Connect with us

Komentáře

Hollywood se hádá a vydělává na tom

I pokud jste zapřisáhlými nepřáteli bulváru a vyhýbáte se všemu, co ho jen zdaleka připomíná, v dnešní době tyto sváry není až tak snadné ignorovat. Celebrity přeci jen mají v rukou nový nástroj v podobě sociálních sítí s větším dosahem než kdy předtím. Ovšem na kolik jsou tato nepřátelství reálná a na kolik jde jen o dobře načasované strategické tahy, ze kterých často těží jedna nebo dokonce obě strany?

Davis VS. Crawford – jak si odnést Oscara, i když jste ho nevyhráli

Pokud zabrousíme dostatečně do historie, zjistíme, že asi nejslavnějšími rivalkami Hollywoodu byly herecké legendy Bette Davis a Joan Crawford. Spor mezi nimi začal v roce 1933, kdy Crawford oznámila svůj první rozvod v den, kdy Davis měla svou první velkou premiéru. Novinám tak dominovalo jedno z těchto dvou jmen a bylo zaseto k nepřátelství. Následoval milostný trojúhelník i vzájemné urážky v médiích. K tomu všemu vyhrála Crawford Oscara za roli v dramatu Mildred Pierce, kterou Bette Davis odmítla. Nic z toho nepůsobí zrovna vypočítavě, ovšem těžit ze svého nepřátelství obě začaly až později ve svých kariérách, respektive, když začaly jejich kariéry upadat.

Crawford a Davis jako nenávidějící se sestry (zdroj: FanPop.com)

V 60. letech tyto herečky sotva zavadily o roli, které jim přebíraly mladší kolegyně. Vzpomněl si na ně až béčkový režisér Robert Aldrich, který je potřeboval do svého hororu Co se vlastně stalo s Baby Jane?. V něm si Davis zahrála labilní vyhaslou dětskou hvězdu, která mučí svou sestru upoutanou na vozík (Crawford). Již během natáčení začaly na povrch prosakovat informace o vzájemných naschválech mezi herečkami. Ty si při násilných scénách byly schopny skutečně ubližovat a jelikož Crawford v té době byla vdaná za CEO Pepsi, zařídila Davis, aby v její šatně byl automat na Coca-Colu. V této době si již Warner Bros. uvědomilo, že publicitě velmi prospívá, když se herečky nenávidí nejen na plátně a samo studio začalo vypouštět do novin informace o incidentech. Bulvár tedy jako platformu využívaly nejen herečky samy, ale i produkce.

Z filmu, o kterém se v novinách psalo denně, se stal hit a miláček kritiků, který opět oživil kariéry obou hereček. Lidé údajně do kin stáli fronty přes celé ulice, film vydělal 9 milionů dolarů na poměrně nízký rozpočet a získal 5 nominací na Oscary. Mezi pět nejlepších hereček toho roku se ovšem dostala jen Bette Davis, což si její ctižádostivá kolegyně nenechala líbit. Údajně se snažila ovlivnit hlasování kritiků a navrch toho kontaktovala všechny další nominované s nabídkou, že v případě jejich výhry cenu převezme. Ty bůh ví, proč souhlasily. Zvítězila nakonec Anne Bancroft a na pódium si pro Oscara tím pádem vážně došla nenominovaná Joan Crawford.

Vpravo Joan Crawford s Oscarem, na kterého nebyla ani nominovaná (zdroj: VanityFair.com)

Warner Bros. se na tomto nepřátelství pokusilo vytěžit ještě jednou s podobně laděným filmem Sladká Charlotte. Crawford ale kvůli eskalujícím hádkám po natočení pár scén z filmu odstoupila a nahradila ji Olivia de Havilland. Tento svár je pro Hollywood tak epickým do této doby, že byl v roce 2017 dokonce adaptován do seriálové podoby s názvem Zlá krev, kde si hlavní role střihly Susan Sarandon a Jessica Lange.

The Rock VS. Vin Diesel – Jak se nedělit o filmovou sérii

Na druhé příčce se podíváme do zákulisí slavné akční série, kde o spory také není nouze. Řeč je o Rychle a zběsile, které se v posledních letech muselo vypořádat se ztrátou Paula Walkera a tím pádem také hledáním nového tahouna celé série. O tento post se zajímali hned dva adepti, Dwayne „The Rock“ Johnson a Vin Diesel, jenže právě kvůli nim se asi slavná filmová rodina bude muset dělit.

V srpnu 2016 přidal na svůj instagramový účet se 188 miliony sledujících The Rock zprvu nevinně vyhlížející video z natáčení osmého dílu. Příspěvek sám o sobě ale až tak nevinný nebyl, jelikož k dnešnímu dni jej na platformě už nenajdete. V popisku se nejprve rozhodl poděkovat fanouškům a svým ženským kolegyním, následně se ale opřel do jím nejmenovaných mužských kolegů, o nichž napsal toto: „Some conduct themselves as stand up men and true professionals, while others don’t. The ones that don’t are too chicken sh*t to do anything about it anyway. Candy asses.“ (překlad: „Někteří si chovají jako féroví chlapi a opravdoví profesionálové, zatímco ostatní ne. Ti, co se tak nechovají, jsou stejně moc posr*ní na to, aby s tím něco udělali. Zbabělci.“)

Již neexistující Rockův příspěvek sdílený na Facebooku (zdroj: TheDailyDot.com)

Zprvu nikdo nevěděl, na koho byla tato narážka míněna, než se ven dostaly informace, že se pravděpodobně jedná o druhou největší hvězdu franšízy, Vina Diesela. Během posledního natáčení jejich neshody dospěly do fáze, kdy oba odmítali natáčet společně scény, což produkci při nejmenším zkomplikovalo. Pokud spolu tedy ve filmu mluví, byl na place přítomen vždy jen jeden a zbytek se doladil střihem či vizuálními efekty. Johnson později prozradil, že šlo o problémy s jejich společnou vizí pro tuto sérii. (Což se dá volně přeložit jako: „Kdo sérii potáhne?”)

Vin Diesel a Rock už spolu nebudou muset natáčet (zdroj: VanityFair.com)

Tak či tak se tento mediální cirkus pro bývalého wrestlera stal více než výhodným. Studio Universal Pictures nehodlá s touto výdělečnou sérií končit, ba naopak díky sporu hodlá vydělat ještě více. Rocka pravděpodobně vůbec neuvidíme v momentálně připravovaných dílech s čísly 9 a 10, ale dostane svůj vlastní spin-off. Jeho postava Hobbs se přesune do snímku Hobbs and Shaw, v němž bude muset spojit síly se svým filmovým nepřítelem, Jasonem Stathamem. Do kin film zamíří již v příštím roce.

Doufejme ale, že se tímto neinspirují další herci, jinak bychom se díky jedinému postu na Instagramu pro několik milionů lidí mohli topit v nových dílech všech oblíbených hollywoodských franšíz.

Taylor Swift vs. celý Hollywood – Jak disstracky dobýt hitparádu

Pamatujete si na Taylor Swift před pár lety? Ta křehká country zpěvačka z jihu s kytarou, která nezpívá o ničem jiném než o nešťastné lásce? Pokud jste poslední roky nežili pod kamenem, tak už jste si asi všimli, že tahle image je ta tam. Za poslední roky se jí podařilo znepřátelit si Katy Perry, Kanyeho Westa, Nicki Minaj, Calvina Harrise či Kim Kardashian… Se seznamem by se dalo pokračovat, ale cenu to nemá, důležitý je její recept, jak na těchto nepřátelstvích pořádně vydělat.

Taylor nejvíce ukřivdila Katy tím, že jí „ukradla“ tanečníky z její tour, s Kanyem má naopak problém od doby, kdy jí sebral během děkovné řeči na cenách Grammy mikrofon. Společně na sebe házeli špínu a střídavě se kamarádili několik let, až do poslední doby, kdy se všichni zmínění rozhodli začít tyto vzájemné problémy zakomponovávat do svých songů.

Útok zahájila Taylor v roce 2015 s klipem k písni Bad Blood v kolaboraci s Kendrickem Lamarem, do nějž si pozvala řadu modelek a hereček, aby si zahrály její akční squad. Ten je v klipu pouze proto, aby porazil černovlasou záporačku Selenu Gomez, která svou vizáží nápadně připomíná Perry. Text celé písně je zároveň o obrovské zradě, a tak se média okamžitě začala dohadovat, komu je Bad Blood adresováno. (Taylor už dávno byla známá tím, že píše písně pro specifické lidi.)

V klipu Bad Blood Taylor naservírovala epickou pomstu (zdroj: Wikipedia.org)

Právě veškeré mediální spekulace a účast mnoha slavných jmen z klipu udělaly hit. Video zlomilo rekord nejvíce zhlédnutí během 24 hodin, kterých bylo úctyhodných 19,6 milionu. V současné době má přes 1,2 miliardy zhlédnutí na Youtube a drží se v žebříčku historicky nejsledovanějších videí.

Tady se propagační strategií možná inspiroval Kanye West, když v roce 2016 vydal poměrně urážlivou píseň Famous, ve které zpívá: „I feel like me and Taylor might still have sex. Why? I made that bi*ch famous.“ (překlad: „Mám pocit, že s Taylor pořád ještě budu mít sex. Proč? Ta mrcha je kvůli mně slavná.“) Slova doplňuje klipem taktéž plným slavných lidí, lépe řečeno jejich figurín, mezi nimiž najdete nahou Taylor či Donalda Trumpa. Dle Kanyeho vše bylo provedeno se souhlasem Taylor, která to však veřejně popřela. Ať už skutečně lhala, nebo šlo o publicity stunt, pár dní na to Kim Kardashian West vypustila do světa telefonát, na kterém Taylor se vším ve skladbě Famous souhlasí. Své fanoušky vyzvala, aby sociální sítě Taylor zaplavili emoji hada a ti její výzvu ke spamu přijali.

Instagram Taylor Swift zaplavený emoji hada poté, co k tomu fanoušky vyzvali Westovi (zdroj: Glamour.com)

Až dva roky po Taylor do hry disstracků vstoupila i Katy Perry, která se rozhodla vše Taylor vrátit se songem Swish Swish, odpovědí na Bad Blood. V té nepřímo vyzývá Taylor, aby šla do důchodu a v mnoha dalších slokách krypticky naráží na jejich sváry, kterým se vysmívá. Opět používá ten samý recept s tím, že donutí bulvár rozpitvat text její písně a do videa povolá několik známých tváří. Ovšem v tomto případě to Perry vychází tak z poloviny, píseň u kritiků ani mnoha diváků moc nezabodovala a videoklip si vysloužil reakce jako „hodně špatný“ a „strašnej cringe.“ Rekordy Swish Swish nepokořilo a ve sledovanosti má pouze třetinu toho, co získala Taylor. Že by na odpověď bylo pozdě? Spíše ji zastínil další hit Taylor.

Katy Perry se odplata moc nepovedla, zbyly jen oči pro pláč (zdroj: CNet.com)

Zatím poslední odpověď v téhle rozhádané partě má na svědomí opět Taylor, která ji vypustila dost možná schválně pár dní po premiéře klipu Swish Swish. Na ten se tak zapomnělo ještě rychleji. Tentokrát Taylor píseň Look What You Made Me Do neopřela o cameo role slavných, ani hostujícího interpreta, ale o sebe samotnou. Na mušku si zato vzala snad každého, kdo jí kdy ukřivdil, v klipu a textu najdete narážky na Katy, Westovi, Calvina Harrise, Toma Hiddlestona a mnohé další.

Článků rozebírajících skryté významy bylo nespočet, video získalo číslo 1 v trending a nejen tato publicita ze singlu udělala takový hit, že sesadil z trůnu do té doby neporazitelné Despacito vládnoucí celých 16 týdnů. Na Youtube nasbírala Taylor necelou miliardu zhlédnutí a opět stanovila nový rekord za nejvíce zhlédnutí během 24 hodin, tentokrát s úctyhodnými 43 miliony. Rekord, který nyní, o rok později, stále drží. Ale to asi jen do dalšího disstracku…

Takže až si příště všimnete na sociálních sítích, v novinách nebo dokonce v písničkách od vámi poslouchaných interpretů, že na někoho nenápadně házejí špínu (a hlavně nejmenují, aby média musela pátrat, o koho jde.), dost možná doufají, že z toho něco získají, a pokud ne roli, cenu, ani zhlédnutí, tak alespoň negativní publicitu. I s tou se evidentně pracovat dá.

 

Jak citovat tento článek?

VOHRALÍK, Jan. Hollywood se hádá a vydělává na tom! Ondřej KOLEK, editor. In: Markething [online], 2018 [cit. 2018-10-23].  ISSN 1805 – 4991. Dostupné z: https://markething.cz/hollywood-se-hada

Zdroje úvodní fotky:

https://www.theodysseyonline.com/how-taylor-swifts-facial-expressions-perfectly-articulate-our-feelings

https://pngom.com/img/kanye-west-angry

http://magicocean.top/opinion-mental-health-issues-affect-athletes-too.html

Zdroje:

https://www.harpersbazaar.com/celebrity/latest/g7077/celebrity-feuds

http://www.nickiswift.com/3054/celebrity-feuds-completely-made/

http://www.thisisinsider.com/taylor-swift-kanye-west-feud-history-2017-9

https://edition.cnn.com/2015/07/29/politics/dan-pfeiffer-meek-mill-drake-diss/

http://time.com/4914066/taylor-swift-katy-perry-feud-timeline/

https://www.youtube.com/watch?v=N4gFzLfe5us

http://collider.com/dwayne-johnson-vin-diesel-feud-fast-and-furious-9/

https://www.complex.com/pop-culture/2016/08/vin-diesel-reportedly-candy-ass-the-rock-shaded-instagram

https://www.harpersbazaar.com/culture/film-tv/a20666/feud-bette-davis-joan-crawford-timeline/

https://www.bustle.com/p/how-successful-was-whatever-happened-to-baby-jane-bette-davis-joan-crawfords-feud-was-great-publicity-46721

https://www.telegraph.co.uk/films/2018/04/05/dwayne-johnson-vin-diesel-didnt-shoot-fast-furious-8-together/

https://www.rollingstone.com/music/music-country/kanye-west-storms-the-vmas-stage-during-taylor-swifts-speech-83468/

https://www.elle.com/culture/music/news/a45386/taylor-swift-references-in-katy-perry-swish-swish-lyrics/

https://www.thewrap.com/swish-swish-katy-perry-music-video-so-bad/

Continue Reading

Student druhého ročníku MKPR a vášnivý komentátor na ČSFD, který nepohrdne filmem ani seriálem jakéhokoliv druhu.

More in Komentáře

To Top