Connect with us

Komentáře

Periscope a Meerkat. Fenomén roku 2015?

“V roce 2008 to byl Facebook, v roce 2012 Twitter a v roce 2016 to bude Meerkat nebo něco hodně podobného,” píše Pfeiffer ve svém článku na platformě Medium, ve kterém tvrdí, že živé streamování videa může rozhodnout příští americké prezidentské volby. ‚‚Něčím hodně podobným” by v tomto případě mohla být nová aplikace Periscope, která registrovala během prvních deseti dnů od svého spuštění milion uživatelů.

Periscope je stejně jako Meerkat mobilní aplikací, která umožňuje živě streamovat video zachycené mobilem. Tento strohý popis snad ani nenaznačuje revoluci, již by mohla nová akvizice Twitteru způsobit, nicméně její potenciál je větší, než by se mohlo na první pohled zdát. Otevírá se tím například kompletně nový svět občanské žurnalistiky. To se koneckonců již potvrdilo na konci března při požáru v New Yorku, kdy lidé mohli v přímém přenosu sledovat stoupající dým z nahrávky, kterou pořizoval jeden z uživatelů aplikace. Díky tomu se o požáru dozvěděla tato skupina lidí mnohem dříve než z klasických médií. A právě v rychlosti, jednoduchosti a celkové přístupnosti je velká síla těchto služeb.

newyork

Požár v New Yorku v živém streamu aplikace Periscope. (zdroj: Twitter)

Připoj se a streamuj!

Vznik aplikace byl přirozeným vyústěním předchozích trendů, zejména v podobě sociálních sítí Vine a Snapchat. Živé streamování jako takové ale pochopitelně novinkou není a již dříve ho začali využívat youtubeři či hráči počítačových her na platformě Twitch. Až Meerkat ale letos v lednu předvedl, že budoucnost má streamování právě z chytrého telefonu a že může touto inovativní službou oslovit miliony lidí po celém světě. Nahrává tomu i současná technologická vyspělost včetně rychlosti mobilního internetu a rozšířené dostupnosti wi-fi hotspotů. Dříve by bylo něco podobného jen těžko uskutečnitelné, ale dnes se může prakticky každý člověk s telefonem svým přátelům skrze video pochlubit, jak si zrovna užívá například dovolenou u moře.

periscope1 (2)

(zdroj: Flickr)

 

Twitter koupil aplikaci Periscope za údajných 100 miliónů dolarů s tím, že se stane v této oblasti absolutní jedničkou a překoná Meerkat, který měl více než dva měsíce náskok. Jakmile tedy Twitter svou aplikaci v březnu oficiálně spustil, odstřihl konkurenční Meerkat od své sociální sítě, již aplikace využívala k propojování svých uživatelů. Při prvním spuštění aplikace totiž dochází k automatické synchronizaci s kontakty/followery z vaší Twitter komunity a jakmile spustíte stream, aplikace pošle těmto lidem notifikaci, že právě teď vysíláte.

A která aplikace je lepší?

Obě aplikace jsou totožné v tom, že během streamování můžete psát k videu komentáře. Liší se však například v uchování záznamu. Zatímco na Meerkatu se po skončení přenosu video ztrácí nenávratně kdesi v hlubinách internetu, Periscope umožňuje přehrání záznamu i 24 hodin poté, díky čemuž se řeší mimo jiné i problematika různých časových pásem. Rozdíly nalezneme i v designu. Namísto klasického lajkování používá Periscope posílání srdíček, jichž mohou sledující posílat opakovaným klepáním na displej klidně stovky. Periscope má díky těmto prvkům v duelu těchto aplikací možná navrch včetně výhody zastřešení Twitterem, ale určitě bude hrát roli i to, která z aplikací bude jako první dostupná pro Android. Svůj pohled nám poskytla i Eliška Vyhnánková:

 Eliška Vyhnánková, odborná konzultanka v oboru sociálních médií

“Obě služby přišly tak rychle, že než jsem si vůbec stihla vytvořit čas na ozkoušení Meerkat, už tu byl Periscope a bylo rozhodnuto. Osobně si myslím, že bitva je vybojována, ale  nikdy není nic definitivní. V současné době jsou obě služby ve velmi krizovém startovacím období, když každé rozhodnutí může být krokem vedle. Uvidíme, sama jsem velmi  zvědavá.”

No a co tam mám sledovat?

Obě aplikace jsou dostupné zatím pouze pro operační systém iOS, kde se již mohou pochlubit i svými “ambasadory” z řad celebrit. Herec Aaron Paul přes Periscope streamoval koncert Jacka Garratta. Účet si zde založil i Arnold Schwarzenegger či Jimmy Fallon. Právě tito opinion leadeři včetně populárních youtuberů jsou naprosto klíčovými postavami, které nepochybně budou rozhodovat o úspěchu aplikací. Twitter si je toho vědom, a proto už přesvědčuje celebrity, aby vyměnily Meerkat, na němž je registrovaná třeba Madonna, za jejich Periscope.

ARVE Error: need id and provider

Službu nemusejí využívat pouze jednotlivé osobnosti, potenciálu streamování již teď přicházejí na kloub televizní pořady jako Ellen Show, Last Week Tonight či American Idol. Diváci díky tomu mohou nahlédnout třeba do zákulisí, což pro ně může být přidanou hodnotou při sledování klasického televizního přenosu. Eliška Vyhnánková věří, že to mnoho subjektů bude motivovat k větší aktivitě svou jednoduchostí. Budoucnost v živém streamování vidí i zpěvačka Katy Perry, která se pro Mashable vyjádřila v tom smyslu, že živé video přenosy od lidí vnímá jako další aplaus od těch, kteří koncert sledují touto formou. Nezaspávají ani klasické značky, streamování zaujalo Spotify, Mountain Dew nebo Red Bull.

Další možnosti využití Periscopu nám popsal Honza Mikulka ze Stream.cz.

“V Periscope vidíme výbornou šanci, jak propojit fanoušky s naším obsahem a jak je přiblížit vzniku jejich oblíbených pořadů, zájem o to určitě je, to jsme si ověřili u našeho prvního přenosu – zákulisí natáčení populárního pořadu Jídlo,s.r.o. zaznamenalo téměř 600 zhlédnutí (počítáno bez replay views). Udělali jsme taky předpremiéru jedné reportáže ze série Praha vs. prachy právě na Periscope, a s tvůrcem spotřebitelsko-investigativního týdeníku A DOST! Honzou Tunou jsme zase spáchali Q/A a rovněž ukázali vznik jednoho z dílů. Máme v tomhle směru určitě ještě velký plány a snad můžu prozradit, že jeden z našich živých přenosů bude sledovat i politické lobby Tondy Blaníka v Kanceláři Blaník.”

CAFE SOURCE_ 171

Pořad Jídlo s.r.o. s Romanem Vaňkem už má své diváky i na Periscopu. (zdroj: Stream.cz)

Bych ty internety zakázal…

Živé streamování může mít jistě obrovský přínos, ale zároveň nemůžeme ignorovat spoustu nežádoucích efektů a problematiku související s autorskými právy. Přesně to se totiž stalo při premiéře páté sezóny populárního seriálu Hra o trůny, kdy uživatelé aplikace streamovali obraz nejen svým přátelům, což se stanici HBO pochopitelně nelíbilo. Nepředpokládáme ani to, že by fanoušci fotbalu mohli natáčet zápas anglické Premier League, za jejíž vysílácí práva platí televizní stanice běžně miliony liber. V hokejové NHL už na to dokonce zareagovali a tento typ streamování stiktně zakázali. Kromě copyrightových bitev není překvapením, že streamy se plní také pornografií. Stejnému problému ale ve svých začátcích čelila i služba Vine, která mimochodem také patří Twitteru. Uživatel aplikace se zkrátka musí řídit pravidly, která jsou zde nastavena, jinak dostává klasický ban. Nějakou dobu ale ještě potrvá, než se všechna pravidla podaří určit. Na možné úskalí aplikace jsme se zeptali Miloše Čermáka.

Miloš Čermák, šéfredaktor serveru iHNed.cz

“Využití je zřejmé pro jakéhokoli social media nadšence. Profesionální využití vidím pro média, je to další z pokusů oslovit čtenáře tam, kde jsou (na sociálních sítích), a netahat je na své weby. Takže spousta médií už Periscop/Meerkat použila pro rozhovory, live streaming tiskových konferencí, atd. Tyhle experimenty už narazily i na právní limity, zcela jistě tu dojde ke copyrightovým bitvám viz NHL. Nastává tu i konflikt s právem na soukromí atd. Jistě bude spousta lidí, kteří se budou cítit ohroženi/dotčeni tím, že je někdo bez povolení natáčí. V tomhle to bude stejný potenciální problém, jako měly třeba Google Glass.”

Takže?!

Streamovací aplikace již teď dokazují, že si své fanoušky najdou. Mají uplatnění nejen mezi jednotlivci, ale mohou být přidanou hodnotou klasických televizních pořadů. A stejně jako na YouTube se zrodili Youtubeři, i na Periscopu nebo Meerkatu se zcela jistě objeví nové hvězdy, které této mobilní platformy nápaditě využijí. Bude také zajímavé sledovat, která z aplikací si vybojuje pozici absolutní jedničky na trhu a jak velká svoboda bude poskytnuta jejich uživatelům. Celkový rozruch okolo Periscopu a Meerkatu ale svědčí o tom, že rok 2015 bude patřit právě jim. A co vy? Začali jste již využívat streamovacích aplikací, nebo se novému fenoménu zatím straníte?

Meerkat a Periscope. Pravděpodobně budoucnost živého streamování. (zdroj: ČT24)

Zdroje a čtěte dále:

Náhledový obrázek: Stream.cz

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/media-it/306748-streamovani-ziveho-videa-novy-trend-socialnich-siti/

http://www.theguardian.com/technology/2015/mar/26/twitter-periscope-live-video-app-meerkat

http://mashable.com/2015/04/22/periscope-meerkat-banned-nhl/

http://mashable.com/2015/04/01/periscope-celebrities/

http://www.adweek.com/news/technology/4-ways-brands-are-already-using-twitters-periscope-app-163729

http://www.theverge.com/2015/4/28/8510841/periscope-1-million-users-in-first-10-days

 

Jak citovat tento článek?

MATĚNA, Vojtěch, KOTARA, Jan. Periscope a Meerkat. Fenomén roku 2015? Markething [online].  29. dubna 2015 [cit.2015-04-29]. ISSN 1805-4991. Dostupné z: http://www.markething.cz/periscope-a-meerkat-fenomen-roku-2015

Continue Reading

Student 1. ročníku MKPR na FSV UK. Zajímá se o popkulturu, brand, sociální sítě nebo YouTube. Ve volném čase rád sportuje, cestuje a v létě navštěvuje festivaly všeho druhu.

More in Komentáře

To Top