Connect with us

Komentáře

Eco-friendly smartphony: řešení problému e-waste, nebo jen reklamní lákadlo?

Při nákupu nového chytrého telefonu dnes obvykle bereme v potaz zejména kvalitu, vzhled, výkon a cenu produktu. Před deseti lety však začaly velké společnosti jako Sony Ericsson, Samsung a LG s výrobou tzv. eco-friendly smartphonů. Lidé se tak nově mohli rozhodovat i podle toho, zda-li byl mobilní telefon ekologický, či nikoliv. Tento „boom“ ale po pár letech pominul a zeleným smartphonům na dlouhou dobu odzvonilo. Až poslední rok přinesl návrat ekologických prvků na trh s mobilními telefony. Jedná se pouze o nutnou reakci na volání zelených hnutí, nebo se velcí výrobci skutečně pokusí přispět k řešení problému e-waste?

Dva roky slávy zelených telefonů

Trend eco-friendly mobilních telefonů odstartoval v roce 2009, kdy společnost Sony Ericsson přišla se svojí novou zelenou produktovou řadou s názvem GreenHeart, která upozorňovala na maximální použití recyklovatelných materiálů. Tyto mobilní telefony dostaly pojem „eco-friendly smartphone“ do obecného povědomí, a to zejména svou stavbou z ekologických materiálů anebo různými eko-aplikacemi, například krokoměrem s funkcí měření oxidu uhličitého. Tato řada cílila také na běžné uživatele svým jednoduchým designem a ovládáním, a zároveň jim přinášela pocit, že nosí v kapse něco ekologického. Pod tuto úspěšnou produktovou řadu tzv. zelených smartphonů patří také Sony Xperia.

Sony Ericsson J108 Cedar z řady GreenHeart

Sony Ericsson J108 Cedar z řady GreenHeart

Na Sony pak navázali i další velcí výrobci jako Samsung nebo LG. Samsung přišel v roce 2009 s telefonem Blue Earth, který byl napájen pomocí slunečních paprsků. LG zase představilo model GD510, který se prezentoval jako „nejzelenější telefon vůbec“, v letech 2009 až 2010 se pak snažila vyprofilovat jako moderní firma s jasnou environmentální vizí. Eco-friendly telefony se však obecně nesetkaly s příliš pozitivními ohlasy a jejich výroba a propagace byla po dvouletém období ukončena. Na zelené mobilní telefony se více nahlíželo jako na předmět posměchu a kritiky než na nový ekologický trend na trhu smartphonů.

Krokoměr telefonu Blue Earth od Samsungu vám dokonce spočítal, kolik stromů jste dnes stačili zachránit svou chůzí

Krokoměr telefonu Blue Earth od Samsungu vám dokonce spočítal, kolik stromů jste dnes stačili zachránit svou chůzí

E-waste a další vlna ekologických mobilů

Průměrná životnost chytrého telefonu činí 4,7 let. Většina lidí však vyměňuje mobilní telefon v průměru již po daleko kratší době — v průměru po 16 — 18 měsících. To ve výsledků znamená, že se každý rok zbytečně vyhodí obrovské množství mobilů. I přesto, že se většina z nich skládá částečně z recyklovatelného materiálu, bohužel telefony většinou nekončí ve speciálních sběrných dvorech, a tudíž nejsou správně zpracovány — a vzácné kovy, které tyto telefony obsahují, pak hoří ve spalovnách spolu s dalším odpadem, čímž jen prohlubují znečišťování životního prostředí a krácení přírodních zdrojů. Například jen v USA bylo během roku 2015 vyhozeno přes 125 milionů mobilních telefonů. Problém e-wastu každý rok roste a stává se jedním z nejzávažnějších témat současné ekologie. Evropské země se snaží bojovat proti černému svozu e-wastu na zakázané skládky v rozvojových zemích, asijské vlády se zase snaží budovat nové sběrné dvory speciálně zaměřené na zpracování elektronického odpadu. Problému e-waste si všimli také zákazníci, kteří se opět začínají zamýšlet nad ekologickými vlastnostmi svých nových telefonů. Na to logicky reagují velcí výrobci a eco-friendly smartphony se vrací do kurzu.

Ročně se nahromadí obrovské množství elektronického odpadu

Ročně se nahromadí obrovské množství elektronického odpadu

Technologickým leaderem mezi green smartphony se stal nizozemský výrobce Fairphone, který se profiluje jako sociálně odpovědná značka se zaměřením na rozvoj zelených smartphonů. Ten loni uvedl svůj model „2“, který se může pyšnit absolutní opravitelností, což ve výsledku znamená, že může mít mnohem delší životnost než běžné smartphony. Fairphone 2 je složen z recyklovatelného plastu a hliníku a neobsahuje žádné tzv. krvavé minerály (např. zlato, cín, tantal), které do svých telefonů vkládají ostatní výrobci. Jeho cena čítá kolem 10 tisíc korun.

Společnost Sony loni navázala na první vlnu zelených mobilů, ve které se tehdy sama angažovala, novým eco-friendly trhákem Xperia ZR. Model ZR je složen z minima toxických materiálů (99 % telefonu tvoří recyklovatelné materiály) a jeho cena se pohybuje kolem 4 tisíc korun. Jedná se tak o levnější alternativu Fairphonu 2, která má navíc tradici na trhu — ovšem je hůře opravitelný. Mezi další známé ekologické telefony patří například Samsung Galaxy S6, který obsahuje menší množství toxických materiálů a je také zcela recyklovatelný.

Zatímco celá společnost Fairphone je postavena na eco-friendly principech, zelené smartphony společností Samsung nebo Sony představují pouze doplnění stávající nabídky mobilních telefonů. Ačkoliv se tyto telefony od konkurenčních modelů liší ekologickými prvky, nebyly primárně propagovány jako zelené, ale spíše jako smartphony s určitými eco-friendly atributy, kterými výrobci reagují na stávající trend.

"Absolutně opravitelný" Fairphone 2

„Absolutně opravitelný“ Fairphone 2

Řeší nabídka eco-friendly telefonů problém?

Většina nových smartphonů v sobě dnes zahrnuje nějaké ekologické prvky. Můžeme jmenovat řadu velkých společností, které letos vydaly modely vyznačující se vlastnostmi eco-friendly mobilů — ať už jsou to poslední mobily Iphone (6S, 7, 7 plus), které neobsahují polystyren a jsou dobře recyklovatelné, nebo Samsung a jeho model Galaxy S6. Rostoucí problém e-waste určitě rozproudil společenskou debatu a dotlačil velké výrobce k další vlně ekologických prvků v mobilech. Jsou však tyto zelené marketingové tahy dost na to, aby se velké společnosti „vykoupily“ z toho, že přispívají k hromadění e-waste svými lavinami nových modelů? Žádná ze zmíněných firem se zatím v této problematice neangažuje více než pouhou nabídkou telefonů s některými eco-friendly aspekty. E-waste recykláren zatím nepřibývá, recyklační návyky zákazníků se nemění dostatečně rychle a řešení této ekologické krize je stále v nedohlednu.

 

Jak citovat tento článek?

HONC, Martin. Eco-friendly smartphony: řešení problému e-waste, nebo jen reklamní lákadlo? Marek HÁŠA, editor. In: Markething [online],  2017. ISSN 1805 – 4991. Dostupné z: http://www.markething.cz/eco-friendly-smartphony-reseni-problemu-e-waste-nebo-jen-reklamni-lakadlo

Zdroje:

http://www.samsung.com/us/aboutsamsung/news/newsIrRead.do?news_ctgry=irnewsrelease&news_seq=14986

http://www.afterdawn.com/news/article.cfm/2009/10/14/lg_releases_green_phone_with_solar_charging

https://mobilizujeme.cz/clanky/sony-ericsson-elm-recenze-ekologickeho-zastupce-rady-greenheart/

http://www.mobilmania.cz/clanky/ekologicke-telefony-budou-mit-letos-zelenou/sc-3-a-1121605/default.aspx

http://www.insidermonkey.com/blog/6-most-green-smartphones-for-eco-friendly-consumers-403137/

http://thedroidguy.com/2016/11/3-best-environmentally-eco-friendly-green-android-smartphones-1067264

http://www.phonerated.com/eco-friendly_phones-listbycat

https://cs.wikipedia.org/wiki/Fairphone

https://news.samsung.com/global/samsung-galaxy-s6-and-galaxy-s6-edge-received-eco-friendly-certificates-in-four-countries

 

Zdroje náhledového obrázku:

http://www.andreweusebio.com/wp-content/uploads/2015/03/E-Waste-title-colour.jpg

Zdroje obrázků:

http://www.tuvie.com/wp-content/uploads/samsung-blue-earth-cell-phone3.jpg

http://technave.com/data/files/mall/article/201110181908122919.jpg

http://d.ibtimes.co.uk/en/full/1446745/guiyu-electronic-waste-china.jpg

https://cdn3.tnwcdn.com/wp-content/blogs.dir/1/files/2015/06/The-Fairphone-2-Dissassembled_2.jpg

Continue Reading

Absolvent MKPR a MSP na FSV UK. V Markethingu působí jako editor a externí redaktor.

More in Komentáře

To Top