Connect with us

Komentáře

Filantropové z Facebooku

Každý den se na Facebook připojí 802 milionů uživatelů. Ti sdílí miliardy příspěvků – od statusů, přes odkazy na oblíbené články, písničky, videa, až po fotky z jejich životů. A každý z nich s sebou přináší příběh, který se vám snaží převyprávět.

Najít v tomto nepřeberném množství příběhů jeden, který by vynikal, je téměř nemožné. V srpnu roku 2012 se Facebook rozhodl pomoci lidem, kteří se chtějí podělit se svým příběhem i mimo svůj okruh přátel, případně fanoušků stránky. Představil proto novou službu Facebook Stories, která dává nahlédnout pod pokličku života lidí, kterým Facebook v jejich životě pomohl, nebo se díky němu rozhodli pomoct ostatním. Cesta za nalezením ztraceného dvojčete, pomoc člověku bez domova, který umí krásně psát básně, či příběhy každodenního štěstí. Příběhy, u kterých vás zamrazí, příběhy, u kterých uroníte slzu, příběhy, které vám vykouzlí úsměv na tváři.

Hony

Procházíte se ulicemi New Yorku, když v tom omylem napíšete status na Facebook. Jedná se pouze o písmeno ‚Q‘, ale během minuty nasbírá 73 „To se mi líbí“. Neuběhne moc času a toto číslo se vyšplhá na 25 tisíc, k němu se ještě přidá téměř 600 komentářů. Vítejte ve světě člověka, který, byť udělá sebemenší chybu, tak se ona chyba stane virální. Píše se rok 2010, Brandon Slanton přijde o svou práci, ale nezoufá. Koupí si poloprofesionální fotoaparát Canon EOS 7D a začne se věnovat svému koníčku. To ale neví, že za chvíli proslaví nejen sebe, ale hlavně lidi, které vyfotí. A především pomůže potřebným. Dal si za cíl vyfotit 10.000 fotek. Zpočátku nikdo jeho snaze nevěnoval moc pozornosti, první rok se zdálo, že jeho projekt, který tehdy běžel pouze na blogové platfomě Tumblr, nedosáhne většího úspěchu. Pak ale začal fotky sdílet na Facebook a celý projekt se rozjel. Společně se svou komunitou činící více jak 5 milionů lidí se Brandonovi povedlo vybrat stovky tisíců dolarů, které posléze věnoval na charitu.

Lidé, které možná znáte

Stejně jako každý den i dnes uleháte do postele, abyste si odpočali od každodenních starostí. Jenomže to nevíte, že až se probudíte druhý den ráno, tak si na nic nevzpomenete. Nebudete vědět, jak se jmenujete, jak vypadáte, kdo jsou vaši rodiče, jak se mluví – roky zkušeností jsou pryč. Minulost z nás dělá to, co jsme, ale co se stane, když najednou žádná není? Vše najednou přestane dávat smysl. V roce 2010 prodělal Mayank Sharma z Nového Dillí tuberkulózní meningitidu. Po týdnu stráveném v nemocnici odešel bez jakékoliv vzpomínky, že by se mu něco stalo. Že by se mu vůbec něco stalo v předchozích 27 letech jeho života. Když si po chvilce osvojil několik věcí, začal pátrat po tom, kdo vlastně je. Prohlížel si historii prohlížení na svém počítači, kde našel stránku nazvanou Facebook, která mu začala nabízet lidi, které možná zná. A tak začala cesta ke znovupoznání sebe sama. Po malých kouscích začal Mayank znovu skládat mozaiku svých ztracených vzpomínek tím, že se psal lidem, aby mu pověděli, jaký vlastně je. Co dělal, kdo jsou další lidé, které zná. A nebýt právě této funkce, pravděpodobně by cesta za ztracenými vzpomínkami byla mnohem delší.

Zuckerberg, charita a lišky

Časopis The Chronicle každoročně sestavuje žebříček nejštědřejších donátorů, kteří v uplynulém roce darovali nejvíce peněz na charitu. Na prvním místě se v loňském roce objevil Mark Zuckerberg a jeho žena Priscilla Chan, kteří darovali celkových 992 milionů dolarů. Někteří z vás možná namítnou, že by na prvním místě měl být Bill Gates s jeho ženou Melindou, nicméně žebříček zohledňuje pouze peníze darované v daném roce, nikoliv tak dlouhodobé dary. Lidé z Facebooku ale nepomáhají jen lidem. V květnu roku 2013 se do nové centrály v Menlo Parku zatoulalo několik lišek. Po chvilce zabydlování se tak z centrály rázem stala chráněná oblast, jakožto domov divoké zvěře. Zaměstnanci Facebooku založili stránku FB Foxes, na které můžete spolu s ostatními sledovat život lištiček. Že lidem ve Facebooku již zmiňované lišky přirostli k srdci, dokazuje i sada samolepek, kterou můžete používat ve svých zprávách. Jako další projev lidskosti byl krok, kdy si Mark Zuckerberg dobrovolně nechal snížit plat na symbolický jeden dolar. Zařadil se tak mezi ostatní slavná jména, která se rozhodla pro tento krok a přidal se k jejich snaze ukázat světu, že peníze pro ně nejsou vše.

Je skvělé vidět, když like opravdu pomáhá. Zapomeňme tedy na příspěvky typu „Dej like a vyléčíš tím rakovinu“ a zaměřme se na ty, které opravdu pomoci můžou. Podobných příběhů se totiž na Facebooku skrývá nespočet a ne všechny se k nám dostanou. A jaký je ten váš?

Zdroje:

Náhledový obrázek: http://www.wired.com/2013/04/facebookqa/

http://newsroom.fb.com/news/2012/08/introducing-facebook-stories/

https://www.facebookstories.com/

http://www.usatoday.com/story/life/books/2013/10/14/humans-of-new-york-brandon-stanton/2962357/

http://www.inc.com/bill-murphy-jr/how-humans-of-new-york-got-nearly-1-million-facebook-likes.html

http://edition.cnn.com/2013/10/18/living/books-humans-of-new-york/

Jak citovat tento článek?

ŠLAHAŘ, Daniel. Filantropové z Facebooku. Markething [online].  25. srpna 2014 [cit.2014-08-25]. ISSN 1805-4991. Dostupné z: http://www.markething.cz/filantropove-z-facebooku

Continue Reading

Student 2. ročníku Marketingové komunikace a public relations na FSV UK. Zajímá se o nová média, kulturu a design.

More in Komentáře

To Top