Connect with us

Komentáře

Aféry, Instinkty a Kauzy… Soukup jede bez pauzy!

Českému televiznímu rybníčku dlouho chyběl pořádný bizár. Neustálá recyklace formátů, nekonečné seriály a časté reprízy televizi řadily na spodní místa v žebříčku atraktivnosti médií. Jenže poté se jedné ze dvou televizí sídlících na barrandovském kopci chopilo nové vedení a výsledek asi znáte. TV Barrandov otevírá dveře absurdnosti, jakou český televizní trh ještě nezažil.

Máte pocit, že TV Barrandov je nová televize a že o ní slýcháte až v poslední době? Ale kdeže, tato televize vysílá již od roku 2009. Prvotní ideou tehdejších majitelů, v jejichž skupině měl největší podíl podnikatel Tomáš Chrenek vlastnící společnost Moravia Steel, bylo cílit na tzv. Husákovy děti, tedy osoby ve věku mezi 30 a 40 lety. Vysílání Barrandova začalo 11. ledna 2009 velkolepou, živě vysílanou show režiséra Jiřího Adamce (do té doby nejznámějšího režiséra estrádních programů na konkurenční TV Nova). Televize tehdy vysílání zahájila i hymnou „Show must go on TV Barrandov“. A Barrandov od té doby skutečně jel. Největší sledovanost mu totiž zpočátku zajišťovaly reprízy komunistických seriálů, které ostatní televize odmítaly vysílat. Už 10 měsíců po zahájení vysílání generoval seriál  „30 případů majora Zemana televizi Barrandov sledovanost téměř 200 000 diváků, což je na novou televizi vysoké číslo.

O rok později nasadil Barrandov další proslulý komunistický seriál, Ženu za pultem. Ta přitahovala až půl milionu diváků a mnohým začalo být jasné, proč má Barrandov v logu pěticípou hvězdu. Barrandov se velmi rád soustředil na obnovování starších formátů, například Videostop, který běžel dříve na Československé televizi. V časně ranních hodinách zase Barrandov uvedl dnes již legendární věštecký pořad EZO.TV. I přes vysokou úspěšnost některých pořadů se ale tehdejšímu vedení nedařilo přiblížit se k vytoužené 10% sledovanosti a v roce 2011 dosahovala ztráty 181 milionů korun. To byla pro dosavadní majitele poslední kapka a televizi se rozhodli prodat.

Kdo nevlastní televizi, jako by nebyl

V září 2012 se Barrandov stal součástí skupiny Empresa Media, vlastněné mediálním magnátem Jaromírem Soukupem. Magnát je v jeho případě velmi vhodné označení. Jaromír Soukup dokázal již během studií na Právnické fakultě Univerzity Karlovy založit mediální agenturu Médea, která patří k největším v zemi. A s tou se mu dařilo politicky angažovat. Díky blízkému vztahu se Stranou zelených, které poskytl půjčku před volbami, se stal v roce 2006 náměstkem tehdejší ministryně školství Dany Kuchtové. Té ale zároveň částečně zlomil vaz, protože, ačkoliv se nám to nyní může zdát nepochopitelné, v roce 2006 ještě zdaleka nebylo normální, aby se úspěšný podnikatel mohl podílet na rozdělování evropských dotací. Dana Kuchtová z funkce odstoupila, Jaromír Soukup se dostal s tehdejším vedením Strany zelených do sporů a začal podporovat nově vzniklou Demokratickou stranu zelených, jakýsi klub odpadlíků. Kromě toho úzce spolupracoval se sociální demokracií, které zajišťoval mediální poradenství. S ČSSD a Soukupem souvisí i případ údajného zastrašování někdejšího šéfredaktora deníku Právo Zdeňka Porybného. Tomu měl údajně Soukup vyčítat nedostatečné informování o meetinzích ČSSD a hrozit mu zastavením přílivu inzerce.

Sám Soukup se nikdy netajil politickými ambicemi, v roce 2009 se v rozhovoru s MF Dnes tituloval „českým Berlusconim“. Podobnost s bývalým italským premiérem je zřejmá, Berlusconi kromě své politické kariéry většinově vlastní společnost provozující několik italských televizních stanic. Soukup v rozhovoru také přiznal možnost kandidatury do Poslanecké sněmovny, a to právě za Demokratickou stranu zelených. Ke kandidatuře ale nakonec nedošlo. Zatím. I když zůstáváme v rovině spekulací, dá se říct, že si Soukup k nějaké formě občanské angažovanosti pomalu ale jistě vyšlapává cestičku.

Talent si za peníze nekoupíš

Důvodem, proč se o Barrandovu totiž v poslední době hodně mluví, jsou především jeho moderátorské pokusy. Ty začaly na jaře letošního roku. Nejdříve přišla z hradu zpráva, že se prezident Zeman chystá každý týden komentovat politické dění v novém pořadu Týden s prezidentem. Moderátorkou pořadu se stala Alex Mynářová, dalo by se tedy říct jasná malá domů. Mynářová je totiž manželkou šéfa hradního protokolu Vratislava Mynáře (ano, toho, který již od zvolení Miloše Zemana čeká na bezpečnostní prověrku). Spolumoderátorem se stal Petr Kolář – zástupce šéfredaktora časopisu Týden, který také patří do portfolia Empresa Media. Už tento výběr příliš nenahrával představě kritického a ostrého pořadu. Televize Barrandov ale už v tiskové zprávě k uvedení pořadu napsala, že v mimořádných situacích převezme moderátorské otěže přímo Jaromír Soukup. A mimořádné situace zjevně nastaly rychleji, než se čekalo, protože již po pár dílech se hlavním moderátorem stal Soukup. A ne, nejednalo se o diskuzi, jakou známe od přísného Václava Moravce. Diskuze spíše připomínala spokojené posezení dvou známých nad sklenicí piva či panákem Becherovky.

https://www.youtube.com/watch?v=O_d0PGJEWHw

Barrandovská bašta pro ANO a SPD

A jak je dobře známo, s jídlem roste chuť, a proto již po pěti měsících od Soukupovy moderátorské premiéry oznámil Barrandov další tři pořady s ním a v prosinci dokonce pátý nový formát. Je dobré poznamenat, že rozšíření Soukupova prostoru na obrazovce odnesly i do té doby největší tváře televize – například moderátor Aleš Cibulka či, celkem překvapivě, i Soukupova partnerka, herečka Kateřina Brožová, jejíž pořad byl pozastaven. Kromě zábavného pořadu Instinkty Jaromíra Soukupa (ano, již druhý pořad pojmenovaný podle časopisu, který vydává jeho vydavatelství) a Arény Jaromíra Soukupa, která inspiraci našla v legendárním pořadu Michaely Jílkové Kotel, se na obrazovce nově objevuje pořad Kauzy. Ten se dle tiskové zprávy chystá přehledně vysvětlovat společenské události.

Český internet nenechá nic bez povšimnutí

Formát pořadu Duel zase slibuje souboj politiků ze dvou stran. Potíž je ale v tom, že téměř vždy je jednou ze stran hnutí ANO. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání tedy letos na konci září upozornila Barrandov na porušení zákona, jelikož při každém odvysíláním pořad byl přítomen zástupce hnutí ANO (celkem 7x) nebo zástupce SPD (celkem 4x). Jiné strany a hnutí dosáhly nanejvýš tří návštěv. Soukup argumentoval faktem, že zástupci jiných stran odmítají do pořadu chodit, a že hnutí SPD, na rozdíl od jiných stran, vysílá do pořadu zásadně Tomia Okamuru, a nikoliv jiné své členy. Pikantní je, že RRTV nakonec v půlce listopadu vydala stanovisko, dle kterého Barrandov nakonec žádný zákon neporušil. Pro srovnání, zkušenosti s údajnou nevyvážeností pořadů má i Česká televize. Ta byla Radou obviněna z nevhodné kombinace hostů během prezidentských voleb v Americe. Hosté měli údajně příliš horovat za Hillary Clintonovou. Na rozdíl od Barrandova zde RRTV skutečně rozhodla, že ČT porušila zákon.

Jiří Ovčáček měl při svém vystoupení v Aréně Jaromíra Soukupa jasno.

Ať už Jaromíru Soukupovi fandíme, nebo se mu vysmíváme, jedna věc se mu musí nechat. Ještě nikdo s nulovými zkušenostmi s moderováním nevystupoval v pěti pořadech čtyřikrát týdně v hlavním vysílacím čase. I když se z Barrandova stala televize jednoho muže, dá se čekat, že pokud se Jaromír Soukup v budoucnu rozhodne kandidovat na veřejnou funkci, bude mít díky svým pořadům jasnou výhodu. Do té doby však bude nadržovat, komu se mu zlíbí.

 

Jak citovat tento článek?

KOSTELECKÝ Martin. Aféry, Instinkty a Kauzy…Soukup jede bez pauzy!. Jan NOVOTNÝ, editor. In: Markething [online], 2017.  ISSN 1805 – 4991. Dostupné z: www.markething.cz/soukup-jede-bez-pauzy

Zdroje

https://www.mediaguru.cz/clanky/2017/09/rrtv-porad-duel-jaromira-soukupa-porusil-zakon/

http://tn.nova.cz/clanek/zpravy/domaci/milionar-boxer-hrac-politickeho-zakulisi-kdo-je-jaromir-soukup.html

https://www.barrandov.tv/rubriky/novinky/major-zeman-lame-na-tv-barrandov-rekordy_6.html

http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/rrtv-ct-ve-zpravodajstvi-o-volbach-prezidenta-usa-porusila-zakon/1437241

Continue Reading

Student 3. ročníku Marketingové komunikace a PR na FSV UK., momentálně na Bournemouth University.

More in Komentáře

To Top