Connect with us

Komentáře

Jak karanténa učí Česko žít online

Zavedení karantény kvůli nemoci COVID-19 donutilo velkou část obyvatel přesunout své aktivity do online prostředí. Zatímco řadě odvětví nepůsobí přesun problémy, zajistit alternativní řešení pro zrušené kulturní akce a zavřené školy není jednoduché. Jaké projekty a občanské iniciativy pomáhají v současné krizi?

Žádné návštěvy kulturních akcí nebo pivo v hospodě. Zavedení karantény zásadně ovlivnilo život nás všech. Naštěstí se kreativních nápadů, které tuto situaci řeší, objevilo více než dost a online boj s karanténou tak oficiálně začal.

#kulturažije

Na zrušení kulturních akcí zareagovala internetová televize Mall.tv, která se společně s dárcovskou platformou Donio rozhodla podpořit řadu umělců i kulturních institucí, které  kvůli nouzovým opatřením nemohou veřejně vystupovat. Na Mall.tv máte možnost každý večer sledovat živé přenosy divadelních nebo hudebních představení a přednášek, jejichž protagonisty je možné podpořit libovolným finančním příspěvkem.

zdroj: Instagram Mall.tv

Stejně jako řada předních umělců se rozhodli ukázat svou tvorbu online také studenti scénáristiky a dramaturgie FAMU a přišli s homemade podcastem Scénáristé čtou Česku

Galerie Rudolfinum zase v rámci projektu ONLINE umožnila nahlédnout do dvou současných výstav, které musely být v této situaci uzavřeny. Kromě virtuálních prohlídek uměleckých děl nabízí také možnost zhlédnout videorozhovory s umělci a přináší tipy, jak děti vzdělávat o současném umění.

Spolu doma v kině

Jestli vás už Netflix pomalu přestává bavit, můžete svá oblíbená kina podpořit tím, že začnete sledovat filmy v jejich online nabídce. Spřátelená kina Aero, Bio Oko a Světozor z Prahy, Bio Central z Hradce Králové a Univerzitní kino Scala z Brna spustila projekt zvaný Moje kino LIVE, který funguje tak, že si zájemce zakoupí e-vstupenku a film sleduje společně s ostatními účastníky online. Projekt zároveň nabízí možnost chatovat s dalšími diváky během online promítání, aby byl podpořen opravdový divácký zážitek.

Další filmy můžete sledovat také na Aerovodu nebo streamovací platformě DaFilms.cz, která funguje jako online dokumentární kino. Ta umožnila fanouškům festivalových filmů zhlédnout projekce, které nemohly proběhnout v rámci festivalu Jeden svět 2020 po zrušení všech kulturních akcí.

Degustace z gauče

Koronavirus dal sbohem tradičním jarním koštům vín a zahájení vinařské sezóny na jižní Moravě. Vinaři ale zareagovali na koronavirovou situaci po svém. V sadském Vinařství Medek spustili online řízené degustace vína. Na webu si stačí vybrat degustační sadu vín, kterou vám dovezou až domů, a ve stanovený den z pohodlí gauče sledujete živý přenos degustace.

Jiní moravští vinaři se rozhodli pomoci barům, restauracím a odběratelům, kteří museli zavřít, a připojili se k iniciativě Drinking against sinking, do které jsou zapojeni vinaři ze sedmi evropských zemí. Za 540 Kč prodávají láhve raritních vín, z jejichž prodeje část peněz věnují svým partnerům, kteří jsou teď mimo provoz.

zdroj: 540.cz

Vzdělávání na dálku

Na uzavření škol reagovalo MŠMT spuštěním projektu #NaDálku, který má za úkol poskytnout informace a zdroje ke vzdělávání z domova. K jejich iniciativě se postupně připojily další vzdělávací platformy jako například Salmondo, které pomáhá žákům s výběrem jejich studijního zaměření. Aplikace Red Monster zase na výpadek ve vzdělávání reagovala kompletním zpřístupněním svých online vzdělávacích kurzů pro žáky základních i středních škol. 

Česká televize uvedla unikátní vzdělávací pořady UčíTelka, který má zajistit vyučování žákům prvního stupně základních škol, a Škola doma, který pomůže studentům připravit se na přijímací zkoušky na střední školy.

zdroj: ceskatelevize.cz

Iniciativa Česko.Digital pomáhá školám v rámci projektu Učíme online s přechodem na vzdálenou výuku. Dobrovolníci proškolení experty ze společností Google a Microsoft školám ukazují, jak zprovoznit a používat nástroje Microsoft Teams nebo Google Classroom k videokonferencím a sdílení dokumentů. 

Digitální vzdělávání podpořil také zakladatel škol American Academy Ondřej Kania. Ten režim online výuky na svých školách běžně využívá, a proto se rozhodl svými zkušenostmi pomoci i jiným školám. Ve spolupráci s uskupením Česko.Digital se podílí na školení dobrovolníků a na webu Virtuální škola zveřejňuje návody usnadňující přesun na digitální výuku.

Terapeutická pomoc

Každodenní konzumace informací o nově nakažených, počtu úmrtí či krachujících podnicích nepomáhá duševnímu zdraví nikoho z nás. Nezisková organizace Nevypusť duši zareagovala na současnou situaci živým streamováním workshopů na svém FB, ve kterých lidem ukazují, pomocí jakých relaxačních technik se mohou zbavit stresu. 

Pomoc nabídla také platforma Terap.io, která poskytuje psychoterapeutické služby online. Sezení probíhá tak, že terapeut hovoří s klientem přes chat, video nebo audio. V souvislosti s COVID-19 aktuálně poskytují bezplatně 30 min sezení lidem, kteří potřebují v současné situaci akutní psychologickou pomoc. Chtěli by tak zabránit šíření strachu a úzkostí, které se šíří stejně rychle jako nemoc sama.

zdroj: Instagram Terap.io

Nové linky pomoci vznikají zejména pro starší lidi, kteří patří do nejrizikovější skupiny obyvatel. Pražský magistrát zavedl speciální linku pomoci pro seniory, lidi s postižením, v karanténě či nouzi. Lidem, kteří podléhají kvůli šíření nákazy depresím, se snaží pomoci také nový projekt Dělám, co můžu, jenž nabízí bezplatné psychologické konzultace jak pracovníkům v první linii, tak široké veřejnosti.

Všechno špatné je i pro něco dobré. Nucený přechod do online prostředí přinesl příležitosti a iniciativy, které se mohou stát základem nového směru, kterým se bude naše společnost ubírat. Je jasné, že situace se nevyřeší ze dne na den. O to víc důležitá je vzájemná pomoc a participace každého z nás, abychom nadcházející období úspěšně překonali. 

Jak citovat tento článek?

MALEČOVÁ, Tereza. Jak karanténa učí Česko žít online. In: Markething [online], Martin HONC, editor. 2020. ISSN 1805 – 4991. Dostupné z: https://markething.cz/jak-karantena-uci-cesko-zit-online 

Zdroje:

náhledový obrázek: anthillonline.com

https://slovacky.denik.cz/zpravy_region/kosty-vina-na-slovacku-pokracuji-on-line-degustacemi-20200325.html

https://www.root.cz/zpravicky/dobrovolnici-pomahaji-skolam-se-zavadeni-online-vyuky/?utm_source=rss&utm_medium=text&utm_campaign=rss

https://www.czechstartups.org/zavrena-skola-ceske-aplikace-pomahaji-vzdelavat-deti-doma/

https://www.czechcrunch.cz/2020/03/vyuka-jede-dal-ondrej-kania-preklopil-sve-akademie-do-online-rezimu-a-ted-s-tim-pomuze-i-dalsim-skolam/

Continue Reading

Studentka 3. ročníku MKPR na UK.

More in Komentáře

To Top