Connect with us

Komentáře

Trend roku 2017? Móda z plastových lahví

Fashion Weeky obletěly svět a místní Mercedenz-Benz Prague Fashion Week zrovna skončil. Jeden trend ale na všech těchto přehlídkách současné módy chyběl – oblečení, boty a doplňky z recyklovaného materiálu. Korek, bambus, guma nebo plastové láhve, tohle všechno může být přetvořeno v něco nového, krásného a hlavně nositelného. Na nástup udržitelné módy už začínají reagovat kromě malých zelených značek také velké ryby, jako první z nich se do plně recyklovaných produktů pustil Adidas.

Velké oděvní firmy začínají čím dál více dbát na životní prostředí, ale zatímco krabice na boty a vycpávky z „odpadu“ jsou již v dnešní době obvyklé, samotný recyklovaný produkt uvnitř už tak častý není. To se pokouší jako první z velkých hráčů změnit Adidas, který plánuje svou limitovanou edici bot utkaných ze starých PET lahví z oceánu v letošním roce masově rozšířit.

Adidas uvedl své recyklované boty na trh na podzim minulého roku. Tehdy se ale jednalo o limitovanou edici UltraBOOST Uncaged Parley a bylo vyrobeno pouze 7 000 kusů za cenu €200 (5 400 Kč). Adidas však s tímto zajímavým projektem nekončí. Člen představenstva Eric Liedtke oznámil v tiskové zprávě, že v roce 2017 plánuje firma vyrobit další milión párů.

https://www.youtube.com/watch?v=iisMyJdkyqg

Tyto boty vznikly ve spolupráci značky Adidas a sdružení Parley for the Oceans, které se snaží upozornit na znečišťování oceánů. Bota je vyrobena z 5 % z recyklovaného polyesteru a z 95 % z plastového odpadu vytáhlého z moře. Každý pár je vytvořen z 11 plastových lahví. Kromě běžeckých bot vytvořil Adidas z recyklovaného odpadu také plavky, ponožky nebo například dresy pro fotbalové velkokluby FC Bayern Mnichov a Real Madrid.

Adidas UltraBOOST Uncaged Parley

Adidas UltraBOOST Uncaged Parley

Adidas ale rozhodně nebyl první…

Rothy’s, firma ze San Franciska, začala s prodejem bot ze starých plastových lahví už v létě 2016. Jedná se o baleríny ve dvou stylech, s kulatou nebo ostrou špičkou, v neomezené škále barevných kombinací. Mohou se prát v pračce a když vám doslouží, jednoduše je pošlete zpátky, aby mohly být znovu recyklovány. Navíc jsou vyrobeny speciální 3D technologií pletení, díky čemuž se vyrábí téměř bez odpadu. Na rozdíl od jiných plastových bot by vás proto neměly nikde škrábat ani dřít, jeden pár přitom vyjde na $125 (3 200 Kč).

Hamilton Perkins Collection se zabývá výrobou recyklovaných cestovních tašek. Tato společnost začala vybírat prostředky na Kickstarteru v červnu 2016 a za necelý týden nasbírala $10 000, jež potřebovala pro zahájení výroby. Každá taška je vyrobena ze 16 plastových lahví, vnitřek přitom tvoří použitý vinyl ze starých billboardů. Díky tomu je každá taška jedinečná. Jedna může skrývat zářivý úsměv modela z plakátu, druhá zase přírodu nebo nový model auta.

Green Carpet Challenge je výzvou od Eco Age, kvůli které se celebrity oblékají do recyklovaných a ekologicky udržitelných rób. Nejvýznamnější účastnicí této výzvy je nejspíše Emma Watson, která si na Met Gala 2016 oblékla róbu od Calvina Kleina vyrobenou čistě z plastových lahví.

Emma Watson na Met Gala 2016

Emma Watson na Met Gala 2016

Přestože Adidas představil svůj návrh už na konci roku 2015, než jej stačil realizovat, předehnalo ho hned několik menších firem. Všechny však uvedly své produkty na trh v minulém roce, takže lze předpokládat, že letos se bude tento trend ještě více rozmáhat. S podporou celebrit, jako je Emma Watson, Lupita Nyong’o nebo Margot Robbie, které všechny oblékly recyklované róby na Met Gala 2016, je nejspíše jen otázkou času, než se k vlně plně udržitelné módy připojí další známé osobnosti, malé i velké oděvní společnosti a hlavně obyčejní zákazníci.

 

Jak citovat tento článek:

POMYKALOVÁ, Iveta. Trend roku 2017? Móda z plastových lahví. Marek HÁŠA, editor. In: Markething [online],  2017. ISSN 1805 – 4991. Dostupné z: http://www.markething.cz/trend-roku-2017-moda-z-plastovych-lahvi

Zdroje:

http://www.telegraph.co.uk/technology/2016/11/05/adidas-making-trainers-made-out-of-ocean-waste-in-bid-to-reduce/

http://www.theverge.com/2016/11/4/13518784/this-adidas-sneaker-made-from-recycled-ocean-waste-is-going-on-sale-this-month

http://www.adidas.cz/parley

https://rothys.com/pages/about

http://www.takepart.com/article/2016/05/22/hamilton-perkins/

http://eco-age.com/green-carpet-challenge-takes-met-gala-2016-storm/

http://www.telegraph.co.uk/fashion/events/met-gala-2016-emma-watson-wears-a-calvin-klein-dress-made-from-r/

Zdroj náhledového obrázku:

http://www.purewow.com/fashion/comfortable-flats-rothys

Zdroje obrázků:

https://brand.campaign.adidas.com/Images/05_Feature_parley_960x800_shoes_desktop_tcm36-109213.jpg?locale=cs_CZ&device=desktop

http://assets.nydailynews.com/polopoly_fs/1.2623118.1462288339!/img/httpImage/image.jpg_gen/derivatives/article_750/2016-metropolitan-museum-art-costume-institute-benefit-gala.jpg

Continue Reading

Studentka 1. ročníku MKPR UK. Má ráda knihy, kosmetiku a jablíčka.

More in Komentáře

To Top