my si chcem dělat pro sebe, třeba na internetu nebo jinde.“ Celá kauza snad majitelům a ředitelům médií připomene, že by si měli příště více hýčkat své lidi a ne konkurenci.

Zároveň Težkej Pokondr umně využil příležitost a na Frekvenci 1 konečně na pustili také svou vlastní tvorbu. Píseň Kretén z jejich nově vydaného alba se tak díky celému humbuku kolem dostala i na takové webové stránky, jako je náš Markething.cz. Klobouk dolů. Těžkej Pokondr se pohybuje na české mediální scéně už dostatečně dlouho, aby věděl, jak pořádně využít sílu médií pro svůj vlastní prospěch.

 

 

Jak citovat tento článek?

HONC, Martin. Komentář: Těžký nervy Pokondra ruply. Radoslav PENKOV, editor. In: Markething [online],  2017. ISSN 1805 – 4991. Dostupné z: https://markething.cz/tezky-nervy-pokondra-ruply

Zdroje:

Rozhovor v DVTV s Milošem Pokorným a Romanem Ondráčkem: http://bit.ly/2hC9Hng

Rozhovor v DVTV s Miroslavem Škodou: http://bit.ly/2xyQlu2

https://www.mediaguru.cz/aktuality/tezkej-pokondr-bude-jednat-s-vedenim-frekvence-1/

http://www.radiotv.cz/p_radio/radioprojekt-20162017-vede-impuls-souboj-mezi-frekvenci-1-a-radiozurnalem-zustava-tesny/

Zdroje obrázků:

Náhledový obrázek: Screenshot z rozhovoru v DVTV s Milošem Pokorným a Romanem Ondráčkem (14:23), úprava Radoslav Penkov

http://www.radiotv.cz/wp-content/uploads/2010/03/pokondr_rano.jpg

Screenshot z rozhovoru: http://bit.ly/2hC9Hng (15:17)

Diskuze pod odkazem DVTV: https://www.facebook.com/DVTV.cz/posts/1921030211479309

Screenshot z rozhovoru: http://bit.ly/2xyQlu2 (7:53)

Screenshot z facebookové stránky Těžkej Pokondr – oficiální: https://www.facebook.com/pokondr.cz/

Continue Reading

Absolvent MKPR a MSP na FSV UK. V Markethingu působí jako editor a externí redaktor.

More in Komentáře

To Top