Connect with us

Komentáře

Banksy převrátil Benátské bienále vzhůru nohama

Nejprestižnější přehlídka současného umění – Benátské bienále. A Banksyho nikdo nepozval. Jeden z největších současných umělců se tedy rozhodl pro netradiční návštěvu a opět šokoval svět umění.

Pro ty, co Benátské bienále neznají

Biennale di Venezia je prestižní mezioborová přehlídka současného výtvarného umění, která se koná každé dva roky. Svými kořeny sahá do konce 19. století a světu pravidelně představuje největší světové umělce, mezi kterými v minulosti nechyběli ani Gustav Klimt, Renoir nebo Coubert. Ve zkratce – do Benátek každý druhý rok přijedou největší esa umělecké scény, od kritiků přes kurátory po umělce samotné.

Jeden nelegální stánek

Na ulici stojí malý stánek, u něj sedí starší muž a vystavuje své obrazy. Nic zvláštního. Po chvíli je prodavač kvůli absenci úředního povolení odveden a stánek zlikvidován. Kolem chodí davy expertů na umění. Nikdo si nevšímá ničeho zvláštního, kolemjdoucí stánku nevěnují zvýšenou pozornost.

Instalace nelegálního stánku na ulici

Nejlepší plot twist v dějinách umění?

Chvíli po uklizení stánku Banksy přidal na svůj oficiální instagramový účet video, na kterém ten malý nelegální stánek ráno na ulici instaluje. Pod příspěvkem jen suše konstatuje, že ho do Benátek nikdo nepozval. Svět umění se pomalu dozvídá, že návštěvníci Bienále spolu se všemi uznávanými odborníky chodili několik hodin kolem Banksyho nejnovějšího díla a sami se stali jeho součástí. Nikdo nic nepoznal a světoznámý umělec musel odhalit sám sebe.

Banksy upozorňuje na povrchní svět umění i přetlak turistů v Benátkách

Co činí ze současných světoznámých uměleckých děl sběratelské kousky, za které jsou někteří ochotni platit astronomické částky, často přesahující hranici milionu eur? Stále častěji se setkáváme s názorem, že cenu uměleckých děl více určuje jméno umělce a uznání odborné veřejnosti, než kvalita samotného díla. Kritici podotýkají, že obsah i forma současného umění se vyprazdňuje a nejen obrazy se stávají obchodní komoditou.

Poslední dvě Banksyho vystoupení můžeme dekódovat v podobně kritickém duchu. Napřed částečně skartoval svůj nejznámější obraz Dívka s balonem a včera udělal z nejednoho experta na umění blbce. A všichni žasnou. Banksy opět vystihl relativitu i povrchnost umělecké scény.

Na obrazech, které byly u stánku vystavené, je obrovská loď, která dominuje celému prostoru, a podobně jako davy turistů nevkusně válcuje historický charakter plovoucí metropole.

Jak citovat tento článek?

KILBERGER Adam. Banksy převrátil Benátské bienále vzhůru nohama. Karolína KUBŮ, editor. In: Markething [online], rok [cit. 2019-05-23].  ISSN 1805 – 4991. Dostupné z: https://markething.cz/banksy-biennale-benatky

Zdroje

http://banksy.co.uk/
https://www.instagram.com/banksy/

Continue Reading

Má rád lidi (některé) a život (většinou).

More in Komentáře

To Top