Connect with us

Komentáře

Jak Covid dostal Kotlebu

Představitelé krajně pravicové parlamentní strany Lidová strana Naše Slovensko patří mezi známé šiřitele konspiračních teorií. Už od začátku pandemie koronaviru opakovaně tvrdili, že žádný virus neexistuje nebo ho přirovnávali k obyčejné chřipce. Jakým způsobem se pak několik poslanců ĽSNS zvládlo tímto virem nakazit? A jak s Covidem zápasí předseda strany Marián Kotleba?

Karma je zdarma

I tak nějak bychom mohli popsat události provázející Lidovou stranu Naše Slovensko poslední měsíce. Kromě soudu, kterému čelil předseda strany za užívání nacistické symboliky, se na nedávném testování poslanců slovenského parlamentu ukázalo, že minimálně 3 členové strany jsou pozitivní na Covid 19. Včetně samotného Mariána Kotleby.

Ten je přitom známý svým popíráním koronavirové pandemie či důležitosti nošení roušky při prevenci jeho šíření. V debatě na slovenské veřejnoprávní televizi si ji dokonce odmítal nasadit i po opakované výzvě moderátora. Dokonce i v případech, kdy roušku měl, neměl ji často nasazenou správně a nezakrývala mu celá ústa a nos.

Předseda ĽSNS se k onemocnění vyjádřil na své facebookové stránce a hned také našel viníka. Virus prý dostal na „gestapáckem“ soudě, kde ho přibližně před měsícem nepravomocně odsoudili za odevzdávaní šeků s nacistickou symbolikou.

Ke Kotlebově nakažení se vyjádřili také lidé v komentářích a nechyběly ani satirické postřehy.

Covid neobešel ani mluvčího strany Ondreje Ďurice, který v minulosti působil jako frontman neonacistické kapely Biely odpor. Tento „národní buditel“ má kromě zelené barvy a hajlování  rád i dlouhé procházky před Úřadem vlády, kde se nedávno se svými spolustraníky zúčastnil nepovoleného protestu. Jak jinak než bez roušky.

Koktejlový fajnšmekr

Kotleba do svého portfolia expertíz, mezi které patří zejména schopnost profesionálně konspirovat, posledně zařadil i ambici stát se vlogerem a samozvaným doktorem. Nezaujatému divákovi může jeho nejnovější video připomínat nevydařený pokus instagramové influencerky o product placement. Marián však ze svého gauče v obýváku nepropaguje sirup na kašel ani Nicolaus vodku, ale usazený v tureckém sedu vykládá, jak co nejlépe bojovat s Covidem. Mluvení neváhá doplnit o cenné rady ze života slovenského národovce. A jako to při předsedovi ĽSNS běžně bývá, mezi to si stihne vymyslet i několik nesmyslů.

https://www.youtube.com/watch?v=Y2ClXV4kxZw

Na začátku divákům přibližuje jak vlastně ten „vymyšlený“ virus dostal. Popisuje své první příznaky a kromě běžných postupů při léčbě respiračních onemocnění přichází také s novými, vskutku nevšedními nápady. Předseda se totiž diví, že mu nezabírá homeopatická medicína. Doporučuje tedy každý večer se vykoupat ve vaně se třemi litry kuchyňské soli (co radí předseda těm, kteří mají jen sprchu, bohužel nevíme). I to prý přispělo k radikálnímu zlepšení jeho zdravotního stavu.

Absolutní vrchol Kotlebovi léčebné kúry však přichází tehdy, kdy nám prozrazuje recept na svůj domácí léčebný koktejl. Ten se skládá ze sirupu Stopkašeľ a vodky. Na obměnu vymýšlí i alternativu a Stopkašeľ nahrazuje lékem Bromhexín. Jedním dechem stihne ještě obvinit Evropskou unii z toho, že se její vinou už nevyrábí s alkoholem. To sice není pravda, ale to Mariána nezajímá.  

Mnoho odborníků se vyjádřilo, že Kotlebovy metody jsou nejen nefunkční, ale mohou být i velice nebezpečné. Doporučovat totiž pacientovi s vážnými příznaky koronaviru alkohol je mimo hranice zdravého rozumu, ale co jiného můžeme od tohoto milovníka nacistických symbolů vlastně čekat?

Na Mariána však jeho netradiční léčka nejspíše zabrala a podle svých slov je již dokonale zdravý. Podělit se o své léčebné metody mu prý dokonce doporučil lékař. My doporučujeme onomu lékaři změnit zaměstnání a panu Kotlebovi zase lékaře.

Konspirace na závěr

Zbytek videa stráví konspirováním o tom, proč přichází zákaz vycházení zrovna před křesťanskými svátky a také svým fanouškům vysvětluje, odkud se Covid vlastně vzal. Ačkoliv se v minulosti nechal několikrát slyšet, že je vymyšlený, dnes už má jiný názor. Virus podle jeho slov sice existuje, ale byl uměle vytvořený. Marián jako veřejně známý polyglot si totiž slovo korona hned přeložil do několika jazyků a zjistil, že mimo jiné to znamená také královna. Neprůstřelnou logikou pak dochází k závěru, že má jít o novou královnu, které se bude klanět celý svět. Zmiňuje i nový světový řád, který má tahle královna přinést. Kdo má za tímto globálním spiknutím stát se však z jeho videa nedozvídáme.           

Na konci svého šestnáctiminutového monologu ještě nezapomíná dodat, co všechno by udělal on, kdyby se dostal do vlády. Nám nezbývá nic jiné než doufat, že se to tak lehko nestane.

Cílovka ho vítá

Většině lidí se nad výroky předsedy ĽSNS pozastaví rozum. Kotleba však velmi dobře ví, co dělá, stejně jako velmi dobře ví, pro koho to dělá. Už dávno si totiž uvědomil, že kromě laciného populismu a vymýšlení si konspiračních teorií nemá co nabídnut. Tomu přizpůsobil i celou svou politickou kariéru. Tu od samého počátku staví na šíření hoaxů či útocích na marginalizované skupiny.                                         

Video si našlo svou cílovku, a ačkoliv ho Facebook po méně než 2 dnech smazal, stihlo získat více než půl milionu zhlédnutí, 12 tisíc likes a 3 tisíce sdílení. Kotlebovi fanoušci mu v komentářích vyjadřovali svůj obdiv a podporu, ba dokonce se mezi nimi našli i tací, kteří jeho lékařské rady neváhali vyzkoušet sami na sobě.                                      

Jak citovat tento článek?

BALÁŽOVÁ Zuzana. Jak Covid dostal Kotlebu. Štepán Sukdol, editor. In: Markething [online], 2020. ISSN 1805 – 4991. Dostupné z: https://markething.cz/jak-covid-dostal-kotlebu

Zdroje:

https://www.noviny.sk/slovensko/560962-kauza-kotlebovych-sekov-v-hodnote-1488-eur-ide-do-finale-sef-lsns-oznacil-proces-za-vykonstruovany

https://domov.sme.sk/c/22517280/koronavirus-slovensko-plosne-testovanie-covid-pozitivni-poslanci.html

https://strategie.hnonline.sk/media/2218395-kotleba-si-odmietol-nasadit-rusko-po-vyzve-od-moderatora-rtvs-na-situaciu-zareagovala

https://www.aktuality.sk/clanok/829669/online-na-sude-s-kotlebom-je-napata-atmosfera-sudkyna-stopla-jeho-advokata/

https://dennikn.sk/blog/1474252/tak-ako-pan-kotleba-je-najvyssi-cas-vystupit-z-eu-alebo-kandidovat-do-europskeho-parlamentu/?ref=in

https://dennikn.sk/blog/1672375/neonacista-skandujuci-sieg-heil-hovorcom-parlamentnej-strany/

https://strategie.hnonline.sk/blogy/2240010-tyzden-v-mediach

https://www.tyzden.sk/politika/38013/neonacisticka-symbolika-kotleba-venoval-1488-euro-handicapovanym/

https://dennikn.sk/2111408/ako-vidia-lekarnici-kotlebov-recept-vodku-na-covid-19-nepite-ani-omylom-bromhexin-sa-testuje/

Zdroje obrázků:

https://www.facebook.com/zomriofficial

https://www.facebook.com/Kotlebaofficialfanpage

https://vehvezdach.cz/hlavni-nepritel-imunita/virus-bakterie-zelena/?fbclid=IwAR24KdK0QmJCmXluU2xGk7ECSjiwhnF3G7knrDvFHIn6taSOXzEVpJ7ulMc

https://www.cas.sk/fotogaleria/1030983/kotlebu-nechali-v-rtvs-sirit-bludy-bez-ruska-ustipacna-poznamka-borisa-kollara/2/

Continue Reading

Študentka strategickej komunikácie na FSV UK.

More in Komentáře

To Top